18. ledna 2010 21:04 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Britský zpěvák nechce kvůli odměnám bankéřům platit daně

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Billy Brag | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Billy Brag | foto: Reprofoto

Britský zpěvák Billy Bragg pohrozil, že přestane platit daně, a vyzval ostatní, aby ho následovali, dokud britská vláda neomezí odměny vyplácené britskou bankou Royal Bank of Scotland PLC (RBS) investičním bankéřům. Napsala to agentura Reuters.

Dvaapadesátiletý zpěvák v minulosti proslul svými levicovými postoji. Nyní chce veřejnost vyburcovat v souvislosti s odměnami "tlustým kocourům" v amerických a britských bankách, jejichž vyplácení v době finanční krize umožnily peníze daňových poplatníků.

"Chápu, že ministerstvo financí nemá moc na výběr než použít peníze daňových poplatníků na záchranu úspor a stabilizaci a obnovení důvěry ve finanční systém," napsal Bragg na sociálním webu Facebook. "Nechápu ale, proč teď, když jsme my, daňoví poplatníci, většinovými vlastníky těchto bank, se zdá, že vůbec nedokážeme omezit jejich nepřiměřenou kulturu odměn?" Citoval přitom odhady, podle kterých RBS svým investičním bankéřům příští měsíc v odměnách zaplatí asi 1,5 miliardy liber (přibližně 44,1 miliard korun). Průměrný plat v Británii je kolem 20.000 liber ročně.

RBS se kvůli globální finanční krizi dostala koncem roku 2008 na pokraj kolapsu a byla nucena požádat o pomoc stát. Británie nyní vlastní v bance podíl 84 procent.

"Napsal jsem ministru financí, Alistairu Darlingovi, abych ho informoval, že již víc nejsem připraven financovat ohromné odměny investičních bankéřů RBS. Dokud se mu nepodaří je omezit na 25.000 liber, odepřu k 31. lednu zaplatit daně," uvedl zpěvák. V kampani vedené na Facebooku vyzval další britské voliče, aby učinili totéž.

Mluvčí ministerstva financí v reakci na Braggovu iniciativu uvedlo, že na odměny pro RBS "nepůjde významná částka hotovosti z daní poplatníků".

ČTK, Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz