Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Británie se zajímá o archiv StB. Šéf labouristů Corbyn se údajně scházel s československým agentem

Svět

  10:27aktualizováno  14:43
LONDÝN/PRAHA - Britským bulvárním tiskem hýbe případ šéfa labouristů Jeremy Corbyna, který se měl podle zjištění deníku The Sun v roce 1986 alespoň třikrát sejít s československým špionem Janem Dymičem a informovat ho o „plánovaném zátahu britské zpravodajské služby“. Corbynův mluvčí potvrdil, že se Corbyn sešel s československým diplomatem, prý však nevěděl, že se jedná o rozvědčíka StB. To později potvrdil i Český archiv bezpečnostních složek.

Jeremy Corbyn. foto: Reuters

The Sun získal dokumenty, které ukazují na zájem komunistické Státní bezpečnosti o někdejšího poslance nejvlivnější britské levicové strany. S agentem se Corbyn měl setkat třikrát, z toho dvakrát v na domácí půdě, tedy v Dolní sněmovně Spojeného království. Corbyn tvrdí, že se setkal s diplomatem, avšak vědomě nikdy se špionem. Jeho krycí jméno mělo být COB. (Pracovníci komunistické rozvědky v zahraničí vystupovali nejčastěji právě pod diplomatickým krytím.)

Příslušník československé tajné služby, s nímž se dle listu The Sun dřív scházel předseda labouristů Corbyn, skutečně existoval, potvrdila ředitelka Archivu bezpečnostních složek Světlana Ptáčníková, která nyní materiály studuje. Zda existují materiály i přímo ke Corbynovi, zatím nezjistila. „K člověku, se kterým se měl scházet a který je jmenován jako Jan Dymič, máme kádrový spis příslušníka rozvědky,“ řekla Ptáčníková. Dodala, že ve skutečnosti šlo o krycí jméno rozvědčíka.  Podle Ptáčníkové to bylo obvyklé, rozvědčíci oficiálně pracovali na zastupitelských úřadech v zahraničí. Tento byl tajemníkem velvyslanectví a s Corbynem se setkával patrně z této funkce. 

Archiv také uvedl, že spolupracovníkem StB Corbyn nebyl a nevěděl, že se setkává s agentem, měl ho prý skutečně za diplomata. 

Corbyn se s rozvědčíkem vedeným pod jménem Jan Dymič sice sešel, považoval ho ale za diplomata. Ptáčníková řekla, že označení „špion komoušů“, které list použil, rozhodně neodpovídá skutečnosti. „Pan Corbyn nebyl vedený jako spolupracovník a ani to z materiálů nijak nevyplývá,“ uvedla.

Archiváři, kteří dokumenty k této záležitosti nyní studují, našli podle ní naopak indicie, které naznačují, že si Státní bezpečnost dávala dobrý pozor na to, aby Corbyn neodhalil, s kým se schází. V materiálech je totiž uvedena zmínka, že rozvědčík má dbát, aby výdaje nebyly příliš vysoké a nevzbudily podezření.

Zkusím vynutit nové volby, řekl Corbyn. V Glastonbury byl za rockovou hvězdu

Podle dokumentů, které The Sun obdržel, měl Corbyn agentovi poskytnout „materiály o zatčení východoněmckého agenta“, zřejmě šlo o článek z týdeníku Sunday People. Na základě toho byl Corbyn údajně zanesen na seznam spolupracovníků StB, což ale vyvrátil Archiv bezpečnostních složek.  

Zpráva z roku 1986 o Corbynovi říká, že byl „negativní vůči USA, a zároveň i současné konzervativní vládě.“ Jeho postoj vůči zemím východního bloku byl prý pozitivní a „podporoval iniciativu sovětského míru“.

Corbyn spolupráci popírá a tvrdí, že „nikdy neposkytl tajné informace tomuto a ani žádnému jinému diplomatovi“. Podle profesora historie a politologie osloveného listem The Sun Anthonyho Gleese jde o důkaz, že československé tajné služby měly o Corbyna zájem. „Pan Corbyn tvrdí, že to nevěděl, ale ukazuje to dechberoucí naivitu od někoho, kdo chce vést britskou vládu,“ konstatoval akademik.

Výbušně prý hovořil na obranu lidských práv

Corbyna prý nejprve oslovili levicoví aktivisté Tony Gilbert a Sandra Hodgsonová. S nimi a poručíkem Dymičem se měl Corbyn setkat 25. listopadu - podle Dymiče přitom Corbyn projevil zájem o další setkání. S Dymičem se Corbyn prý sešel minimálně třikrát. Ve složce o Corbynovi píše, že „vlastní psy a rybičky“. „Je rezervovaný a zdvořilý, ale občas výbušný (když mluví na obranu lidských práv), jeho chování je klidné a rozvážné.“

Další schůzky s Dymičou údajně „posílily vzájemné uznání a důvěru.“ Corbyn prý během devadesátiminutové schůzky agentovi poskytl kopii týdeníku Sunday People, který psal o pokaženém vyšetřování domnělého špiona ministerstva státní bezpečnosti Ulricha Kempfa, které vedla MI5, a informoval o možných zvýšených bezpečnostních opatřeních ze strany Británie. K dalším schůzkám podle informací The Sun nedošlo.

Směšná pomluva, tvrdí Corbynův mluvčí

„Tvrzení, že Jeremy Corbyn byl agent nebo informator pro jakoukoli zpravodajskou agenturu je absolutně falešné a jde o směšnou pomluvu,“ řekl Corbynův mluvčí bulvárnímu listu The Mirror. The Mirror zároveň připomněl, že Corbyn byl údajně v době sovětské okupace Československa v kontaktu s disidenty.

„Během Studené války agenti často tvrdili, že rekrutovali lidi, které sotva potkali,“ řekl Corbynův mluvčí s tím, že se Corbyn s diplomatem sešel, ale onen diplomat si ani otevřeně neříkal Jan Dymič. 

Levicový deník The Guardian upozornil, že titulní stránka čtvrtečního vydání The Sun je dalším ze série obvinění, který tento list učinil na adresu Jeremyho Corbyna od doby, kdy se stal předsedou labouristů. Jejich frekvence se zvýšila během loňské kampaně před parlamentními volbami, poznamenal The Guardian.

Autoři: ,