10. května 2010 12:54, aktualizováno  15:52 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Britští toryové a liberální demokraté se prý rámcově dohodli o vládě

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Nick Clegg | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nick Clegg | foto: Reuters

LONDÝN Britští opoziční konzervativci a liberální demokraté se rámcově dohodli o nové vládě. S odvoláním na nejmenované zdroje to dnes oznámila britská televize Sky News.

Konzervativci Davida Camerona získali ve volbách nejvíce poslanců, ale nemají většinu potřebnou k vytvoření kabinetu. Druzí skončili se značným odstupem vládní labouristé. Liberální demokraté Nicka Clegga zůstali třetí, ale přesto jsou klíčovým hráčem. Premiér Gordon Brown zatím zůstává v úřadu, dokud dohody o příští vládě nebude dosaženo.

Delegace konzervativců a liberálních demokratů dnes dopoledne znovu jednaly o povolební spolupráci. Konzervativní stínový ministr zahraničí William Hague po takřka dvou hodinách řekl, že se dosáhlo "dalšího pokroku". Obě delegace pak odjely konzultovat výsledky s Cameronem a Cleggem.David Cameron s manželkou Sarah

Sky News oznámila, že podle jejích zdrojů se obě strany domluvily na "rámci" dohody. Clegg nyní konzultuje se svými poslanci a Cameron se svým stínovým kabinetem. Večer má také jednat s konzervativními poslanci.

Británie není na koaliční vyjednávání zvyklá a naposledy zažila "nerozhodné" volby v roce 1974. Tehdy následovaly nové volby během osmi měsíců.

Především konzervativci varovali před reakcí trhů na mocenské vakuum v Británii, která se musí vypořádat s rekordním rozpočtovým schodkem. Nicméně finanční trhy jsou zatím v klidu. Podle analytiků proto, že pozornost se zaměřovala na evropskou dohodu na pomoc euru, a proto, že trhy jsou na variantu několikadenních vyjednávání o vládě připravené.

Liberální demokraty a konzervativce vede k jednání především volební aritmetika a jak tvrdí, zájem země. Obě strany se ale zásadně liší v názorech na Evropskou unii, přistěhovalectví i na způsob snižování rekordního rozpočtového deficitu. Největší překážkou v dohodě je ale reforma volebního systému, který znevýhodňuje menší strany.

Liberální demokraté si také nechávají otevřené dveře k labouristům. Nick Clegg se dnes ráno před schůzkou s Cameronem sešel také s premiérem Brownem. Stejně tak se tým vysokých představitelů labouristů během víkendu tajně setkal s vyjednávači liberálních demokratů.

Liberálové mají politicky mnohem blíž k labouristům než ke konzervativcům. Obávají se ale, že voliči by nepovažovali jejich alianci s labouristy za legitimní.Gordon Brown

Hlavní překážkou aliance s labouristy by ale asi byl nepopulární Gordon Brown. Stanice BBC citovala liberálnědemokratické zdroje, podle nichž by strana začala "seriózně" jednat i s labouristy, pokud by Brown odešel ještě dnes. BBC také citovala labouristické ministry, podle nichž by mohl v případě dohody zůstat Brown dočasně premiérem a oznámit konkrétní datum, kdy odstoupí.

Odchod doporučují Brownovi údajně i jeho blízcí spolupracovníci. Ministr obchodu Peter Mandelson a vlivný bývalý mluvčí labouristů Alastair Campbell vyzývají Browna, aby oznámil plány "předání moci" novému šéfovi labouristů, protože to je jediná cesta, jak dosáhnout dohody s liberály, píší Financial Times.

Bývalý premiér z 90. let John Major, který po čtvrtečních volbách často mluví za Konzervativní stranu, dnes varoval liberály, že labouristé by slib referenda o zavedení poměrného volebního systému nemuseli dodržet. "Mnoho labouristických poslanců je proti změně víc, než i ti nejzarytější konzervativci," řekl Major.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz