Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Britská vláda potvrdila předběžnou dohodu o brexitu, o dokumentu bude kabinet jednat ve středu

Svět

  18:29aktualizováno  21:21
Londýn/Brusel - Britská vláda v úterý ohlásila, že vyjednávači Británie a Evropské unie dosáhli předběžné dohody o podmínkách odchodu země z evropského bloku. Kabinet, jenž je ale v otázce brexitu rozdělený, má o dokumentu jednat ve středu v 15:00 SEČ a rozhodnout o dalších krocích. Mluvčí týmu unijních vyjednavačů nechtěl technickou shodu nad textem dohody komentovat a odkázal na pravidelnou středeční tiskovou konferenci Evropské komise.

Britská premiérka Theresa Mayová foto: Reuters

Ta v úterý ještě před ohlášením rámcové dohody upozornila, že EU musí mít přichystána „dočasná a rozsahem omezená“ opatření v některých prioritních oblastech pro případ, že jednání o spořádaném britském odchodu z unie skončí krachem.

Podle BBC v úterý večer britská premiérka Theresa Mayová měla na programu jednání s jednotlivými svými ministry ve snaze získat je na svou stranu. Někteří zastánci naprosté odluky od unijních struktur, jako je exministr zahraničí Boris Johnson, už vládu vyzvali, aby odmítla návrh, jehož podrobnosti ale nejsou zatím známy. Objevily se i spekulace o hrozícím pádu kabinetu.

V klíčových otázkách musíme být připraveni na tvrdý brexit, tvrdí Evropská komise.

Dohoda se týká především práv pro občany EU v Británii a pro Brity v jiných zemích EU, vyrovnání britských finančních závazků a přechodného období po odchodu Spojeného království z bloku v březnu 2019. Jednání nejvíce komplikovala otázka režimu na hranici mezi Irskem a Severním Irskem. I tu se ale podle irského tisku podařilo vyřešit.

Pokud bude vláda v Londýně s textem dohody souhlasit, měli by ho velmi rychle dostat zástupci vlád ostatních 27 zemí EU. Následovat by pak v rychlém sledu měla potřebná přípravná jednání, včetně ministerské rady příští pondělí, s cílem svolat ještě do konce listopadu mimořádnou schůzku šéfů států a vlád EU27, která by z unijní strany text potvrdila. Summit by se zřejmě mohl konat 25. listopadu. Řádný summit, který by byl nejzazším momentem pro potvrzení domluvené rozvodové smlouvy, už je svolaný na 13. a 14. prosince s nabitým programem.

BBC uvádí, že dokument má zhruba 600 stran a pouze několik stránek má doprovodná politická deklarace, která je základem pro podrobné rozhovory o budoucí podobě vzájemných vztahů poté, co v prosinci 2020 skončí přechodné období. Deklaraci ale chce mít EU27 odsouhlasenou společně s právně závaznou „rozvodovou“ smlouvou.

Dohodu o rozluce musí schválit nejen europarlament, ale především britský parlament. Už tak nejistý výsledek hlasování patrně zkomplikuje úterní krok poslanců, kteří si vymohli, aby vláda zveřejnila odborná právní stanoviska týkající se dojednávané dohody. To podle agentury Bloomberg znamená, že ještě než bude parlament smlouvu schvalovat, bude mít k dispozici stanoviska právních odborníků, která Mayová obdržela během procesu vyjednávání. „Pro Mayovou by to mohlo znamenat další potíže,“ soudí Bloomberg.

Evropská komise v úterý navrhla, aby po brexitu britští občané cestovali do zemí EU bez víz. Podmínkou je, aby se britská strana recipročně zachovala vůči občanům zemí evropského bloku při jejich cestách na ostrovy, uvedl první místopředseda komise Frans Timmermans.

Odliv pracovníků i oslabení libry

Kvůli brexitu se již nyní mění britský trh práce. Země letos ve třetím čtvrtletí zažila rekordní odliv pracovníků pocházejících z ostatních členských zemí unie, upozornil britský statistický úřad.

Z analýzy úvěrové pojišťovny Euler Hermes vyplynulo, že brexit zasáhne hospodářsky nejsilněji Německo, Francii a Belgii. Britská libra může znehodnotit až o pětinu. V úterý ale díky nadějím na uzavření dohody libra i euro vůči americkému dolaru posílily.

Anglická Fotbalová asociace (FA) v reakci na blížící se britský odchod z EU navrhne snížit počet zahraničních hráčů v týmech Premier League ze současných 17 na 12. FA si od tohoto kroku zároveň slibuje podporu domácích odchovanců.

