30. ledna 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Zůstane Češka v pákistánské vazbě? Noví rektoři zamíří místo Hradu do Karolina

Češka Tereza H.  se pokoušela propašovat z Pákistánu 9 kilo heroinu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Češka Tereza H. se pokoušela propašovat z Pákistánu 9 kilo heroinu. | foto: geo news

Praha Rektoři jmenovaní Zemanem převezmou dekrety od ministra školství netradičně v Karolinu. Pákistánský soud bude rozhodovat o Češce, která údajně pašovala heroin. A u českých soudů se bude projednávat hned několik kauz, kterým se v minulosti podrobně věnoval server Lidovky.cz.

Místo Hradu Karolinum. Dvanáct rektorů vysokých škol, které do funkce netradičně bez ceremoniálu na Hradě jmenoval prezident Zeman, dnes v Karolinu převezme jmenovací dekrety od ministra školství Roberta Plagy.

Zůstane Češka ve vazbě? Pákistánský soud má dnes znovu rozhodovat o prodloužení vazby jednadvacetileté Češce, kterou tamní policie 10. ledna zadržela na mezinárodním letišti v Láhauru s devíti kilogramy heroinu. Soudní řízení o samotném činu by mohlo začít v druhé polovině února.

Z hrdiny zloděj. Soud v Británii dnes vynese rozsudek nad bezdomovcem, jehož média nejprve oslavovala jako hrdinu, který pomáhal zachraňovat oběti teroristického útoku v Manchesteru loni v květnu. Později se však přiznal k tomu, že oběti okrádal. Očekává se, že dostane trest vězení.

Juncker uvítá Vondráčka. Po pondělní schůzce Andreje Babiše s Jeanem-Claudem Junckerem, která podle českého premiéra v demisi v otázce migračních kvót nepřinesla výsledek, se v podvečerních hodinách s předsedou Evropské komise setká i předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček.

Znečišťování českého ovzduší. Evropský komisař pro životní prostředí Karmenu Vella pozval do Bruselu ministry životního prostředí České republiky, Německa, Španělska, Francie, Itálie, Maďarska, Rumunska, Slovenska a Británie, které čelí unijnímu řízení kvůli porušování limitů znečištění ovzduší. Za Česko se setkání zúčastní náměstek ministra životního prostředí Vladislav Smrž.

Kdo povede Katalánsko? Katalánský parlament by dnes měl jednat o novém předsedovi vlády tohoto španělského regionu; jediným kandidátem je katalánský expremiér Carles Puigdemont, který je v Belgii, ve Španělsku mu hrozí zatčení kvůli snahám o nezávislost Katalánska. Madrid se Puigdemontově kandidatuře snaží zabránit soudně, proto separatističtí aktivisté svolali před začátkem zasedání manifestaci před budovu parlamentu.

Pojede Blankou autobus? Na programu dnešního jednání rady hlavního města je kromě odstraňování bariér v ulicích města i plán na autobusové propojení Smíchova a Dejvic tunely městského okruhu.

Vybržďoval expartnerku a syna. Odvolací soud dnes projedná kauzu, kdy muž vybržďoval auto, v němž cestovala jeho bývalá družka s jeho malým synem. Muž dostal podmíněný trest a zákaz řízení, státní zástupkyně pro něj požadovala pětileté vězení.

Chtějí po státu 40 milionů. Dnes má začít u Obvodního soudu pro Prahu 1 jednání ve věci odškodného, které v žalobě chtějí získat Češi, jež v roce 2015 unesli v Libanonu. Po státu požadují 40 milionů korun. Žalobu podali čtyři z pěti unesených Čechů. Vyjednávací tým podle nich neřešil jejich osud.

Radikální kniha u soudu. Obvodní soud pro Prahu 1 dnes zároveň znovu projedná případ bývalého předsedy pražské muslimské obce Vladimíra Sáňky. V minulosti byl zproštěn obžaloby v kauze šíření radikální islámské knihy. Osvobozující rozsudek však byl zrušen.

Petr Vnouček

Autor

Petr VnoučekPetr.Vnoucek@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz