Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Bude přístupnější archiv StB? Experti pochybují

Česko

PRAHA Archiv bezpečnostních složek ve spolupráci s Ústavem totalitních režimů včera předvedl, jak by měla vypadat elektronická studovna. V ní by měli badatelé studovat digitalizované archivní dokumenty ministerstva vnitra a StB.

Od pondělí má systém fungovat v badatelnách archivu, později se počítá i s přístupem přes internet.

Celý projekt provází řada otazníků. „Podle všech zpráv, které mám, ten systém vůbec nefunguje,“ říká historik a bývalý pracovník Ústavu totalitních režimů Tomáš Bursík. „Je to celé jedna Potěmkinova vesnice, v badatelně Na Struze nemají dokonce ještě ani potřebné počítače,“ dodává.

Podle člověka obeznámeného s věcí, který nechce být jmenován, je celý program, jenž stál dva miliony korun, nepoužitelný. Neumožňuje přístup externích uživatelů.

Podle ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů Pavla Žáčka jsou naskenované čtyři miliony stran dokumentů, v elektronické studovně by jich však mělo být přístupno jen několik desítek tisíc. Na opakovanou otázku, kdy budou přístupny všechny digitalizované dokumenty, Pavel Žáček LN odpověděl „nebude to zítra“.

Pokračování na straně 4

Bude přístupnější archiv StB? Experti pochybují

Dokončení ze strany 1

Není také zřejmé, podle jakých kritérií Archiv bezpečnostních složek spadající pod Žáčkův ústav vybírá dokumenty určené k digitalizaci. Podle nejmenovaného zdroje z archivu se skenuje z osmdesáti procent to, o co má zájem ředitel: především dokumenty komunistické rozvědky. Na otázku LN, zda existuje přehled digitalizovaných fondů, Pavel Žáček ani ředitel Archivu bezpečnostních složek Ladislav Bukovszky neodpověděli. Oba se též opakovaně vyhnuli odpovědi na otázku, zda vytvářené kopie mají podle archivního zákona charakter kopií uživatelských, nebo bezpečnostních.

Podle Ladislava Bukovszkého by měl být časem digitalizován celý jeho archiv, tedy zhruba 280 milionu stran. Historikům to však zní jako dobrý vtip. Pokud Archiv bezpečnostních složek dokázal za více než rok své činnosti zpřístupnit v elektronické badatelně ne více než „několik desítek stran archiválií“, pak by mu digitalizace všech fondů trvala stejným tempem asi 3000 let.

***

Co je digitalizace

bezpečnostních

archivů

*Dokumenty jsou předkládány

ke studiu v elektronické

podobě.

*Časem by měly být přístupné

také přes internet.

* Čeští občané by mohli

využívat spouštěného systému

datových schránek.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!