22. března 2008 14:47 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bursík potlačuje menšinové názory

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 117Diskuse
Olga Zubová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Olga Zubová | foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

PRAHA Na republikové radě budeme mluvit i o tom, zda zůstat ve vládě, říká šéfová tohoto orgánu SZ Olga Zubová.

LN Blíží se zasedání republikové rady SZ. Chystáte si nějaký kritický projev?

Zatím ne. S Matějem Stropnickým spolupracujeme na hodnocení práce zelených v oblasti kultury a médií. A ten projev bude říkat Matěj Stropnický. Já budu řídit schůzi.

 LN Ale asi víte, s čím se tam chystá Stropnický vystoupit...

Tak jednotlivé sekce budou vystavovat známku našemu vládnutí. Já dávám za kulturu trojku.

 LN Se Stropnickým jsem mluvila a myslím, že jeho hodnocení se blíží ke známce pět. Když slyším mluvit vás a jeho, mám pocit, že tu jde o dvě republikové rady. On tvrdí, že se tam bude diskutovat o odchodu z vlády, případně mírnější verze, tedy podmínky, za nichž zelení ještě jeden rok zůstanou ve vládě. Pak se prý uvidí.

Já si dovedu představit, že návrh na odchod z vlády tam padne. Ale nevím, jestli bude vůle to odhlasovat. Určitě tam budou zaznívat velmi kritické hlasy. A nejde jen o kulturu. V první řadě se asi bude mluvit o naší vlajkové lodi, tedy dopravě. Tam máme hodně nedostatků.

LN Teď asi máte na mysli hlavně kamiony na železnici.

Ano. A větší zákaz jízdy kamionů o víkendech. A hlavně se nám nelíbil státní rozpočet pro dopravu. Podle nás mělo víc peněz jít do železniční dopravy. Nakonec velká část financí jde do dálnic a do betonových silnic... To budeme kritizovat asi nejvíce.

LN A měla by si SZ určit podmínky, za nichž zůstane ve vládě?

Můžeme to nazvat podmínky. Na jednu misku vah bychom měli dát priority, které ještě chceme stihnout. A na druhé misce vah musí být to, co se nedaří a kde ztrácíme body pro voliče. A pokud ta druhá miska bude hodně klesat, asi bude čas zvažovat, jestli se nám ještě vyplatí ve vládě zůstávat. Jinými slovy, jestli nás pak ještě bude někdo volit.

LN Určitě jste si takovou váhu v hlavě už sumírovala.

Já si takovou misku sumíruju. Pro mě je to ještě únosná míra. Vládě jako celku bych taky vystavila tu trojku. Mám pocit, že pořád ještě stojí za to v ní být. Zatím.

LN Říkáte, že musíte zjistit, zda by vás ještě vůbec někdo volil. Nebojíte se, že lidé se víc než odškrtáváním vašeho programu zabývají vaším mediálním obrazem, který se pořád zhoršuje?

Část veřejnosti dá spíš na ten mediální obraz, než že by si kontrolovala, jak plníme program. Slibovali jsme, že budeme tou novou politickou silou, novým a svěžím větrem, který přijde do sněmovny. A naším hlavním rysem měla být slušnost. Dnes to nevypadá, že bychom si toto předsevzetí vzali k srdci.

 LN To opravdu nevypadá.

Nicméně podle mě jsou některé kauzy příliš novinářsky nafouknuté.

LN Třeba ta, že šestičlenný poslanecký klub potřebuje mediátora, aby si vyřešil spor mezi svými dvěma, respektive třemi členy?

Tohle nechápu sama. Já jsem byla připravená k jakémukoli rozhovoru. Byla jsem připravena i na rozhovor na republikové radě, která má skoro šedesát lidí. Na otázky bych dokázala odpovídat i bez mediátora, kterého vymyslela Kateřina Jacques.

Olga ZubováLN Jak má takový mediátor vlastně fungovat?

Zatím nefunguje. Bude fungovat, až nastane to sezení.

LN A kdy má nastat?

Myslím, že v nejbližších dnech. Uvažuje se o příštím nebo přespříštím týdnu. Čeká se, až budou mít všichni čas. Já jsem si myslela -a pospíchala jsem kvůli tomu do sněmovny - že se to lidem musí vysvětlit co nejdřív, protože ty otazníky nad námi visely. I přes nedoporučení lékaře jsem do sněmovny šla, ale dozvěděla jsem se, že na vysvětlení není čas, protože máme hodně práce se sněmovními tisky.

LN Mohla jste na klubu ukázat zdravotní dokumentaci, a za pět minut by to bylo vyřešené.

Jestli ji někdo bude chtít, mám ji. Ale připadá mi to neetické. I v nemocnici mohou lékaři vydat příbuzným dokumentaci jen se svolením pacienta. A pokud mezi námi není důvěra a musíme si ukazovat zdravotní dokumentaci, je to smutné.

