Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Na bruselském letišti se odpálil terorista, bomba zabíjela i v metru. 34 mrtvých, téměř 200 raněných

Evropa

  8:26aktualizováno  16:08
BRUSEL - Brusel se probudil do krvavého rána. Bruselským letištěm Zaventem otřásly dvě exploze, podle federálního prokurátora minimálně za jednu může sebevražedný útočník. K další explozi nedlouho poté došlo v bruselském metru. Na letišti podle televize VRT zahynulo 14 lidí, v metru 20, potvrdil odpoledne starosta. Zraněných je nejméně 198.

Zranění lidé po teroristických útocích v belgickém Bruselu foto: ČTK

Stalo se tak po čtyřech dnech od zatčení Salaha Abdeslama, hledaného kvůli listopadovému teroru v Paříži. České velvyslanectví v Bruselu zatím nemá žádné informace o Češích, kteří by byli děním v Bruselu zasaženi.

Portál listu Het Laatste Nieuws uvedl, že jedna nálož explodovala u přepážky společnosti American Airlines a druhá u Brussels Airlines. Podle portálu listu Le Libre byla v prostorách letiště objevena i třetí bomba. Před výbuchy byla podle svědků slyšet střelba a výkřiky v arabštině.

„Slyšel jsem výkřiky v arabštině a pak následoval výbuch, při kterém se zřítilo kachlové obložení letištní haly,“ popsal celou situaci Alphonso Youla, který pracuje na letišti. „Vytáhl jsem pět těl. Ti lidé měli zdeformované a roztrhané nohy. Proto si myslím, že ta bomba musela být v zavazadle na zemi,“ dodal Youla.

VŠE O TERORU V BRUSELU:

Záchranáři ošetřují zraněné lidi, kteří přežili výbuch v bruselském metru.

Na letišti zahynulo 14 lidí, 92 bylo zraněno. Výbuch v metru zabil dalších 20 lidí, potvrdil odpoledne belgický starosta. Zraněno bylo 106 lidí, z toho 17 velmi vážně. Belgická prokuratura podle televize RTBF považuje výbuchy v Bruselu za teroristické útoky a v tomto směru zahájila příslušné vyšetřování.

V metru byl zraněn i jeden slovinský diplomat. Slovinský ministr zahraničí Karl Erjavec podle agentury STA prohlásil, že diplomat není v ohrožení života.

Bruselský dopravní podnik STIB odpoledne zveřejnil detaily o explozi ve stanici Maelbeek. Nálož explodovala bezprostředně poté, co se souprava se třemi vagóny vydala na cestu směrem k příští zastávce Arts-Loi. Bomba byla podle všeho odpálena v prostředním vagónu, jenž v té chvíli míjel nástupiště. Řidič vlak okamžitě zastavil a první a poslední vůz evakuoval.

Policisté pomáhají lidem uvězněným v metru.
Snímky z místa výbuchu v Bruselu.

Letiště bylo uzavřeno a evakuováno; zastaveno bylo i vlakové spojení k letištním terminálům. V Bruselu se zastavila veškerá hromadná doprava a vyklizeny byly i hlavní vlakové stanice. Belgické krizové centrum vyzvalo všechny občany, aby zůstali tam, kde jsou, a zveřejnilo číslo krizové linky: 1771.

Nedlouho poté byla kompletně uzavřena celá belgická metropole; tunely a příjezdové cesty do města blokuje policie, jež se podle médií obává dalších útoků.

Nedlouho po výbuších na letišti otřásla exploze také stanicí metra Maelbeek, v jejíž blízkosti se nacházejí instituce Evropské unie. Bomba tam vybuchla ve vagonu metra. Bruselské úřady celé metro uzavřely. Na záběrů belgické televize bylo vidět, jak z vchodů stanice metra Maalbeek stoupá kouř. Na místě údajně byla rovněž slyšet střelba.

Okolo 11:30 se centrem Bruselu ozvala další hlasitá exploze, šlo o řízený odpal policejních pyrotechniků.

Pomoc obětem

Belgické ministerstvo vnitra krátce po výbuších zvýšilo v celé zemi varování před teroristickými útoky na čtvrtý, tedy nejvyšší stupeň. Belgický premiér Charles Michel svolal mimořádné zasedání bezpečnostní rady státu.

„Federální vláda sleduje velmi pečlivě vývoj situace. Absolutní přednost mají oběti a pomoc na letišti,“ uvedl premiér Michel na twitteru krátce po explozích na letištním terminálu. Brzy poté byl další výbuch ohlášen z metra.

Ohlušující hřmot, panika a kaluže krve. Je to ohavnost, líčí svědci teror v Bruselu

Mluvčí bruselských hasičů v televizi označil exploze na letišti za „velmi silné“. Televizní záběry ukázaly zakouřené a poničené prostory odletové haly terminálu, popadané stropní desky včetně tepelné izolace. Z videí je také patrné, že stovky lidí se uchýlily na letištní plochu i do okolí letiště.

„Byl jsem v bezcelní zóně na letišti a slyšel jsem dvě velmi, velmi hlasité exploze,“ citovala televize SkyNews svědka události Alexe Rossiho. „Cítil jsem chvění budovy. Byl tam také prach a kouř,“ dodal.

