12. prosince 2008 12:55 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Brusel čeká irské ano Lisabonu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 13Diskuse
Prvním referendem v Irsku lisabonská smlouva neprošla | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prvním referendem v Irsku lisabonská smlouva neprošla | foto: AFP

BRUSEL Bruselský summit Evropské unie vyšel vstříc irským požadavkům. Teď představitelé zemí sedmadvacítky očekávají, že země v referendu schválí lisabonskou smlouvu. Irové dostali od unie záruky, že i po přijetí smlouvy budou mít svého eurokomisaře a neztratí tradiční neutralitu.

Klaus nesouhlasí s EU
Prezident Václav Klaus nesouhlasí s dohodou  EU, aby všichni členové měli minimálně do roku 2014 i nadále svého komisaře. To by mělo sice napomoci tomu, aby Irové v opakovaném referendu podpořili lisabonskou smlouvu, podle Klause, to ale odporuje textu samotného dokumentu. 

Podle smlouvy by příští komise měla mít stejný počet členů jako nyní. Po roce 2014 by se ale jejich počet zredukoval tak, že by odpovídal dvěma třetinám členských zemí bloku.

Smlouvu ale nelze jen tak měnit, míní Klaus. "Přeci není možné, aby teď se takto včera v podvečer dohodl někdo v Bruselu, že to bude jinak," řekl. Smlouva by se musela přepsat a pak znovu ratifikovat všude, kde ji dosud schválili.

Brusel ústupkem Irsku podle Kause tak jen demonstruje, že na smlouvě příliš nezáleží a její text je velmi ohebný.
V referendu, které se konalo letos v červnu, irští voliči smlouvu odmítli. Druhé hlasování by se mělo uskutečnit v září nebo říjnu 2009.  Irové totiž slíbili, že to bude do jmenování nové Evropské komise.

Irsko od unie dostane záruky, že i po přijetí smlouvy bude mít svého eurokomisaře a že neztratí vliv na daňovou i rodinnou politiku. Zároveň nebude narušena jeho tradiční neutralita. Vše by mělo pomoci snažšímu přijetí dokumentu občany.

Záruky pro Irsko naruší fungování Evropské komise
Lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn před novináři řekl, že věří, že nyní Irové díky této dohodě lisabonskou smlouvu v novém referendu schválí. Současně však podotkl, že se teď patrně rozpoutá debata o budoucím fungování Evropské komise, která je jakýmsi výkonným orgánem 27členného bloku.

V budoucnu by se totiž podle něj mohlo stát, že s tím, jak se unie bude rozšiřovat, množství komisařů nabobtná tak, že by to mohlo komplikovat její práci či rozdělení sil.

"Irové potřebovali něco, aby nyní mohli říct: Bojovali jsme o komisaře, dostali jsme komisaře. Ale pozor! Následky mohou být negativnější než výsledek vyjednávání," řekl lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn.

Lidovky.cz, ČTK
  • 13Diskuse
Najdete na Lidovky.cz