Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Británie se jich zřekla, co s Georgem a Ringem z teroristických Beatles? Paula - Jihadi Johna zlikvidovaly drony

Svět

  6:00
KOBANI/PRAHA - Velká Británie odmítá soudit zadržené bojovníky Islámského státu Alexanda Koteye a El Šafee Elšeicha, zrušila jim totiž občanství. Džihádisté to řekli v rozhovoru pro deník The Times. Oba dva bojovníci jsou přitom členové gangu islamistických radikálů, kterému se kvůli jejich anglickému přízvuku přezdívá Beatles. Skupina teroristů proslula především svými krutými metodami, kterými mučila a zabíjela své vězně. Celkem popravila nejméně 27 západních rukojmí.

Terorističtí Beatles zleva - Alexanda Kotey, El Šafee Elšeich a Jihadi John - Mohammed Emwazi. V oranžovém americký novinář James Foley.. foto: Repro SITE Intel Group

Teroristy Koteyho a Elšeicha zadržely kurdské milice letos v lednu nedaleko syrského města Rakky a poté je předali do rukou Američanům. Oba poté byli několikrát vyslýcháni a převezeni do kurdského nápravného zařízení v Kobani, kde dodnes čekají na soud. Jejich domovská země - Velká Británie, je soudit odmítá.

Poslední dva členové teroristických ‚Beatles‘ dopadeni. Jihadi Johna zlikvidovaly drony už v roce 2015

Britská vláda se totiž v minulosti snažila odradit džihádisty od cesty do Sýrie tím, že by jim po odcestování zrušila občanství. Státní příslušnost obou členů teroristických Beatles tak proto byla zrušena ještě před jejich zadržením v lednu tohoto roku.

Kotey s Elšeichem tak patří mezi stovky dalších zadržených bojovníků Islámského státu v Sýrii, kterých se domovské evropské země zřekly a nechtějí je soudit na své půdě. Zadržení islamisté během rozhovoru pro list The Times přiznali, že je nikdo z britské tajné služby ani policistů nevyslýchal.

Britský džihádista Alexanda Kotey.
Terorističtí 'Beatles' mluví s médii.

„Vyslýchala nás pouze kurdská rozvědka a lidé z amerického ministerstva obrany a FBI, ale to je všechno. Britové se vůbec neukázali,“ tvrdí Kotey, který si v médiích vysloužil přezdívku Ringo. Tajné služby by přitom podle něj o informace měly mít zájem už kvůli vraždám britských humanitárních pracovníků Davida Hainese a Alana Henninga, které terorističtí Beatles zabili.

Americké výslechy obou vězňů podle Koteyho probíhaly přibližně jeden měsíc a skončily na začátku letošního dubna. Poté se prý Američani odmlčeli, a to bez jakéhokoliv rozhodnutí, jak s oběma radikály právně naloží. Kurdské úřady tvrdí, že nebyla podána žádná žádost pro vydání.

„Vyšetřovatelé nám řekli, že máme několik možností. První byl soud ve Velké Británii, druhou možností byl federální soud ve Spojených státech, třetí byl Mezinárodní trestní soud v Haagu (ICC) a poslední byla věznice Guantánamo,“ dodal Kotey.

Nemáme zdroje k pořádání soudů, tvrdí Kurdové

Téměř všechny zmíněné možnosti ale nepřichází v úvahu, protože oba bojovníci Islámského státu nemají žádné občanství. Velká Británie zadržené soudit odmítla a ICC proti bojovníkům Islámského státu nemá bez názoru Rady bezpečnosti OSN žádnou pravomoc. Soud nemůže zajistit ani věznice v Guantánamu, protože nemá právní odpovědnost k trestnímu řízení. Nejpravděpodobněji tak vypadá možnost federálního soudu, což pro oba vězně však znamená zase jinou řadu byrokratických obstrukcí.

TERORISTIČTÍ BEATLES

John - (Mohammed Emwazi): Proslul především pod přezdívkou Jihadi John. Původně se narodil v Kuvajtu v roce 1988. V roce 2015 zveřejnil Islámský stát na internetu brutální video, ve kterém popravuje zajaté americké občany. O několik měsíců později Jihadi John zemřel během dronového náletu, bylo mu 27 let.

