10. dubna 2019 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Zeman probere s Babišem změny ve vládě, hlasuje se o novém termínu brexitu

Prezident ČR Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident ČR Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Prezident Miloš Zeman přijme premiéra Andreje Babiše, aby spolu probrali případné změny ve vládě. Na mimořádném summitu EU budou politici hledat termín brexitu a fotbalová Liga mistrů uvidí další zápasy čtvrtfinále.

Na zámku v Lánech se prezident Zeman sejde předsedou s vlády Andrejem Babišem ve 13.00. Premiér totiž v neděli naznačil, že může dojít k personálním změnám ve vládě - a dle svých slov chce o nich nejprve informovat prezidenta. Následně oznámil ministr dopravy Dan Ťok (za ANO), že ve své funkci skončí. Padnout by tak mělo i jméno jeho nástupce. Podle informací LN jsou adepty na funkci právník Vladimír Kremlík a stavař Tomáš Krones

Spekuluje se, že by Babiš mohl nahradit také ministryni průmyslu Martu Novákovou nebo ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (oba za ANO).

Nastal poslední termín pro zápis do evidence obyvatel ČR pro občany jiného členského státu EU, kteří budou chtít hlasovat nebo kandidovat ve volbách do EP na českém území.

Pražský městský soud znovu projedná žalobu asociace provozovatelů vozítek segway na hlavní město. Provozovatelé nesouhlasí s rozmístěním zákazových značek v historických lokalitách Prahy.

V hlavním městě proběhne v 19.30 koncert Pražského komorního orchestru, a to v kostele sv. Šimona a Judy. V podání klarinetistky Ludmily Peterkové a Bennewitzova kvarteta zazní díla od W. A. Mozarta a soudobého skladatele Ondřeje Kukala.

V Bruselu pokračuje mimořádný summit k britskému odchodu z EU. V 18.30 začnou jednání šéfů států a vlád EU hovořit s britskou premiérkou Theresou Mayovou. Poté proběhne pracovní večeře prezidentů a premiérů 27 zemí už bez účasti Mayové. Za Česko se účastní premiér Andrej Babiš. Včera byl rozhodnuto o možném odkladu britského odchodu z EU „jen na nezbytně nutnou dobu“ a rozhodně ne déle než do zatím nedomluveného konkrétního data. Termín má padnout dnes.

Zachytili černou díru? Vědci z projektu Event Horizon Telescope mají odpoledně zveřejnit průlomovou událost v historii astronomie. Dle předních astrofyziků s největší pravděpodobností oznámí, že se jim poprvé v historii podařilo zachytit černou díru.

Rada bezpečnosti OSN má v New Yorku jednat o humanitární krizi ve Venezuele; vystoupit má i americký viceprezident Mike Pence. Nedávné výsledky tamních prezidentských voleb rozdělují světové velmoci: v USA podporují tamní opozici, která zpochybňuje poslední volbu hlavy státu, Moskva stojí ze prezidentem Nicolásem Madurem.

Fotbalová Liga mistrů uvidí ve 21.00 dva úvodní čtvrtfinálové zápasy: Ajax Amsterodam vyzve Juventus Turín a Manchester United se utká s Barcelonou.

Najdete na Lidovky.cz