11. července 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Změní se zákon, který zkomplikoval demonstraci proti čínskému prezidentovi?

Prezident České republiky Miloš Zeman s prezidentem Číny Si Ťin-pchingem (2016). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident České republiky Miloš Zeman s prezidentem Číny Si Ťin-pchingem (2016). | foto:  Dan Materna, MAFRA

Ústavní soud se nepřímo vyjádří k problému, který znesnadnil demonstraci proti návštěvě čínského prezidenta, v pražském metru začíná několikaměsíční uzavírka a do Brna se po 14 letech vracejí lvi.

Zákon, náměstí a čínský prezident. Ústavní soud dnes vyhlásí, jak rozhodl o návrhu skupiny senátorů na zrušení části zákona o pozemních komunikacích. Jde přitom o paragraf, který umožnil při návštěvě čínského prezidenta uzavřít Hradčanské náměstí, ačkoliv se tam mělo konat ohlášené shromáždění. Už v červnu přitom ústavní soudci odmítli stížnost jedné z demonstrantek na postup pražského magistrátu v souvislosti s úplnou uzavírkou místa. Policejní těžkooděnci demonstranty na náměstí nevpustili s vysvětlením, že náměstí ztratilo v důsledku rozhodnutí magistrátu status veřejného prostranství.

Komplikace na Muzeu. Cestující v pražském metru se ode dneška budou muset přizpůsobit komplikované a především dlouhé výluce na zelené trase A. Dopravní podnik totiž uzavře nástupiště ve stanici Muzeum ve směru na Depo Hostivař, takže jím budou vozy metra pouze projíždět. Po pět dlouhých měsíců. Kdo si zde bude chtít vystoupit, bude muset přejet jednu stanici a nastoupit do soupravy jedoucí na druhou stranu.

Poslanci a klima. Poslanci se na odpolední schůzi budou věnovat zahraniční politice, konkrétně smlouvám mezi EU a Kanadou, a pařížské klimatické dohodě. Měli by také schvalovat armádní misi do Polska a pobaltských států.

Wintonovy děti na nádraží. Dopoledne se na pražském hlavním nádraží při příležitosti křtu salonku pojmenovaném po siru Nicholasi Wintonovi sejdou přeživší Wintonovy děti. Salonek bude sloužit jako moderní čekárna s dětským koutkem, wi-fi připojením a nabíjecími panely. Na místě bude i maketa památníku, který Wintonovy děti věnovaly svým rodičům.

Do Brna se vracejí lvi. Do brněnské zoo se po dlouhých 14 letech vrátí lvi. Z Ústí nad Labem přicestuje na Moravu samice lva konžského Kivu, o několik týdnů později přijede i samec Lolek. Zoo pro lvy vybudovalo novou expozici za 17 milionů korun, slavnostně otevřena bude na konci srpna.

Petr Vnouček

Autor

Petr VnoučekPetr.Vnoucek@lidovky.czČlánky

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.