LN Tak ona mezi vámi ta důvěra asi není. Vy tvrdíte, že Martin Bursík, potažmo i Kateřina Jacques vědí a i v době volby věděli, na jaké operaci jste byla.

Věděli. A není pravda, že dostali pouze SMS. Můj manžel s nimi hned po té esemesce mluvil a vysvětlil jim, o co jde a v jakém stavu jsem. A já nechápu, proč to nedokázali veřejnosti sdělit srozumitelně. Nechápu, proč museli používat takovou slovní zásobu, která vyvolávala tak velké otazníky.

LN Když mluvíte o telefonátu, jistě máte na mysli ten, kdy váš manžel položil Bursíkovi telefon.

Ano. Můj manžel jim to položil v momentě, kdy nechtěli pochopit závažnost mého zdravotního stavu a stále mluvili jenom o zodpovědnosti k švejnarovské koalici. V momentě, kdy se o vás partner bojí... Kdybych se já bála o blízkého člověka, jednala bych jistě stejně. Žádná koalice ani výhrůžky z druhé strany vás nepohnou k tomu, abyste svého blízkého člověka naložila do auta a odvezla zpátky na Hrad.

Olga Zubová
LN Pořád tomu nerozumím. Vy jste mi řekla, o jaký zdravotní problém šlo, je to velmi soukromá věc a nebudu vás nutit, abyste to říkala na diktafon, ale nechce se mi věřit, že by Bursík takhle reagoval, pokud by věděl, jaké operace máte za sebou...

Já na to nemám odpověď.

 LN Jak to tedy bude mediátor zelených řešit?

Mediátor si má připravit otázky a ptát se, proč jsme já a druhá strana tak a tak jednali. To je směšné, že musím říkat druhá strana. Ale ono to tak bude. Budeme sedět u jednoho stolu a mezi námi bude mediátor...

LN A bude tu debatu moderovat.

Tak. Já si to takhle vysvětluju. On si připraví otázky a i my jsme byli vyzváni, abychom si nějaké připravili a jeho prostřednictvím je dali druhé straně. Mně to připadá hodně směšné.

LN Docela taškařice.

Musím s vámi souhlasit.

LN Na co se budete ptát vy?

Hlavně na to, proč reagovali tak divně poté, co jim bylo vysvětleno, co se se mnou děje. Já dokážu pochopit, že jim ujely nervy. Ale jak se mu volba Švejnara sesypala kvůli mé nepřítomnosti? Já upřímně řečeno pořád nechápu, v čem strategie zelených při prezidentské volbě spočívala. Nám bylo jasné, že volíme Švejnara. Já se dál nestarala, jak máme zajištěnou podporu, protože jsme byli ujištěni, že podpora se zajišťuje. Nakonec to ovšem dopadlo tak, že pro Švejnara jsme získali 111 hlasů. To bude taky jeden z mých dotazů přes mediátora. Ale není fér, aby oni byli na mé dotazy připraveni. Já ty jejich taky neznám.

LN Možná se vás budou ptát, proč vás doma nenašla Džamila Stehlíková, která se za vámi v době třetí volby rozjela.

Nevím, proč se za mnou rozjela. Jen tuším, že ji za mnou vyslali jako lékařskou pomoc. Ale nechápu, proč za mnou poslali psychiatra, když jsem potřebovala gynekologa.

LN Já jsem to pochopila tak, že se Stehlíková měla přesvědčit, zda jste opravdu nemocná.

To už tedy mluvíme o té důvěře.

LN Vy opravdu věříte, že ji za vámi poslali jako lékařku?

Já nevím.

LN Takže i na to se budete ptát?

Tahle otázka mě popravdě řečeno ještě nenapadla. Ale když o tom tak mluvíme, tak asi ano. A navíc mi není jasné, proč mě Džamila doma nezastihla. Vím, že dorazila k nám na chalupu. Možná mě hledala na jiné adrese. Televizní štáby k nám dorazily, tak nechápu, proč nedorazila i Džamila. Manžel s těmi televizními redaktorkami mluvil...

LN Kdybych u tohoto hovoru s mediátorem seděla, zeptala bych se vás, proč jste poslala spolustraníkům ten slavný Bursíkův e-mail s onou krávou.

Protože nešlo ani tak o tu vulgaritu jako o to, že někdo tady vyhrožuje silou. Ve Straně zelených jsme na takové věci citliví. Mluvíme stále o dodržování lidských práv... Tahle výhrůžka silou mě vyburcovala k tomu, abych ten e-mail rozeslala. Chtěla jsem, aby Martin Bursík vysvětlil, komu je to určeno a jakou sílu má na mysli. A kdybych to nepřeposlala, zveřejnila bych to na republikové radě, protože tohle se řešit má.