George - (Alexandra Amon Kotey): Původně pochází z britského Paddingtonu. K Islámu konvertoval ve dvaceti letech. V únoru roku 2009 opustil svou ženu a dvě děti a odcestoval do Gazy. Jeho rodina později vypověděla, že už ho nikdy poté neviděla. Jeho kariéra teroristy skončila, když ho v únoru 2018 zadržely kurdské milice.

Ringo - (El Šafee Elšeich): Narodil se v Sudánu, vyrůstal v londýnské čtvrti White City. V minulosti pracoval jako pouťový údržbář skákacího hradu. Do Sýrie odcestoval v roce 2012. V letošním únoru byl zadržen kurdskými milicemi a dodnes je držen v syrském nápravném zařízení.

Paul - (Aine Davis): Je bývalý drogový dealer z britského Hammersmithu. V roce 2012 konvertoval k Islámu a odcestoval do Sýrie, aby zde bojoval za Islámský stát. O tři roky později byl zadržen v Turecku. V roce 2017 byl uznán vinným z terorismu a poté uvězněn na sedm a půl roku.

Těchto případů jsou v Sýrii stovky. Kurdské úřady tak viní Velkou Británii a ostatní evropské země z toho, že odmítají převzít právní odpovědnost za své bývalé občany, kteří dříve odešli do Sýrie bojovat za Islámský stát. „Evropa i Spojené státy na sebe odmítli vzít za své viníky zodpovědnost. Vypadá to, že dávají přednost tomu, abychom tento problém vyřešili my,“ tvrdí předseda Kurdské správy pro zahraniční věci Abdulqarim Omar.

Podle něj se v současnosti nachází v kurdských nápravných centrech více než 400 bojovníků Islámského státu. „Pokud bychom do počtu započítali i jejich rodiny, jedná se o tisíce. Nemáme zdroje k tomu, abychom zde se všemi pořádali soudy,“ komentuje Omar.

Odmítavý přístup evropských zemí a USA označil za velkou krizi. „Obětovali jsme mnohé, abychom porazili Islámský stát. Ty samé země, které nedokázaly zastavit své občany, aby odjeli do Sýrie bojovat, je teď zase pro změnu nedokážou převzít zpátky,“ dodává Omar.

Džihádistická skupina teroristických „Beatles“ měla na starosti dozor nad západními zajatci. Její členové se v minulosti objevili na mnoha videích, které ukazovaly popravy britských a amerických zajatců. Jejich asi nejznámnější obětí byl v roce 2014 americký novinář James Foley. Skupina teroristických Beatles celkem popravila nejméně 27 lidí.

Vůdcem skupiny teroristických „Beatles“ byl Mohammed Emwazi, který proslul především pod přezdívkou „džihádista John“. Do povědomí široké veřejnosti se dostal také díky sérii brutálních vražd, které Islámský stát natáčel a vyvěšoval na internetu. Emwazi na videích v nenávistném monologu urážel Spojené státy a křesťanství a svým zajatcům uřezával hlavy. V roce 2015 ho zemřel při útoku dvou amerických a jednoho britského dronu, když v Rakce nastupoval do auta.

Džihádista John (vlevo) na jednom z videí Islámského státu.

Alexanda Kotey je podezřelý ze spoluorganizace teroristického útoku v Londýně, při kterém měli útočníci během jízdy na mopedu zabít několik londýnských vojáků a policistů. Plán útoku byl ale v roce 2014 odhalen detektivy ze Scotland Yardu. Kotey podle amerického ministerstva zahraničí také proslul mimořádnou brutalitou. Při mučení zajatců totiž používal elektrošoky a metodu waterboarding, simulované topení. Do Islámského státu také naverboval řadu nových členů, mezi nimi i několik Britů.

Devětadvacetiletý El Šafee Elšeich už dříve působil v teroristické skupině al-Káida, poté se přesunul do Islámského státu, kde plnil roli vrchního vězeňského dozorce. Své oběti rád mučil waterboardingem nebo je i údajně křižoval.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!