9. května 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Zeman pronese projev na ruské ambasádě, svět bude reagovat na Trumpův postoj vůči Íránu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
Oslava Dne vítězství u  Národnímu památníku v Praze na Vítkově. Prezident Miloš... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oslava Dne vítězství u Národnímu památníku v Praze na Vítkově. Prezident Miloš... | foto: MAFRA - PETR TOPIČ

PRAHA Budeme sledovat, jak zareaguje svět na fakt, že Spojené státy odstoupily od jaderné dohody s Íránem. Prezident Miloš Zeman vystoupí s projevem na ruském velvyslanectví v Praze.

Americký prezident Donald Trump v úterý oznámil, že Spojené státy odstupují od mezinárodní jaderné dohody s Íránem. Podle něj je smlouva neúčinná, neboť nezabránila tomu, aby Teherán pokračoval v úsilí o vyrobení jaderné zbraně. Trump zároveň řekl, že obnoví sankce proti islámské republice, a to na „nejvyšší úrovni“. EU a Írán oznámily, že v dohodě hodlají pokračovat. Budeme sledovat další reakce a ohlasy.

Ruské velvyslanectví v Praze pořádá oslavu Dne vítězství. Zúčastní se také prezident Miloš Zeman, který zde vystoupí s projevem. Zeman poté odletí na návštěvu Polska.

V 17:00 se sejdou vyjednavači ANO, ČSSD a zřejmě také KSČM k jednání o konečném znění návrhu programového prohlášení možné menšinové vlády ANO a ČSSD.

V 07:00 začne schůze vlády v demisi. Jednání se zúčastní eurokomisařka Věra Jourová. Na programu mimo jiné: - návrh věcného záměru zákona o sčítání lidu, domů a bytů v roce 2021, - návrh novely nařízení vlády o technických požadavcích na hračky, - makroekonomická predikce ČR, - analýza vývoje příjmů a výdajů domácností ČR v roce 2017 a predikce na další období, - změna programu bezpečnostního výzkumu České republiky v letech 2015 až 2020, - pravidla pro poskytování podpor Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu v novém programu Investiční úvěry Zemědělec.

V 8:00 začne jednání zástupců pražské koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) v rámci dohodovacího řízení. Jednání vyvolaly mimo jiné spory o osudu Libeňského mostu na předčasné ukončeném jednání zastupitelů předminulý týden.

Ve Valdštejnském paláci v Praze se uskuteční konference Izrael po 70 letech a jeho vztahy s ČR. Zúčastní se ministr zahraničních věcí v demisi Martin Stropnický, izraelský velvyslanec Daniel Meron, místopředseda Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalém Karel Sedláček.

Tokiu se koná summit vůdců Japonska, Jižní Koreje a Číny. Vrcholná schůzka je dalším z kroků ve snaze o ukončení severokorejského jaderného programu.

Do Moskvy přijíždí izraelský premiér Benjamin Netanjahu, setká se s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. V Moskvě se také bude konat tradiční vojenská přehlídka v rámci oslav konce Druhé světové války.

Večer (20:15) se v Mladé Boleslavi odehraje finále fotbalového MOL Cupu: utká se Slavia Praha a FK Jablonec.

Lidovky.cz
  • 3Diskuse