Češi v zajetí sociálních bublin

Češi v zajetí sociálních bublin

Rozdělení společnosti na politicky nesmiřitelné tábory ještě bude gradovat

Češi žijí v sociálních bublinách, v nichž se navíc navzájem utvrzují o správnosti vidění svého světa. Ukázal to unikátní projekt serveru Lidovky.cz. Ten na Facebooku mapoval, odkud v Česku konzumují zpravodajství sympatizanti jednotlivých politických stran a uskupení.

Prošli jsme data více než 360 000 uživatelů Facebooku a zjistili jsme, že zdroje informací, které sledují přiznivci tradičních a antisystémových stran se zásadně liší. V rozhovoru pro Lidovky.cz odborník na analýzu dat Josef Šlerka zmiňuje, že díky sociálním sítím lze tento jev přesně popsat. Sociolog Jan Hartl v rozhovoru varuje, že to do budoucna může být velký problém. O možných řešeních se rozepsal i Jan Macháček.

Rozdělili jsme sledované strany na tradiční a antisystémové (vycházeli jsme ze zpráv o extremismu, které každoročně publikuje ministerstvo vnitra). Zatímco uživatelé, kteří „lajkují“ facebookové příspěvky tradičních stran, sledují mainstreamová média, jako DVTV, ČT24 nebo iDNES, přiznivci antisystémových uskupení sledují alternativní zdroje informaci jako Parlamentní Listy, Eurozprávy či Protiproud.

Média obsazující vrcholové pozice u fanoušků antisystémových stran jsou v analýzách často uváděna jako dezinformační (např. v nedávné analýze datového týmu Českého rozhlasu). Jedná se o instituce s neznámým vlastníkem, publikující nepodepsané zprávy, které jsou ne vždy pravdivé a obvykle se silným proruským zaměřením.

Jak by v analýze dopadl váš soukromý profil? Můžete si to vyzkoušet v naší aplikaci zde.

Facebooková data však prozradila, že tyto dezinformační weby často sdílí i přiznivci parlamentní KSČM a senátní SPO. V následujícím grafu si tedy můžete srovnat priority příznivců libovolných dvou stran či hnutí mezi sebou bez ohledu na jejich „antisystémovost“. Vypočítaná vzdálenost je relativní, nejvyšší hodnoty 100 dosahují dvě nejvzdálenější strany: Česká pirátská strana a Národní demokracie.

Vzdálenost všech stran si můžete prohlédnout v následující simulaci. Ta se snaží v dvojrozměrném prostoru uspořádat jednotlivé strany tak, aby jejich vzdálenosti co nejlépe odpovídaly jejich vazbám na ostatní strany – tedy sobě blízké strany u sebe a naopak nepotkávající se uskupení co nejdále.

V simulaci jsou zřetelně vidět dva shluky: na jedné straně proevropské strany jako TOP 09, KDU-ČSL, Strana zelených a Piráti, a na protějším břehu antisystémové KSČM, SPO, Úsvit a protiimigrační uskupení.

Uprostřed jsou pak jednak rozštěpené strany jako ČSSD (zjednodušeně Sobotkovo a Haškovo křídlo) a Svobodní (s libertariánským proudem na jedné, a UKIPovským křídlem na druhé straně). Výsledky ANO jsou pak nejvzdálenější od všech ostatních stran, což jde vysvětlit širovou ideovou rozkročeností projektu Andreje Babiše (majitele serveru Lidovky.cz, pozn. red.).

Jak si vedou všechna významná média u všech stran si můžete projít v závěrečném grafu. Na sloupcích si můžete vybrat libovolné ze sledovaných politických uskupení, pod ním se pak zobrazí žebříček nejsledovanějších zpravodajských webů. Na začátek jsme graf uspořádali se zvyšující se „antisystematičností“ zleva doprava: dobře tak vynikne úpadek DVTV a ČT24 a naopak nárůst Parlamentních listů a Protiproudu.

Jak konkrétně vypadá život ve facebookové sociální bublině? Porovnejte si facebookovou zeď příznivců jednotlivých stran a hnutí. Bariéra mezi ctiteli systémových a antisystémových stran je téměř nepřekročitelná. Pokud sdílí stejný obsah, týká se většinou „zábavných drobností“.

Metodika

Zdrojem dat je největší sociální síť na světě Facebook. Účet na ní mělo v listopadu 4 716 000 uživatelů z Česka. To je 45 % celkové populace a 68 % internetové populace.

Server Lidovky.cz vybral 16 facebookových stránek reprezentujících politické proudy (např. TOP 09, Piráti či Blok proti islamizaci) napříč politickým spektrem. Sledovali jsme facebookové uživatele, kteří jednotlivým profilům dali tlačítko „like“, tedy že se jim tento obsah líbí.

Jednotlivé strany či hnutí server Lidovky.cz rozdělil na systémové a antisystémové. Využil při tom zpráv o extremismu, které pravidelně publikuje bezpečnostní odbor ministerstva vnitra.

Lidovky.cz zároveň na Facebooku sledovaly 44 stránek publikujících zpravodajský obsah (DVTV, Lidovky.cz, ParlamentníListy.cz, Protiproud).

U každého mediálního profilu bylo zjišťováno, kdo dal jimi publikovaným příspěvkům „lajk“, tedy nejjednodušším zaznamenatelným způsobem na jejich článek zareagoval.

Nakonec vznikl průnik množiny uživatelů, kteří označili za oblíbený facebookový profil strany či hnutí, se skupinou uživatelů, kteří dali „like“ jednotlivým médiím. Celkový vzorek byl více než 368 000 uživatelů. Všechna data a zdrojové kódy si můžete stáhnout z repozitáře a naše závěry ověřit.