Lidé odcházejí od vysklených oken letiště Zaventem v Bruselu.
Raněný po výbuchu na letišti Zaventem v Bruselu.

Zvýšená bezpečnostní opatření v Česku

Česká cizinecká policie zvýšila ihned po explozích na letišti v Bruselu bezpečnostní opatření na pražském letišti. Na místě jsou mimo jiné i specialisté na vyhledávání výbušnin, po celém letišti bude nasazen vyšší počet hlídek. Řekla to mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. Letiště zatím letový plán neupravilo, další spoj do Bruselu by měl odlétat v 11:35.

Policie po explozích v Belgii rozšířila bezpečnostní opatření i na pražské metro. Na místě byli ozbrojení policisté a také pyrotechnické kontroly.

Incident se stal čtyři dny poté, co byl belgickou policií zadržen Salah Abdeslam, který je spojován s teroristickými útoky v Paříži. Od té doby bezpečnostní síly mluvily o možnosti odvety ze strany teroristů.

Největší teroristické útoky v Evropě od roku 2000

26. října 2002 - Po útoku komanda na moskevské divadlo Dubrovka obsazené přes dva dny čečenskými teroristy zahynulo 129 civilistů a 40 teroristů. Většina lidí zemřela na následky otravy plynem, který byl použit při zásahu.

15. listopadu 2003 - Dvě bomby v autech explodovaly před synagogami v centru Istanbulu a zabily 27 lidí. Pět dní nato si dva výbuchy v Istanbulu (u britského konzulátu a britské banky HSBC) vyžádaly nejméně 30 obětí.

6. února 2004 - Sebevražedný atentátník způsobil výbuch v moskevském metru mezi stanicemi Paveleckaja a Avtozavodskaja; zahynulo 41 lidí včetně atentátníka a na 120 osob bylo zraněno.

11. března 2004 - Ráno krátce po půl osmé explodovaly bomby umístěné islámskými radikály ve vlacích v Madridu a zabily 191 lidí osob, dalších 1841 lidí bylo zraněno.

24. srpna 2004 - Téměř souběžně se zřítila dvě ruská dopravní letadla TU-134 a TU-154, která v rozmezí 40 minut startovala z letiště Domodědovo v Moskvě. Při haváriích, které způsobily dvě čečenské sebevražedné atentátnice, zahynulo 89 lidí.

7. července 2005 - Série čtyř bombových útoků v ranní špičce v centru Londýna zabila 56 lidí (včetně čtyř atentátníků) a dalších asi 700 osob zranila; tři bomby explodovaly v metru a čtvrtá v dvoupatrovém autobusu.

27. listopadu 2009 - Luxusní Něvský expres, směřující z Moskvy do Petrohradu, vykolejil v lese nedaleko zastávky Bologoje po výbuchu bomby, umístěné tam teroristy; zahynulo 28 lidí.

29. března 2010 - Dvě sebevražedné atentátnice zabily v moskevském metru 40 lidí a desítky osob zranily.

24. ledna 2011 - Sebevražedný útočník odpálil nálož na moskevském letišti Domodědovo; 35 lidí zahynulo na místě a do nemocnic bylo převezeno na 70 lidí, z nichž dva zemřeli.

22. července 2011 - Nejhorší útok jednotlivce spáchaný střelnou zbraní v dějinách spáchal norský pravicový extremista Anders Behring Breivik (32): zabil 77 lidí a na 150 dalších zranil - bomby odpálil u vládních budov v Oslu a pak střílel na ostrově Utöya u Osla v mládežnickém kempu vládní strany.

29. prosince 2013 - Při sebevražedném atentátu na železničním nádraží ve Volgogradu na jihu Ruska zemřelo 18 lidí a přes 40 osob bylo zraněno. Den nato zabil v trolejbuse ve Volgogradě sebevražedný atentátník 16 lidí a na 40 osob zranil.

7. ledna 2015 - Dva islámští radikálové, hlásící se k organizaci Al-Káida z Arabského poloostrova (AQAP), postříleli v Paříži v budově satirického týdeníku Charlie Hebdo a poblíž 12 lidí; po dvou dnech na útěku je policie zastřelila. Zabit byl 9. ledna i na ně napojený islámský radikál, který v Paříži 8. ledna zastřelil policistku a 9. ledna zabil čtyři lidi v obchodě s potravinami.

13. listopadu 2015 - Při šesti teroristických útocích v Paříži zemřelo 129 lidí, jeden člověk později v nemocnici (zahynulo i sedm atentátníků). Teroristé stříleli v klubu Bataclan (90 mrtvých) a na několika místech v centru Paříže (na 40 mrtvých). K útoku se přihlásil Islámský stát (IS).

12. ledna 2016 - Výbuch v historickém centru evropské části Istanbulu si vyžádal 13 mrtvých, většinou německých turistů. Za útokem stál podle tureckých úřadů IS.

19. března 2016 - Při sebevražedném útoku v Istanbulu zemřeli čtyři lidé a pachatel, příslušník IS.

22. března 2016 - Exploze na letišti a v metru v Bruselu si podle médií vyžádaly více než dvacítku mrtvých a desítky zraněných.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!