2. listopadu 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Zeman se sejde s Piráty, španělská justice si došlápne na Katalánce

Předseda Pirátů Ivan Bartoš po středečním jednání s představiteli hnutí ANO. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda Pirátů Ivan Bartoš po středečním jednání s představiteli hnutí ANO. | foto: ČTK

Jsou Dušičky. V Česku pokračují povolební vyjednávání o složení vedení Poslanecké sněmovny i o složení případné Babišovy vlády. Španělská policie si předvolává katalánské vedení.

Na Dušičky, tedy svátek zesnulých, čeká prezidenta Miloše Zemana srážka s Piráty. Do Lán totiž v rámci povolebních schůzek dorazí šéf Pirátské strany Ivan Bartoš. Zeman ho patrně bude přesvědčovat, aby nějakým způsobem podpořil chystanou menšinovou vládu Andreje Babiše z hnutí ANO.

Uskutečnit by se měla také schůzka politických rivalů SPD a TOP 09, o které se zmínil předseda SPD Tomio Okamura.

Španělská justice si předvolala k výslechu 20 členů katalánského vedení, které sesadila ústřední vláda kvůli snahám o odtržení regionu od Španělska. Týká se to 14 členů sesazené regionální vlády, včetně expremiéra Carlese Puigdemonta, a šesti členů vedení rozpuštěného katalánského parlamentu, včetně jeho expředsedkyně Carme Forcadellové. Španělská prokuratura je viní ze vzpoury kvůli snahám o nezávislost Katalánska. Puigdemont je ale s několika kolegy v Belgii a do Madridu se nechystá. Tvrdí, že jde o politický proces.

Zasedne pražské zastupitelstvo a mělo by rozhodnout o klíčové zakázce na projekční práce dostavby Městského okruhu. Je ale otázka, jestli pražští zastupitelé dospějí k rozhodnutí.

Kolik budou stát v zimě skipasy? Čekají na lyžaře nějaké novinky? Asociace horských středisek slibuje odpovědi na tiskové konferenci.

Do kin přijde film Davida Mrnky Milada o političce Miladě Horákové a animovaný film Aurela Klimta Lajka.

České fotbalové týmy se představí v Evropské lize. Slavia Praha doma přivítá španělský Villarreal (19.00), Viktoria Plzeň švýcarské Lugano (21.05) a Zlín se představí v Kodani (19.00).

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz