Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Britské tajné služby MI5 a MI6 byly přímo zapojeny do únosů a mučení po útocích z 11. září

Svět

  5:00
Londýn - Britské zpravodajské služby MI5 a MI6 se po teroristickém útoku 11. září 2001 podílely na mučení a unášení podezřelých. Tento závěr přinesly ve čtvrtek dvě zprávy, které vypracovala britská parlamentní vyšetřovací komise. Z jejího šetření vyplývá, že britské zpravodajské služby byly mezi roky 2001 - 2010 součástí stovek případů unášení a mučení zadržených. O vyšetřování informoval britský deník The Guardian.

V 9.03 narazilo druhé leradlo do druhé věže World Trade Center. foto: Wikimedia

Zveřejněné zprávy představují jeden z nejsilnějších důkazů o sporném jednání obou služeb. Komise také tvrdí, že MI5 i MI6 už od začátku vyšetřování teroristického útoku věděly o týraní zadržovaných nejen Spojenými státy, ale také dalšími zeměmi. Přímými účastníky mučení měli být pracovníci služeb ve 13 případech. Jak zjistila vyšetřovací komise, v dalších 198 případech získali pracovníci informace od vězňů, o kterých věděli, že byli k mluvení přinuceni mučením nebo týráním. Současně ve více jak 230 případech předaly takto získané informace jiným zahraničním službám. Samostatně také zorganizovaly více jak dvacítku vydávání a unášení vězňů do zahraničí.

5 konspiračních teorií o útocích 11. září

Komise předložila i důkazy o přímém zapojení MI6 a vojenských vládních důstojníků do týrání vězňů v bagramské letecké základně v Afghánistánu. Ti měli vězně trápit nedostatkem spánku, hladověním nebo je nutit držet stresové pozice.

Jedna z klíčových pasáží zpráv uvádí, že MI6 žádala o financování unášení a převážení vězňů přímo britského ministra zahraničích věcí. Tím byl v letech 2001 - 2006 Jack Straw. Peníze od vlády měly pokrýt náklady spojené s leteckou přepravou vězňů.

Trosky World Trade Center:Toxický kouř.

Straw se po zveřejnění informací vyjádřil, že ačkoli byl jako ministr zahraničních věcí zodpovědný za MI6 a britskou špionážní organizaci GCHQ, poprvé se o všech jejich aktivitách dozvěděl až ze zpráv komise.

První zveřejněná zpráva, která se zabývá zacházením s vězni, podrobně popisuje několik znepokojujících případů. „Bylo zjištěno 25 případů, kde byli pracovníci služeb osloveni vězni, kteří tvrdili, že byli mučeni jinými, a 128 zaznamenaných případů, kdy zahraniční úřady informovaly britské agentury o případech špatného zacházení. Některé z těchto případů byly řádně prošetřeny, ovšem ne důsledně,“ sdělil předseda komise Dominic Grieve.

Podle komise vedoucí MI5 a MI6 věděli o mučení prováděným například Spojenými státy, ale nebrali tyto informace vážně. „To, že USA a další země mučily zadržené, je nezpochybnitelné, stejně jako fakt, že vládní agentury o celé záležitosti věděly už od počátku,“ uvádí zpráva.

Vláda bránila vyšetřování

Grieve dále uvedl, že vyšetřování muselo být předčasně ukončeno, protože britská premiérka odmítla udělit povolení k rozhovoru s klíčovými osobami z bezpečnostních služeb a zpravodajských agentur. Kdyby vyšetřování pokračovalo, komise by si k šetření předvolala tehdejšího britského tajemníka Davida Blunketta a také bývalého ministra Strawa. Ti v té době měli informace o činnosti služeb.

Straw, který po uveřejnění závěrů komise prohlásil, že nevěděl o všech aktivitách MI5 ani MI6, uvedl, že se vždy snažil o to, aby Velká Británie jednala v souladu s její dlouhodobou politikou. „Sice jsem se podílel na některých rozhodnutích, ale vždy jsem usiloval o to, abychom jako země dodržovali naše dlouhodobé závazky a mezinárodní normy,“ vysvětlil Straw.

Z obrovského Boeingu zůstalo po nárazu do Pentagonu jen pár pokroucených trosek.

Komise prohlásila, že chtěla kvůli vyšetřování mluvit s i příslušníky MI6 a dalších agentur. „Vláda nám však neumožnila přístup k těmto lidem, a proto jsme nemohli získat jejich vyjádření,“ doplnil její předseda. V minulosti začala případ zapojení důstojníků do týrání prošetřovat vojenská policie. Ta ale šetření ukončila s tím, že MI6 odmítla s vyšetřovateli spolupracovat.

Britská vláda bude vyšetřovat podíl svých tajných služeb na mučení

Celé vyšetřování bylo zahájeno na podnět bývalého britského premiéra Davida Camerona v roce 2010. Vládní komise se případu ujala poté, co soudce, který byl zkoumáním kauzy pověřen, na ní odmítl dále pracovat. Předložil sice o případu průběžnou zprávu, ale frustrovaný příliš mnoha nezodpovězenými otázkami předal vyšetřování pověřeným komisařům.

Očekává se, že MI5 ani MI6 nebudou na závěry komise reagovat a vyjádření nechají na britské vládě. Současný šéf MI6 Alex Younger však uvedl, že se organizace po zářijových útocích poučila a zavedla změny ve svém fungování.

Snímek věže z Světového obchodního střediska (WTC) v New Yorku ukazuje člověka,...
Trosky World Trade Center: Noční hašení.

Britská premiérka Theresa Mayová k celé kauze prohlásila, že se po událostech 11. září zdokonalil dohled nad službami a jejich činností. „Měli bychom být pyšní na práci odvedenou našimi zpravodajci, často vykonávanou v nejtěžších podmínkách. Při ochraně národní bezpečnosti by ale měly být dodržovány nejvyšší možné normy,“ dodala Mayová.

I když Mayová pochválila práci zpravodajských služeb, nevyjádřila se k závěru komise, který tvrdí, že Velká Británie porušila mezinárodní zákaz mučení. Nepromluvila ani o tom, zda by nemělo být zváženo zahájení nového vyšetřování.

Arcon Personalservice GmbH
Instalatér do Německa

Arcon Personalservice GmbH

nabízený plat: 75 260 - 90 320 Kč