28. ledna 2019 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Zeman si pozval Babiše kvůli čínské firmě Huwei, ministr Petříček jedná na Ukrajině

Prezident Miloš Zeman během svého vánočního projevu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman během svého vánočního projevu. | foto: ČTK

PRAHA Český ministr zahraničí Tomáš Petříček vyrazil na návštěvu Ukrajiny, prezident Miloš Zeman si pozval premiéra Andreje Babiše kvůli skandálu firmy Huawei a Dánové začnou stavět plot proti německým prasatům.

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček je na návštěvě Ukrajiny. Na pořadu má jednání s ministrem zahraničních věcí Pavlem Klimkinem, předsedou parlamentu Andrijem Parubijem a s místopředsedkyní vlády pro evropskou a euroatlantickou integraci Ivannou Klympušovou-Cincadzeovou. Šéf české diplomacie bude rovněž přijat ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem. Česká vláda se ve sporu Ukrajiny a Ruska staví opatrně na ukrajinskou stranu, zatímco český prezident Miloš Zeman obhajuje ruské argumenty a přístup.

Prezident Miloš Zeman se večer sejde v Lánech s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Chce s ním jednat mimo jiné o kauze Huawei. Babiš se v pátek na Světovém ekonomickém fóru v Davosu sešel s předsedou představenstva čínské firmy Huawei, před jejímiž výrobky nedávno varoval český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Po schůzce s Kenem Hu Babiš řekl, že Česko zahájilo analýzu rizik kritické infrastruktury. Uvedl rovněž, že by se kybernetická bezpečnost měla koordinovat na úrovni Evropské unie. Zeman patří k velkým obhájcům čínských zájmů a firem v Česku i ve světě.

V Bruselu budou jednat ministři zemědělství členských zemí EU. V programu především diskuse o podobě společné zemědělské politiky po roce 2020, o proteinovém plánu a na žádost Slovenska také otázka dvojí kvality potravin, což je oblast, která vzbuzuje emoce a polemiky.

V Dánsku začne stavba 70 kilometrů dlouhého plotu na hranici s Německem, který má zajistit, aby se do Dánska nedostali divočáci nakažení africkým morem prasat. Dánsko je vedoucím producentem vepřového a největším vývozcem vepřových produktů v EU. V roce 2018 žilo v Dánsku skoro 13 milionů prasat, pro porovnání v zemi žije 5,7 milionu obyvatel. Africký mor prasat straší chovatele po celé Evropě, loni Česko zavádělo řadu opatření kvůli výskytu nákazy na Zlínsku. 

V 9:00 začne Městský soud v Praze projednávat případ Dominika Kobulnického, kterého obžaloba viní z přípravy teroristického útoku. Policie nalezla v mladíkově bytě chemikálie k výrobě výbušniny a návodná videa. 

V 9:00 také proběhne v pražském kině Světozor představení pořadu Kovyho mediální ring. Jedná se o sérii krátkých edukačních videí k mediálnímu vzdělávání. Videa budou za účasti youtubera Kovyho promítána do 11:00. Ve stejný den, kdy se akce koná, budou videa publikována i na audiovizuálním portálu JSNS.CZ. Pořádá Jeden svět na školách, vzdělávací program společnosti Člověk v tísni.

Sejde se rada hlavního města. Na programu jednání je výstavba tramvajové tratě v horní části Václavského náměstí, analýza pozemků vhodných pro bytovou výstavbu nebo studie tzv. transformačních území.

Proběhne tisková konference k Eurovision Song Contest, na které bude vyhlášeno jméno vítěze národního kola písňové soutěže Eurovize a novinky spjaté s letošním kolem. Zúčastní se všichni finalisté a tým, který Českou republiku povede v Tel Avivu.

Lidovky.cz

HIT HOFMAN, s.r.o.
Montážník - elektro

HIT HOFMAN, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz