Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Pilotovi vyhrožovali. Britové odklonili pákistánské letadlo

Svět

  15:32aktualizováno  19:31
LONDÝN - Britské stíhačky odklonily kvůli incidentu na palubě letadlo pákistánských aerolinií. Stroje Typhoon doprovodily letadlo na londýnské letiště Stansted. Policie poté zatkla dva muže ve věku 30 a 41 let podezřelé z ohrožení bezpečnosti letu. Muži se údajně pokusili dostat do pilotní kabiny. Podle posledních zpráv se incident vyšetřuje jako kriminální čin a ne jako teroristický útok. Zatčení jsou podle policie britské národnosti.

Britské stíhačky odklonily pákistánské letadlo kvůli incidentu na palubě. foto: ČTK

Let PK709 s 308 pasažéry letěl z pákistánského Láhauru a cílem měl být britský Manchester. Armádní stroje jej však doprovodily na letiště Stansted, které je určeno pro protiteroristické akce.

Vojenské stíhačky Typhoon obklopily Boeing 777 po zhruba osmihodinovém letu pouze asi deset minut před tím, než měl zahájit přistávací manévr. V Manchesteru mělo letadlo dosednout v 15:00 SELČ.

Mluvčí pákistánských aerolinií televizi CNN řekl, že se ze strany zatčené dvojice mohlo jednat o výhružku bombovým útokem. Tyto informace však oficiální zdroje nepotvrdily. Podle mluvčího však pákistánské aerolinie ztratily s pilotem na nějakou dobu spojení.

Stíhačka Typhoon

Televize Sky News informovala o tom, že podle svědků se dva muži pokusili opakovaně dostat do pilotní kabiny. Jiný z cestujících řekl soukromé televizi Geo TV, že oba podezřelí měli spor s posádkou. Další z pasažérů však prý o neklidu v letadle nic netušili do chvíle, kdy se ozvalo hlášení z kabiny o změně cílové destinace.

"Nevěděli jsme o tom nic jiného, než že pilot oznámil, že přistaneme ve Stanstedu. A přistáli jsme bezpečně. Pak pilot oznámil, že mu kdosi vyhrožoval," řekl BBC jeden z cestujících. Policie oba muže po přistání vyvedla v poutech a poté urychleně doprovodila z letadla všechny cestující i posádku.

Eskorty armádních stíhaček se využívá v případě, že pilot vyšle nouzový signál, například z důvodu teroristické hrozby či únosu. Odklonění letů není nijak výjimečné, ve světě k němu z důvodů teroristických hrozeb dochází několikrát do roka. Cestující nyní policie shromažďuje na letišti, aby je vyslechla. Provoz terminálu nebyl rozsáhlou policejní akcí nijak omezen a letový řád nedoznal žádných změn.

Výběr případů nouzového přistání letadel kvůli nějaké hrozbě

Příčinou byla většinou hrozba terorismu.

  • Loni v srpnu muselo nouzově přistát na Islandu letadlo letící na trase z New Yorku do Moskvy. Stalo se tak poté, co anonymní telefonát varoval, že na palubě je bomba. Počátkem stejného měsíce přiměl posádku letadla americké společnosti United Airlines přerušit cestu z Newarku do Ženevy a nouzově přistát v Bostonu zapomenutý fotoaparát na prázdném sedadle, ke kterému se nikdo nehlásil.
  • Podobný případ se stal také loni v říjnu, kdy Turecko přinutilo k přistání syrské letadlo na lince Moskva-Damašek. Turecké úřady potom zabavily kontejnery, v nichž byla údajně munice ruské výroby určená syrské armádě. Rusko a Sýrie nelegálnost nákladu popřely. Stroj pak po vyložení a s devítihodinovým zpožděním přistál v Damašku. Incident vyvolal diplomatický konflikt, který skončil vzájemným uzavřením vzdušného prostoru Turecka a Sýrie.
  • V dubnu 2011 muselo kvůli bombové hrozbě nouzově přistát v Aténách letadlo směřující z Británie do Egypta. Hrozba se ukázala jako falešná.
  • V září téhož roku bombové hrozby přiměly k nouzovému přistání dvě letadla letící z pákistánského Islámábádu. V Tureckou muselo přistát pákistánské letadlo, které se 378 cestujícími mířilo do Manchesteru v Británii. Druhý stroj se 176 lidmi na palubě i přes hrozbu doletěl do cíle v Kuala Lumpuru. Obě hrozby byly plané, letadla v pořádku přistála a nikomu se nic nestalo.
  • O měsíc později Číňanka s maketou bomby, kterou údajně chtěla jenom trochu postrašit manžela, přiměla k nouzovému přistání letadlo na západě Číny. Letoun společnosti China United Airlines odstartoval z Pekingu a letěl do Urumči v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang. Nouzově přistát ale musel na letišti Ťia-jü-kuan v provincii Kan-su, kde policie zadržela sedmadvacetiletou pasažérku s falešnou bombou.
  • Podobný případ se stal i v září 2010, kdy pákistánský letoun se 273 lidmi na palubě směřující z kanadského Toronta do pákistánského Karáčí byl odkloněn z trasy kvůli hrozbě, že na palubě je bomba. Stroj neplánovaně přistál ve Švédsku a policie zadržela muže označeného za podezřelého, žádné výbušniny však u něj ani nikde v letadle nalezeny nebyly. Letoun po několika hodinách Stockholm opustil a podezřelý muž byl nakonec propuštěn.
Autoři: ,