Výběr hlavních událostí kolem brexitu

  • 24. června 2016 - V referendu v Británii o brexitu zvítězili odpůrci členství v unii poměrem 51,9 ku 48,1 procenta při volební účasti 72,2 procenta. Premiér David Cameron oznámil rezignaci.
  • 13. července 2016 - Do čela vlády nastoupila Theresa Mayová.
  • 24. ledna 2017 - Britský nejvyšší soud rozhodl, že vláda musí mít k zahájení jednání o odchodu země z EU souhlas parlamentu.
  • 16. března 2017 - Britská královna Alžběta II. podepsala zákon umožňující aktivaci článku 50 lisabonské smlouvy.
  • 28. března 2017 - Skotský parlament souhlasil s vypsáním nového referenda o nezávislosti Skotska na Británii.
  • 29. března 2017 - Británie formálně oznámila EU záměr odejít.
  • 8. června 2017 - Předčasné volby kvůli posílení mandátu konzervativců; volby konzervativci vyhráli, přišli ale o většinu v Dolní sněmovně.
  • 19. června 2017 - Začalo vyjednávání mezi EU a Londýnem o brexitu.
  • 15. prosince 2017 - EU souhlasila s posunutím vyjednávání do druhé fáze, tedy se zahájením rozhovorů o podobě přechodného období a budoucích vztahů.
  • 17. ledna 2018 - Britský parlament schválil klíčový zákon o ukončení nadřazenosti unijního práva nad britskými zákony, upravující podmínky brexitu, tedy právní odluku od Bruselu.
  • 29. ledna 2018 - EU se dohodla, že nabídne Londýnu po odchodu Británie z bloku v březnu 2019 přechodné období do 31. prosince 2020. V té době má v Británii platit unijní právo, ale země nebude už mít zastoupení v institucích EU a v rozhodovacím procesu.
  • 20. června 2018 - Britský parlament schválil konečnou podobu zákona o odchodu Británie z EU, tzv. brexitový zákon, v podobě požadované Mayovou.
  • 6. července 2018 - Mayová představila takzvaný plán z Chequers, vládní brexitový plán, který hodlá zachovat více obchodních vazeb na EU, především volný pohyb zboží. Vládní zastánci takzvaného "tvrdého" brexitu, tedy úplné odluky od unijních struktur, jej označili za příliš měkký.
  • 9. července 2018 - Kvůli sporu ohledně plánu z Chequers odstoupili ministr zahraničí Boris Johnson, ministr pro odchod z EU David Davis a jeho první náměstek pro brexit Steve Baker.
  • 12. července 2018 - Představena širší verze vládního návrhu; pro služby předpokládá určitou flexibilitu, ale v zásadě omezený přístup na unijní trhy; s unií chce mít Británie volný pohyb vzdělaných lidí, občanům EU nabízí studium, vstup bez turistických víz a dočasné pracovní smlouvy.
  • 24. července 2018 - Mayová se ujala vyjednávání s EU. Bylo oznámeno, že Británie ponechá v přechodném období platnost unijních zákonů.
  • 23. srpna 2018 - Vláda představila 25 dokumentů, které mají Británii připravit na případný brexit bez dohody s EU.
  • 9. září 2018 - Bývalý britský ministr zahraničí Boris Johnson označil plán Mayové na tzv. měkký brexit za "sebevražedný", proti plánu se postavilo na 80 konzervativních poslanců.
  • 20. září 2018 - Mayová na summitu EU potvrdila britský odchod z EU příští rok v březnu a odmítla možnost, že by se v Británii mohlo opakovat referendum o vystoupení. EU vyslala Británii signál, že rozhovory o podobě brexitu musejí v říjnu výrazně pokročit, jinak hrozí odchod bez dohody.
  • 25. září 2018 - Sjezd hlavní britské opoziční strany přijal usnesení o brexitu, kterým mimo jiné ponechává ve hře druhé referendum o členství v EU jako možnost pro případ, že Mayová nebude schopna finální dohodu s Bruselem prosadit v parlamentu.
  • 14. října 2018 - Hlavní vyjednavač EU o brexitu Michel Barnier potvrdil, že dohody o odchodu Británie z evropského bloku unie zatím nebylo dosaženo.
  • 17. října 2018 - Prezidenti a premiéři sedmadvaceti zemí EU (bez Británie) se na společné večeři shodli, že vzhledem k absenci pokroku v jednáních zatím nesvolají na listopad mimořádný summit k brexitu.
  • 13. listopadu 2018 - Britská vláda potvrdila, že vyjednávači Británie a EU dosáhli předběžné dohody o podmínkách odchodu země z evropského bloku.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!