Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Drama v Británii. Pár, který je v kritickém stavu, byl podle policie otráven novičokem

Svět

  23:39aktualizováno  5. července 13:01
SALISBURY - Britský pár, který je v kritickém stavu v nemocnici, byl vystaven působení jedu novičok, oznámil v noci na čtvrtek šéf protiteroristické policie. Jde o stejnou skupinu látek, kterou byl před čtyřmi měsíci otráven bývalý dvojí agent Sergej Skripal a jeho dcera. Náměstek britské ministryně v souvislosti se zřejmou otravou dvou Britů novičokem vyzval Rusko, aby poskytlo informace k útoku na Skripala.

Policista hlídá vstup do parku. foto: Reuters

Britové byli nalezeni v bezvědomí v domě ve městě Amesbury, které leží nedaleko Salisbury. Právě v Salisbury byli otrávení Skripalovi 4. března nalezeni. Ve středu večer se vyšetřování incidentu ujalo protiteroristické oddělení britské policie. 

Otrávenými Brity jsou 45letý Charlie Dowley a o rok mladší Dawn Sturgessová, oba leží v nemocnici v kritickém stavu. Policie zatím netuší, proč by tento konkrétní pár měl být cílem útoku. Způsob jak mohli oba Britové s jedovatou látkou přijít do styku, zatím policie také nezná.

„V této fázi zatím není jasné, zda byl spáchán zločin,“ uvedl na tiskové konferenci Paul Mills, zástupce policejního velitele v hrabství Wiltshire. Policisté spolupracují se všemi partnery, aby dosáhli pokroku ve vyšetřování.

Atmosféra ve městě Amesbury byla napjatá.
Policie na tiskové konferenci oznámila, že oba britští občané byli otráveni...

„Nemáme žádné důkazy, že by byli na místech, které jsme dekontaminovali v rámci kauzy Skripalových,“ informovala britská policie. Downing Street oznámila, že kvůli incidentu zasedne ve čtvrtek krizový vládní tým Cobra, zabývající se mimořádnými událostmi.

Šéf britské protiteroristické policie Neil Basu zdůraznil, že zpravodajské informace nenasvědčují tomu, že by byla dvojice vystavena působení jedu úmyslně. Neví se ani to, jak se k nim látka dostala. Podle policie se nikdo další vykazující stejné symptomy zatím neobjevil.

Londýn kvůli nové otravě novičokem žádá informace z Ruska

Náměstek britské ministryně vnitra pro bezpečnost Ben Wallace ve čtvrtek vyzval Rusko, aby poskytlo detailní informace k březnovému útoku nervově paralytickou látkou novičok na bývalého ruského dvojího agenta Sergeje Skripala a jeho dceru. Náměstek tak učinil v rozhovoru se stanicí BBC v souvislosti s případem dvou britských občanů, kteří byli otráveni stejnou látkou.

Mezitím předseda branného výboru ruského parlamentu Vladimir Šamalov podle agentury RIA Novosti řekl, že Britové by měli při vyšetřování nového případu otravy nervově paralytickou látkou požádat o pomoc ruské odborníky.

Londýn z útoku na Skripalovi obvinil Rusko, což Moskva opakovaně důrazně odmítla.

„Ruský stát by tuto špatnost mohl napravit, mohli by nám říci, co se stalo, co udělali a zaplnit některé významné mezery, které se nyní snažíme vyjasnit,“ řekl Wallace. „Oni (Rusové) jsou ti, kdo mohou doplnit klíčová vodítka k tomu, aby lidé byli v bezpečí,“ dodal.

Kreml o výzvách prý nic neví

Kremlu není nic známo o výzvách britské vlády v souvislosti s incidentem v Amesbury, který se týká otravy dvou britských občanů látkou novičok, řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Připomněl také, že Británie odmítla dřívější nabídku Ruska pomoci při vyšetřování březnové otravy bývalého ruského dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery. Tehdy byla použita stejná látka.

„Není mi nic známo o nějakých výzvách (adresovaných Británií Rusku v souvislosti s novým incidentem),“ uvedl mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina. Reagoval tak na dopolední rozhovor náměstka britské ministryně bezpečnosti Bena Wallace na stanici BBC, v něž vyzval Rusko, aby poskytlo detailní informace k útoku nervově paralytickou látkou novičok v Salisbury před čtyřmi měsíci.

V této souvislosti Peskov podle agentury TASS připomněl, že pokud jde o Salisbury, Rusko Británii navrhovalo provést společné vyšetřování této události, ale nedostalo se mu žádné odpovědi. „Ty výzvy se bohužel vstřícnosti nedočkaly,“ konstatoval mluvčí.

Policie uzavřela několik lokalit

O dvojici z Amesbury, u které se uvádí, že příležitostně užívá drogy, přitom není nic známo o tom, že by měla nějakou spojitost s Ruskem či tajnými službami. Policie přesto pracuje i s možností, že nejnovější případ souvisí s kauzou Skripalových, která je rovněž dál rozplétána. Ve čtvrtek se bude wiltshireským případem zabývat vládní krizová komise v čele s ministrem vnitra Sajidem Javidem.

