Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Britové přijdou o ruský plyn

Česko

Kreml obnovil svůj útok proti zahraničním energetickým společnostem. Tentokrát se jeho terčem stala anglo-ruská TNK-BP.

MOSKVA Hraje se o vlastnictví sibiřské Kovytky, 25. největšího naleziště zemního plynu na světě. Vlastní ho anglo-ruská společnost TNK-BP. Chtějí ho ale také ruské státní podniky. Tento týden by ho mohly dostat. Zadarmo.

O co jde? Ruská státní agentura na ochranu přírody oznámila, že TNK-BP nedodržuje podmínky licence, kterou má na těžbu plynu. Rozhodnout o tom má úřad Rosnedra, který jedná na základě návrhů agentury. Agentura doporučila odebrat povolení těžit, protože podle ní TNK-BP netěží na Kovytce tolik plynu, kolik podle licence má.

TNK-BP se brání, že sice porušuje podmínky licence, ale z naprosto pochopitelných důvodů. Firma potřebuje plyn z naleziště někam dodávat, a to nejlépe plynovody. Původně se plánovalo, že by plyn z Kovytky měl být exportován do Číny a Jižní Koreje. Jenže monopol na plynovody a na export plynu ze země má v Rusku státní podnik Gazprom. Ten dokonce provozuje i plynové potrubí, které přivádí plyn z Kovytky do více než půlmilionového města Irkutsk. TNK-BP tvrdí, že ji Gazprom do svých trubek nepustí a další nechce stavět. Možné to je, protože Gazprom chce naleziště Kovytka získat pro sebe. Pokud TNK-BP ztratí licenci, přejde naleziště na základě zákona automaticky do rukou Gazpromu. Kovytka je totiž označena jako takzvané strategické plynové pole, na které má přednostní právo státní ruský podnik.

Gazprom vede o Kovytku spor s TNK-BP za vydatné pomoci ruských úřadů už od roku 2007. Tehdy byla firma TNK-BP obviněna ruskou agenturou na ochranu přírody z toho, že znečišťuje životní prostředí. Pak přišlo nařčení z nedodržování podmínek těžební licence. Zároveň se objevil zájemce o koupi naleziště – Gazprom. Nabídl asi miliardu dolarů. To bylo zhruba čtyřikrát méně, než jaká byla podle odhadu odborníků tehdejší cena naleziště, ale pořád dvakrát více, než do Kovytky TNK-BP investovala. V červnu 2007 byl prodej dohodnut a rozruch kolem licence utichl. Gazprom pak ale chtěl ještě slevu, a tak jednání zamrzla. Teď státní orgány obnovily svůj tlak. „Podmínky licence nebyly splněny (ze strany TNK-BP) v minulosti a nejsou plněny ani teď,“ prohlásil nedávno ruský ministr přírodních zdrojů Jurij Trutněv.

Za obnoveným zájmem o Kovytku mohou být problémy Gazpromu, který se nyní nemůže dostat na trh se zemním plynem v USA. Chce se proto zaměřit na trhy v Asii. K tomu potřebuje Kovytku. Navíc Rusko uzavřelo s Čínou dohodu o dodávkách plynu, a nemá ho kde vzít. Gazprom ale tuhle spekulaci popírá. O Kovytku prý má zájem jiná státní firma – Rosněfť.

Britskou firmu BP, součást konsorcia TNK-BP, odebrání licence prý už příliš nepoškodí. Britský deník Telegraph s odvoláním na zdroje z finančních kruhů tvrdí, že investoři už dávno Kovytku jako součást hodnoty BP odepsali. Odebrání licence ale může dlouhodobě pošramotit vztahy Ruska se zahraničními investory, varuje analytik Valerij Nestěrov z ruské investiční společnosti Troika Dialog.

Autor: