Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Burčák už dorazil do Prahy. Zřejmě zkvašený mošt, říká vinař

Pražany už lákají cedule na první burčák. Objevil se hned u několika prodejců. Podle vinaře, degustátora a ředitele soutěže Vinař roku 2012 Petra Marka je ale ještě brzy: "Možná nepůjde o burčák, ale zkvašený hroznový mošt," říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Ve Strážnici na Hodonínsku se konalo takzvané zarážání hory. foto: ČTK

Lidovky.cz: Jaký bude letos burčák a bude ho dostatek?
Určitě bude méně burčáku. Na trhu se letos bude více objevovat ne burčák, ale zkvašený hroznový mošt, což je vlastně "burčák", který nemá původ hroznů v České republice. Takže pokud je třeba z maďarských hroznů, najdete tu nápis, že je to vinný zkvašený mošt. Chuťově je to v podstatě to samé, akorát jsou tam jiné odrůdy.

Lidovky.cz: Čím je způsobené, že bude burčáku méně?
Letos byla tuhá zima a mnoho hroznů pomrzlo. Tuzemské suroviny je tedy poměrně málo. A logicky, každý vinař chce dělat kvalitní vína, tak si ty hrozny schová na výrobu vín. Takže pokud burčák bude, tak ho bude malé množství.

Lidovky.cz: V pražských obchodech se už burčák objevuje, není podle vás brzy?
Je to brzy. Podle mě to nebude pravý burčák. Tady může jít právě o ten zkvašený mošt, což musí být i tak označeno. Ale to už je otázka na inspekci. Ale netvrdím, že je to úplně vyloučené. Pokud někde uvidíte burčák, může být z nějaké rané odrůdy, třeba takový muškát moravský nebo irsai, to jsou hodně rané odrůdy. Pokud vám však nabídnou burčák ze Sauvignonu, tak je to nesmysl, protože ten dozrává později.

Petr Marek, sommeliér Českého archivu vín, ředitel mezinárodní soutěže vín Vinař roku 2012 a autorizovaný degustátor.

Lidovky.cz: Co byste tedy radil při výběru burčáku?
Rozhodně si zjistěte, odkud je ten hrozen. A ochutnejte. Také barva burčáku je velice důležitá. Pokud je nahnědlá, dejte si pozor, většinou už je naoxidovaný, tedy špatný. Ideální barva je taková světle béžová barva. Určitě by také měly být vidět bublinky, což je vlastně CO2, které se tím prokvášením uvolňuje.

Lidovky.cz: Můžeme v Praze vůbec koupit dobrý burčák? Přeci jen je poměrně složité jej transportovat a uchovat...
Určitě můžete. Ale prodejce nebo distributor musí mít poměrně kvalitní a náročné vybavení. Pokud je burčák v kvasu, a prodejce ho dá do vinotéky, musí ho připravovat a odpařovat v teplotách, které jsou hodně nízké. Protože právě ta teplota reguluje rychlost toho prokvášení. Jesltiže někdo přiveze šťávu, která je mírně rozjetá, má ji dobře transportovanou, má ji dobře skladovanou, a potom ji dá do prostředí, kde je pokojová teplota, tak burčení se probudí a v tento moment je burčák nejlepší. Vždycky záleží na tom, kde si ten burčák kupujete.

Lidovky.cz: Kde byste si rozhodně burčák nekoupil?
Určitě u cesty, kde na pet lahve svítí sluníčko od rána do večera. Tady nemáte šanci pořídit kvalitní burčák. Pokud mohu doporučit, tak každý, kdo chce kvalitu, ať jde do kamenných specializovaných obchodů, kde ty podmínky jsou pravděpodobně dobré. Nejlepší je ale zajet přímo k vinaři. Jen musíte zvážit, jestli to za tu cestu stojí. Ale určitě budou i nějaká vinobraní v Praze.

Lidovky.cz: Kdy se tedy můžeme těšit na dobrý český burčák?
Pravé burčáky by měly přicházet na přelomu srpna a září.

Burčák:

Burčák nebo též "mléko starců" je český unikát a kromě omezených oblastí Rakouska a Slovenska si nikde ve světě nenašel takovou oblibu. Vylisovaný vinný mošt po několika dnech zkvasí na mírně alkoholický sladký nápoj, který se pije v relativně krátkém období, kdy obsahuje optimální poměr ještě neprokvašeného přírodního cukru a alkoholu.

Kvalitní burčák v nejlepší fázi tzv. vrcholného kvašení obsahuje čtyři až šest procent alkoholu. Obsahuje také velké množství vitaminů a dalších složek a kvasinek, které mají v sobě komplex vitaminu B; například tiamin podporuje srdeční činnost. Díky kvasinkám v něm jsou i bílkovinné látky, takže je výživný. Kyselina pantotenová chrání tělo proti onemocněním sliznice a zažívacího ústrojí.