22. března 2010 18:22 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Britská vévodkyně Camilla si v Praze zkusila, jaké je to být slepcem

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Žena prince Charlese Camilla navštívila výcvikové středisko pro psy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žena prince Charlese Camilla navštívila výcvikové středisko pro psy. | foto: ČTK

PRAHA Ještě nakartáčovat psy a seznámit se rychle s nezbytným protokolem. V pražském výcvikovém středisku vodících psů v Jinonicích panoval dnes po polední nezvyklý ruch. Čekali zde totiž vzáceného hosta - britskou vévodkyni Camillu.

"Je pro mě ctí, že tady mohu být," uvedla vévodkyně po krátkém přivítání, při kterém dostala darem černého plyšového psa. Venku před střediskem se manželka britského následníka trůnu nejdříve "pomazlila" se třemi štěňátky. Jedno si ji natolik oblíbilo, až někdo z jejího doprovodu prohlásil: "Myslím, že ten s námi zítra poletí domů letadlem".

Uvnitř se Camilla seznámila se slepci, kteří se střediskem spolupracují i s herečkou Evou Holubovou, jež zde také více než čtyři roky všemožně pomáhá. Sama měla například na výcvik fenku Affi. "Strašně ráda sem jezdím i mimo různé akce, protože kdyby to v této zemi klapalo tak jako tady ve výcvikovém středisku v Jinonicích, tak se máme všichni strašně dobře," uvedla Holubová."Beru to jako čest, že sem mě, tetu, spíš takovou hlásnou troubu, dnes přizvali. Protože tu hlavní práci tady dělají jiní," dodala.

Dále čtěte:

Vévodkyně, oblečená do vzdušné černobílé sukně a černého saka, strávila ve středisku celkem 45 minut a měla možnost vidět i krátkou ukázku výcviku. "Hello!" nakláněla se ke každému ze psů, aby ho pozdravila. Vypadalo to, že bolesti zad, které ji trápily během celé cesty po Evropě, nejspíš již ustoupily.

Na závěr připravili psovodové pro Camillu překvapení - na chvilku si mohla vyzkoušela, jaké to je mít v ruce slepeckou hůl a být vedena slepeckým psem. Zprvu vykročila nejistě, ale zkušený zlatý retrívr prokličkoval výcvikovým hřištěm na jedničku. "They are so sweet (Jsou tak sladcí)," uvedla vévodkyně na adresu psů.

Podle ředitelky střediska Hany Jasenovcové středisko ročně předá 25 vycvičených psů. "Jsem nadšená, byla to pro nás velká čest, protože jsme mohli představit naši práci. Je velice důležité, aby se o pomoci zrakově postiženým hodně mluvilo," svěřila se novinářům.

I podle jednoho ze zrakově postižených, Vladimíra Krajíčka, který přijel se svou fenkou Meneou až z Lovosic, bylo setkání s Camillou velmi příjemné. "Ptala se mě na Meneu, je jí už dvanáct let a je nemocná, tak se s ní brzy budu muset rozloučit. Na to paní vévodkyně řekla: To pro vás asi bude těžké? Ano, bude to smutné, odpověděl jsem," popsal svůj krátký rozhovor s manželkou prince Charlese pan Krajíček. "Předem nás upozornili, že jí nemáme podávat ruku dříve, což je pro nás nevidomé trochu těžké. Tak do nás vždycky asistentka šťouchla," doplnil i jeden úsměvný aspekt setkání.