10. července 2008 14:52 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bude horko, ale jen na chvíli

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Trvalá vedra se vrátí s koncem měsíce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trvalá vedra se vrátí s koncem měsíce. | foto: Stanislav HonzíkLidové noviny

PRAHA Po studené vlně, která ovlivňuje počasí v ČR v posledních dnech, přijde v pátek výrazné oteplení a teploty se mohou dostat i přes tropickou třicítku. Již v sobotu se ale bude znovu ochlazovat. Podle měsíční výhledové předpovědi, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav, by se tropické teploty mohly vrátit až s koncem prvního prázdninového měsíce.

Příštích 30 dní, tedy období od 11. července do 10. srpna, bude jako celek teplotně i srážkově průměrných. Průměrný úhrn srážek v ČR v tomto období je 84,2 milimetru a průměrná dosahuje 18 stupňů Celsia.

Od 11. do 20. července potrvá podle meteorologů nestálý, oblačný charakter počasí. Srážky se budou vyskytovat na celém území ČR, většinou budou mít podobu občasného deště nebo přeháněk, zpočátku mohou být místy i silnější bouřky. Zmenšování oblačnosti spojené s oteplením bude jen krátkodobé.

Noční teploty se mají pohybovat mezi 17 až 11 stupni Celsia, uprostřed dekády mohou být i nižší, denní teploty budou 22 až 28 stupňů Celsia, v první polovině dekády v Čechách 18 až 24 stupně Celsia.

Během posledních deseti dní v červenci čekají meteorologové méně oblačnosti a více slunečních dní. Zejména ke konci období se mohou objevit přeháňky nebo bouřky. Ranní teploty budou mezi 16 a deseti stupni Celsia, denní mohou místy přesáhnout 30 stupňů Celsia.

Pro prvních deset dní v srpnu se předpokládá oblačné počasí s ochlazením a srážkami, které budou mít zpočátku bouřkový charakter. Ranní teploty se budou pohybovat mezi 13 až 7 stupni Celsia, nejvyšší denní mezi 19 a 25 stupni Celsia.

Lidovky.cz, ČTK
Najdete na Lidovky.cz