Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Britský gang pašoval ‚nefunkční‘ zbraně ze Slovenska, teď členům hrozí doživotí

Slovensko

  17:33
LONDÝN/BRATISLAVA - Londýnský soud uznal koncem týdne vinnými členy britského gangu, který na Slovensku legálně zakoupil deaktivované zbraně, přeměněné poté na černém trhu na funkční, a pokusil se je propašovat do Británie. Bylo mezi nimi 22 útočných pušek vzor 58 české výroby. Pětici mužů, které britská policie zatkla loni v srpnu, hrozí doživotní trest.

Samopal škorpion vzor 61 foto: Shutterstock

Verdikt by měl padnout 13. května.

Podle britského deníku The Guardian šlo o největší dodávku zbraní, jakou kdy britská policie zmařila. Zbraně gang nakoupil podle britského Národního kriminálního úřadu (NCA) u slovenské firmy AFG, kde si podle NCA svou výbavu pořídili i teroristé, kteří loni v lednu zaútočili v Paříži na redakci Charlie Hebdo. Slovenští představitelé ale zprávy o použití zbraní ze Slovenska při teroristických útocích již dříve popřeli. Do Británie se gang údajně pokusil převézt mimo jiné 22 útočných pušek vzor 58, devět samopalů Škorpion rovněž české výroby a 1500 zásobníků.

Spolupachatel pařížských útoků Abdeslam prý pobýval na Slovensku

Dva muže uznal soud vinnými ve čtvrtek, tři další se přiznali už dříve, což má stejnou váhu. Prokurátor Duncan Atkinson u soudu ve čtvrtek prohlásil, že zbraně „mohly v Británii způsobit krveprolití hrůzného rozsahu“.

Mluvčí slovenské tajné služby, jehož oslovil slovenský Denník N, neupřesnil, zda na zadržení Britů spolupracoval i jeho úřad. Vyloučil ale, že by mu zmiňovaná transakce unikla, neboť této problematice se podle něj tajná služba věnuje už delší dobu.

Zboží gang podle The Guardian převezl z obchodu AFG ve slovenském městě Partizánske, jeho přesná trasa po Evropě poté ale není známá. Přes Lamanšský průliv pašeráci arzenál přepravili v motorovém člunu. Na britské pevnině už na ně čekala policie, jež předtím sledovala zašifrovanou komunikaci skupiny.

Deaktivovavné samopaly můžou zabíjet už za pár hodin

„Šlo o podobné zbraně, jaké byly použity při útoku na Charlie Hebdo. (Pašeráci) využili stejný zdroj pro nákup a stejnou metodu deaktivace a reaktivace. Byl to stejný zdroj ve stejné zemi,“ uvedl šéf speciálních operací NCA Rob Lewin.

Britská policie a protiterorističtí experti se dlouhodobě obávají, že kriminální gangy by mohly dodat teroristům zbraně a ti je pak použijí k útoku v Británii. „Můžeme jen spekulovat o tom, že některé tyto zbraně by byly prodány komukoli, kdo by za ně zaplatil požadovanou cenu. Nemám ale pochyby o tom, že jsme ochránili veřejnost a zachránili životy,“ řekl Lewin. Hlavním motivem gangu bylo podle něj povýšit z lokálních zločinců na mezinárodní gangstery a pochopitelně také zisk. AFG podle Denníku N uvedla, že do loňského léta, kdy ještě na Slovensku platil starý zákon o zbraních, nemohla žádnému cizinci bránit v tom, aby v jejím obchodě nakoupil expanzní zbraně, tedy zbraně upravené tak, aby se z nich dalo střílet jen slepými náboji. Ministerstvo vnitra pak zákon změnilo a podmínky nákupu zpřísnilo. „V AFG říkají, že od té doby k nim cizinci přestali chodit úplně. Expanzní samopaly si totiž teď snadněji koupí v sousedním Česku nebo v jiné zemi“.

Britská média podotýkají, že úprava expanzních zbraní tak, aby byly opět schopné zabíjet, je pro odborníky otázkou několika hodin.

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.