Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Budou se probírat výslechy Tuhého s Laubem, Zeman chce vyloučit veřejnost

Česko

  7:00
OLOMOUC/PRAHA - Za zavřenými dveřmi chce nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman projednat údajný prohřešek svého kolegy z Olomouce Pavla Komára. Náměstek tamějšího vrchního žalobce totiž vyzradil, že se kvůli policejní reorganizaci chystají výslechy policejního prezidenta Tomáše Tuhého a autora reformy Zdeňka Laubeho. Hlava soustavy státního zastupitelství má za to, že tím náměstek porušil stavovská pravidla. Komár trvá na tom, aby se jeho postup projednal veřejně.

Státním zástupcem je Pavel Komár od roku 1998. foto: MAFRA

„Neveřejné projednání jsem navrhl z toho důvodu, že během jednání bude pravděpodobně nutné zabývat se okolnostmi ještě neukončených trestních řízení,“ vysvětlil svou motivaci serveru Lidovky.cz nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman s tím, že další podrobnosti přiblížit nemůže. Kárnou žalobu podal na Komára loni na podzim, trest podle Zemana náleží náměstkovi za narušení zásady neveřejnosti trestního řízení.

Komár čelí kárné žalobě. Informoval média o výslechu Tuhého a Laubeho

Komárova kárná kauza se vztahuje k rozporuplné policejní reorganizaci, při níž dva klíčové útvary, protimafiánská a protikorupční jednotka, splynuly ve společnou Národní centrálu proti organizovanému zločinu. Kritici reformy upozorňovali na její údajnou nepromyšlenost, účelovost a ohrožení rozkrývání závažných kauz, její autoři naopak vznik společné jednotky hájili zefektivněním policejní práce.

Okolnosti přípravy reorganizace vzbudily pozornost olomouckých státních zástupců. Prověřovali podezření, zda skutečným cílem není jen odstranění šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Roberta Šlachty. Kvůli tomu si žalobci pozvali k podání vysvětlení policejního prezidenta Tomáše Tuhého a jeho náměstka pro trestní řízení Zdeňka Laubeho. Jenomže místo aby to nejdříve oznámil jim, jako první o tom zpravil Komár veřejnost.

Výsledek kárného řízení bude mít judikatorní význam, míní Zeman

„Za tímto účelem už jsou naplánované na příští týden výslechy pana policejního prezidenta a jeho náměstka, abychom si vyjasnili, zda ta naše podezření mají nějaký základ či nikoliv,“ sdělil loni v červnu MF DNES Komár. Jeho vyjádření vyvolalo v policejních kruzích i části justice poprask. Jednak se dalo vnímat jako pokus o kriminalizaci vedení policie, druhak šlo přímo proti zásadě, že trestní řízení je neveřejné.

Kárné řízení by jednoznačně mělo objasnit, za jaké situace lze poskytovat informace veřejnosti z živého spisu. Jako precedenční vnímá blížící se jednání i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, případ projedná kárný senát Nejvyššího správního soudu. „V rámci kárné žaloby bude třeba definovat pojem veřejný zájem, totiž to, zda v daném případě byl veřejný zájem na poskytnutí informací z trestního řízení. Z tohoto hlediska bude mít rozhodnutí soudu judikatorní význam,“ uvedl pro serveru Lidovky.cz Zeman.

Náměstek Komár na svém tehdejším jednání nevidí nic špatného. I dnes by prý o plánovaných výsleších policejního prezidenta a jeho pravé ruky znovu informoval veřejnost jako první. „Jednoznačně,“ potvrdil žalobce serveru Lidovky.cz. Jak hodlá svůj postup před kárným senátem obhájit, nechtěl odhalit. „Všechno, co chci říct, řeknu až při samotném jednání. Nebudu to předem rozebírat v médiích,“ vysvětlil.

Státním zástupcem je Pavel Komár od roku 1998.
Pavel Komár je náměstkem na Vrchním státním zastupitelstvím v Olomouci od roku...

Komár veřejnost chce, jednat se bude 30. května

Nicméně trvá na tom, aby k řízení byla připuštěna veřejnost. Svůj záměr už vtělil i do předběžného písemného vyjádření kárnému senátu. „Jedním z bodů mého vyjádření bylo i to, že by mělo být postupováno podle zákona a jednání by mělo být veřejné,“ přiblížil Komár. Skutečně totiž zpravidla platí, že kárná řízení jsou otevřená. Jestli bude i v tomto případě, rozhodne Nejvyšší správní soud na samém startu jednání.

Kontroverzní reorganizace

Policejní reforma byla spuštěna 1. srpna 2016. Připravena byla do značné míry uspěchaně a utajeně, někteří z klíčových důstojníků včetně Roberta Šlachty se o ní dozvěděli na poslední chvíli.
Útvar pro odhalování organizovaného zločinu a Útvar pro odhalovaní korupce a finanční kriminality vytvořily společnou Národní centrálu proti organizovanému zločinu, reorganizace se završila v lednu letošního roku.
Centrálu řídí Michal Mazánek, jenž v minulosti působil jako šéf kriminální policie. Z šéfů obou předchozích klíčových útvarů dnes v centrále nepůsobí žádný. Jaroslav Vild povýšil na náměstka policejního prezidenta, Robert Šlachta od policie odešel a dnes je náměstkem Celní správy ČR pro pátrání.

Komárova kauza by se měla objasnit už brzy, jednání je stanovené na 30. května. Nejtvrdším postihem může být zákaz výkonu funkce státního zástupce. Jakou však Zeman navrhuje sankci v tomto případě, není jasné. „Blíže se ke kárnému návrhu nebudu vyjadřovat do doby, než bude projednán kárným soudem,“ sdělil serveru Lidovky.cz.

Původní podezření na rozbití útvarů s cílem odstavit Roberta Šlachtu se dosud po žádné stránce nepotvrdilo. Ačkoliv Šlachta svlékl policejní uniformu. Sněmovní vyšetřovací komise sice připustila uspěchanost reformy, ale snaha tehdejšího šéfa ÚOOZ sestřelit za ní prý nebyla. Jediným obviněným kvůli reorganizaci je tak někdejší šéf expozitury ÚOOZ v Ostravě Jiří Komárek, jehož stíhá GIBS kvůli zneužití pravomoci úřední osoby za výrok a podezření Tuhého z „brutálního úniku informací.“ Zmíněný únik se neprokázal.

Autor: