22. června 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Zeman se sejde s Pochem a Hamáčkem. Babiš zveřejní jména ministrů

Kandidát ČSSD na ministra zahraničí Miroslav Poche. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kandidát ČSSD na ministra zahraničí Miroslav Poche. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Prezident Miloš Zeman v pátek v 15:00 přijme na zámku v Lánech europoslance Miroslava Pocheho (ČSSD), kterého chce žádat, aby zvážil svou kandidaturu na ministra zahraničí. O dvě hodiny později se setká také s předsedou sociální demokracie Janem Hamáčkem, který je kandidátem na ministra vnitra.

Kromě Pocheho nemá Zeman problém. Zeman v závěru návštěvy Ústeckého kraje řekl, že s Hamáčkem chce mluvit o vnitru. Neočekává, že by kromě Pocheho byly u jakéhokoliv ministra problémy. Babiš předal v závěru minulého týdne Zemanovi seznam adeptů na ministry, veřejně jména ale dosud nekomentoval. „Vím o seznamu ministrů, ale to neznamená, že ho budu sdělovat. Ten má sdělit premiér, předpokládám, že tak patrně příští týden učiní,“ uvedl Zeman.

Babiš ministry oznámí odpoledne. Babiš ve středu v Olomouci řekl, že chce jména kandidátů do vlády zveřejnit tento pátek odpoledne. Zeman chce Hamáčka přijmout jako kandidáta na ministra vnitra. „Pak budu přijímat další nominanty, rád se s nimi seznámím a s výjimkou pana Pocheho neočekávám, že budou jakékoliv problémy,“ řekl prezident. Nepovažoval by za korektní předjímat výsledky schůzky s Pochem. „Vyčkejte týden, za týden vám i vašim kolegům budu moci sdělit výsledky setkání,“ dodal.

Budou dividendy? Valná hromada energetické společnosti ČEZ bude rozhodovat o návrhu představenstva firmy vyplatit z loňského zisku dividendu 33 korun na akcii před zdaněním.

Tusk s Kurzem a Orbánem. Předseda Evropské rady Donald Tusk se v rámci série konzultací s evropskými lídry před summitem sejde v 11:00 ve Vídni se rakouské vlády Sebastianem Kurzem a ve 14:30 v Budapešti s maďarským premiérem Viktorem Orbánem.

Další neklid v Gaze. K hranici mezi palestinským Pásmem Gazy a Izraelem je svolána další demonstrace. Začít má po poledních modlitbách, účastníky mají svážet autobusy. Protesty začaly v březnu, Izraelci zabili přes 130 Palestinců.

Pokračuje mistrovství světa ve fotbale.  Skupina D: 17:00 Nigérie - Island. Skupina E: 14:00 Brazílie - Kostarika a 20:00 Srbsko - Švýcarsko.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz