16. května 2019 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Zeman si prohlédne jadernou elektrárnu, čeští hokejisté hrají s Lotyši

Český prezident Miloš Zeman navštívil v Budapešti maďarského prezidenta Jánose... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český prezident Miloš Zeman navštívil v Budapešti maďarského prezidenta Jánose... | foto: ČTK

PRAHA Český prezident Miloš Zeman si prohlédne maďarskou jadernou elektrárnu, sledujeme napjatou situaci v Iráku a premiér Andrej Babiš se sejde s potravináři kvůli dvojí kvalitě potravin.

Ledoví muži už sice odešli, ale oteplovat se bude jen velmi zvolna. Ve čtvrtek má pršet a teploty podle meteorologů jen lehce překročí 10 stupňů Celsia. 

Prezident Miloš Zeman pokračuje v návštěvě Maďarska. Z programu: 11:55 příjezd do Jaderné elektrárny Paks, 12:00 setkání s ministrem bez portfeje Jánose Süli, 12:25 prohlídka Jaderné elektrárny Paks, 12:40 diskuse s podnikatelskou delegací, 15:00 setkání prezidenta se zástupci tisku, 16:50 odlet prezidenta s manželkou Ivanou do Prahy.

Sledujeme situaci v Íránu a Iráku. Írán ve středu oficiálně přestal plnit některé závazky plynoucí z mezinárodní dohody o íránském jaderném programu z roku 2015. Rozhodl se tak rok po Spojených státech, které od dohody odstoupily a obnovily protiíránské sankce. Napětí v íránsko-amerických vztazích od začátku května přibývá. USA posilují svou vojenskou přítomnost v blízkosti Íránu a některé státy přerušily svou vojenskou misi v Iráku. Česká republika, která má v Iráku asi 60 vojáků, zatím své působení nezrušila.

Premiér Andrej Babiš se ráno sejde se zástupci nadnárodních potravinářských koncernů, aby jednali o dvojí kvalitě potravin. Schůzka navazuje na nedávné jednání premiéra se zástupci obchodních řetězců.

Od 09:00 začíná na ministerstvu zahraničí konference Patnáct let České republiky v EU, kterou zahájí ministr zahraničí Tomáš Petříček. Úvodní slovo pronese premiér Andrej Babiš a eurokomisařka Věra Jourová. 

V 09:00 se koná briefing při příležitosti cvičení s námětem realizace rozhodnutí vlády o dočasném znovuzavedení ochrany vnitřních hranic. Zúčastní se policejní prezident Jan Švejdar, ředitel cizinecké policie a velitel řídícího štábu cvičení Milan Majer a zástupci zúčastněných bezpečnostních sborů. Samotné cvičení startuje také ve čtvrtek 16. května. Kromě policie se do něj zapojí příslušníci armády, hasičského sboru, Celní správy ČR, Vězeňské služby ČR a ve vybudovaném registračním místě na státní hranici budou působit lékaři, záchranáři a sestry Zdravotnického zařízení MV.

Ve 13:00 začíná demonstrace studentů a mladých na obranu demokracie, ústavy a nezávislé justice #VyjdiVen na náměstí Jana Palacha

V 16:00 proběhne briefing k petici Zdravé a prosperující lesy pro příští generace. Petici s požadavkem na rychlé řešení problémů lesů zasažených kůrovcovou kalamitou podepsalo bezmála 17 tisíc lidí. Senátoři pozvali na veřejné slyšení odborníky, zástupce čtyř dotčených ministerstev a akademiky, aby přispěli k urychlení řešení problému před další sezónou. Veřejné slyšení začne ve Frýdlantském salonku v Senátu ve 13:00.

Čeští hokejisté hrají na mistrovství světa od 20:15 proti Lotyšům (vysílá ČT Sport). Češi jsou v roli favoritů, ale v minulosti se s Lotyši několikrát trápili. Další program MS v hokeji: Skupina A (Košice): 16:15 Kanada - Francie, 20:15 Finsko - Dánsko. Skupina B (Bratislava): 16:15 Švédsko - Rakousko.

Lidovky.cz