22. listopadu 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Zeman u Medveděva, volba šéfa sněmovny a rozsudky nad Nečasovou a Mladičem

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Miloš Zeman během setkání s občany v Lipníku nad Bečvou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman během setkání s občany v Lipníku nad Bečvou. | foto: MAFRA

PRAHA Prezidenta Miloše Zemana rozzlobil článek na webu ruské armádní televize, podle něhož by Československo mělo být vděčno za sovětskou intervenci z roku 1968. Sdělil člen delegace, která prezidenta doprovází na jeho nynější státní návštěvě Ruska. Zeman by o článku mohl jednat dnes při schůzce s premiérem Dmitrijem Medveděvem.

Falšování dějin? Zeman byl o článku informován po příletu do Moskvy z černomořského Soči, kde v úterý jednal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Zeman podle hradního zdroje využije nynější návštěvy k tomu, aby se při některé příležitosti proti článku na ruském webu ohradil. Není vyloučeno, že to bude středeční setkání s předsedou ruské vlády Dmitrijem Medveděvem v Gorkách u Moskvy.

Českou delegaci překvapil fakt, že článek vyšel v době Zemanova pobytu v Moskvě. Navíc v situaci, kdy ruská strana sama opakovaně varuje před překrucováním historických faktů. Zeman v prohlášení k novinářům po jednání s Putinem označil osoby, které se snaží dějiny falšovat, za „ubožáky“.

Vondráček do čela sněmovny? Ustavující schůze nově zvolené sněmovny bude dnes pokračovat zejména volbou předsedy dolní komory. Do funkce zamíří s největší pravděpodobností kandidát vítězného hnutí ANO Radek Vondráček, jenž byl v minulém volebním období místopředsedou sněmovny. Poslanci ve středu také ustaví mandátový a imunitní výbor, který bude volit svého předsedu. Rozhodnou o tom, kolik bude místopředsedů Sněmovny. Jejich volba se uskuteční vzhledem k zákonné lhůtě patrně až v pátek.

Nečasová a zpravodajci. Obvodní soud pro Prahu 1 vynese nový rozsudek v kauze údajného zneužití Vojenského zpravodajství, která vedla k pádu vlády Petra Nečase (ODS). Obžalobě čelí Jana Nečasová (dříve Nagyová) a trojice zpravodajců.

Mladič a genocida. Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii vynese rozsudek v procesu vedeném s bývalým vrchním velitelem bosenskosrbské armády Ratkem Mladičem. Ten je obviněn z válečných zločinů a genocidy.

  • 1Diskuse
Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky
Y. Yoan Fetsyshkanyn FUJ, TO SEM LEK ́ 7:18 22.11.2017

Najdete na Lidovky.cz