Kvůli vyšetřování uzavřela policie několik lokalit, kde se přiotrávený pár pohyboval: jednak dům v ulici Muggleton, drogerii v centru Amesbury, stejně jako baptistické centrum s kostelem ve stejné obci, kde se oběti zúčastnily místní slavnosti. Na té byly zhruba dvě stovky lidí, z nichž nikdo následně nehlásil podobné zdravotní potíže. Uzavřen byla také park královny Alžběty v nedalekém Salisbury.

Anglická zdravotnická služba předtím uvedla, že případ nepředstavuje zatím „významné zdravotní riziko pro širokou veřejnost“. Toto stanovisko bude „průběžně přehodnocováno v závislosti na dostupných informacích“, dodal nicméně mluvčí služby.

Skripalovi byli počátkem března v jihoanglickém Salisbury otráveni jedem, který britské úřady označily za armádní otravnou látku novičok, která se vyráběla v Sovětském svazu. Londýn pak z odpovědnosti za zločin obvinil Moskvu, ruské vedení ale jakýkoli podíl na útoku energicky popřelo. Lékařům se podařilo Skripala a jeho dceru Juliji zachránit, oba již opustili nemocnici.

Skripalovy otrávili začátkem března, v nemocnici byli přes měsíc

  • 7. března - Britská policie oznámila, že proti Skripalovým byl použit nervově paralytický prostředek.
  • 11. března - Vyšetřování odhalilo stopy jedu v restauraci Zizzi a v hospodě The Mill v centru Salisbury.
  • 12. března - Britská premiérka Theresa Mayová označila za vysoce pravděpodobné, že za otravu je zodpovědné Rusko. Podle Mayové otravu způsobila nervová látka novičok vyvinutá v bývalém Sovětském svazu. Po Moskvě požadovala vysvětlení, jak se tato látka dostala do Británie. Ruský prezident Vladimir Putin poté vyzval Londýn, aby nejprve zjistil, co se stalo, a pak teprve o tom s Ruskem hovořil.
  • 13. března - Vil Mirzajanov, jeden z hlavních tvůrců zmíněné látky, řekl, že novičok nemohla použít jiná země než Rusko, protože složení bylo tajné.
  • 14. března - Británie oznámila, že v reakci na případ otravy vypoví 23 ruských diplomatů. Mayová také řekla, že členové vlády ani královské rodiny nepojedou na mistrovství světa ve fotbale, které bude v Rusku. Do konce března se k vyhošťování ruských diplomatů přidaly další tři desítky zemí včetně Spojených států a České republiky. Celkem se do Ruska muselo vrátit přes 150 diplomatů, Rusko reagovalo zrcadlově.
  • 16. března - Britský ministr zahraničí Boris Johnson řekl, že útok s nejvyšší pravděpodobností nařídil osobně Putin. Podle Kremlu to je neodpustitelné porušení diplomatické slušnosti.
  • - Ruští vyšetřovatelé zahájili vyšetřování Skripalové a vraždu Nikolaje Gluškova, bývalého přítele kritika Kremlu Borise Berezovského. Britská policie prozatím vyloučila, že by úmrtí Gluškova souviselo s kauzou Skripal.
  • 17. března - Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová prohlásila, že Česko, Slovensko, Británie, Švédsko a možná i USA od konce 90. let provádějí "intenzívní výzkum" podobných látek jako novičok. Praha, Bratislava a Stockholm tvrzení odmítly.
  • 18. března - Putin, který drtivě zvítězil v prvním kole prezidentských voleb, opět popřel podíl Ruska na otravě Skripala.
  • 22. března - Bruselský summit EU podpořil názor Londýna, že za útokem v Salisbury je zodpovědné Rusko.
  • 3. dubna - Šéf britského armádního výzkumného střediska Gary Aitkenhead oznámil, že experti jako jed určili novičok, nebyli ale s to prokázat, že byl vyroben v Rusku.
  • 4. dubna - Rusko na zasedání výkonné rady Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) neuspělo s žádostí o nové, společné vyšetřování případu Skripalových.
  • 9. dubna - Julija Skripalová byla propuštěna z nemocnice.
  • 12. dubna - OPCW stvrdila výsledky britských testů otravné látky ze Salisbury.
  • 3. května - Český prezident Miloš Zeman uvedl, že podle Vojenského zpravodajství se v Česku vyráběl novičok, podle Bezpečnostní informační služby nikoliv, a že se přiklonil ke zprávě armádní tajné služby. Jeho výroky následně uvítalo Rusko, podle něj slova českého prezidenta vyvracejí obvinění britských vyšetřovatelů, že za útokem na Skripala stojí Moskva. V Česku Zemanovy výroky rozpoutaly ostrou debatu, odmítla je řada politiků i institucí.
  • 18. května - Sergej Skripal byl propuštěn z nemocnice v Salisbury.
  • 23. května - Skripalová poprvé mluvila přímo se zástupci médií o svých zkušenostech z posledních měsíců. Agentuře Reuters řekla, že léčba po útoku nervovým jedem novičok byla bolestivá a deprimující.
  • 30. června - V Amesbury, několik kilometrů od domu Skripalových, byli objeveni pětačtyřicetiletý muž a o rok mladší žena. Večer 4. července protiteroristická policie potvrdila, že byli také otráveni novičokem. Oba jsou v kritickém stavu v nemocnici v Salisbury.
Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!