 LN Zdá se mi, že to u zelených vře. Stropnický tvrdí, že se budou měnit stanovy strany a že Bursík usiluje o to, aby hlavní slovo měli šéfové krajů. Proto je prý teď objíždí a snaží se si je naklonit. Ovšem Stropnický se snaží rovněž s nimi jednat...

Konají se časté schůzky Martina Bursíka s předsedy krajů. Ale je to tak, že ti předsedové jezdí sem. Ta tendence posílit vliv předsedů krajů je patrná. Změna stanov se chystá.

Olga ZubováLN A nezneklidňuje vás to? Stropnický tvrdí, že je to další snaha o umlčení menšinových názorů u zelených.

Nevidím nic špatného na tom, že se Bursík snaží naklonit si předsedy. Pokud je svým chováním přesvědčí, že je správným šéfem strany, je to v pořádku. Ale kdyby tam docházelo k jiným způsobům přesvědčování předsedů, tak to by bylo znepokojivé. Ale jinak si myslím, že dnešní složení republikové rady není špatné, protože je to široké spektrum celé SZ, což zaručí pluralitu názorů. Mně osobně by se nelíbilo, kdyby z toho měl být orgán složený jen z předsedů krajů.

LN A souhlasíte tedy se Stropnickým, že Bursík má tendenci umlčovat menšinové názory?

Tak Matěj Stropnický je radikální... Ale je pravda, že Bursík by měl brát víc v úvahu ostatní názory. Někdy to vypadá, že svůj názor prosazuje stůj co stůj a názory ostatních partnerů jako by neexistovaly.

 LN Je dnes pravou rukou Martina Bursíka Kateřina Jacques?

To určitě.

LN Jaké je její postavení ve straně? Já jsem se setkala jen s negativními reakcemi.

Já se s nimi také setkávám. A nechtěla bych říkat konkrétně, jaké ty reakce jsou. To je citlivá personální otázka, která se do novin nehodí. Ale ty názory samozřejmě jsou kritické. A můj názor na postavení Kateřiny Jacques... Mám pocit, že se snaží být hodně autoritativní. A já bych z její strany uvítala rozumnější jednání. Myslím, že ona bere každý názor, který je jiný než ten její, jako...

 LN Nepřátelský útok?

Je to tak. Nepřátelský útok. Občas od ní cítím neochotu diskutovat.

LN A má tedy autoritu?

Tak v poslaneckém klubu je ona velmi aktivní a pracovitá. Tam své povinnosti zvládá...

LN A ve straně?

Pro mě ve straně platí jiné autority.

LN Třeba?

Pro mě je autoritou třeba Dana Kuchtová. A našla bych i jiné.

LN A Bursík ne?

Určitě. I Martin Bursík je autorita.

LN Změnilo se - dejme tomu od prezidentské volby - Bursíkovo postavení ve straně?

Řekla bych, že stále více lidí ze Strany zelených je citlivých na to, že vedení SZ nebere v úvahu menšinové názory.

LN Otevře se diskuse o tomto tématu na republikové radě?

Nevím. Asi se otevře personální otázka. Ta se v podstatě otevřela už tou olomouckou výzvou, která chtěla, aby Martin Bursík odešel z čela strany. Já jsem tuhle výzvu považovala za předčasnou.

LN Bylo předčasné od Kuchtové, že dala najevo ochotu proti Bursíkovi kandidovat?

Ona to neřekla sama od sebe, ale reagovala na nějaký novinářský dotaz. A na tom nevidím nic špatného. Myslím, že jako první místopředsedkyně je logicky na řadě. Pokud má chuť kandidovat a pokud si na to troufá... Podle mě by byla dobrou kandidátkou.

LN Bylo by lepší, kdyby stranu vedla ona? Ptám se i proto, že zelení dříve moc rádi mluvili o ženách v politice...

Bylo by hezké, kdybychom měli v čele ženu. Já si myslím, že by byla dobrou předsedkyní.

LN Byla by lepší než Bursík?

Na to si ještě nedovedu odpovědět. Nemyslím si jednoznačně, že Bursík je špatný předseda.

LN A koho z nich byste volila, kdyby na sjezdu oba kandidovali?

To bych si ještě rozmyslela. Určitě to bude otázka příštího sjezdu. A nemyslím si, že budeme mít předčasný sjezd, takže nějaký čas na rozmyšlenou ještě mám.

LN Myslím, že jestli je v souvislosti se SZ dnes v médiích opravdu něco démonizováno, tak je to onen e-mail s krávou. Kdekdo o kdekom řekne leccos, aniž by to tak opravdu myslel. A už vůbec nepočítá s tím, že se to zveřejní.

Souhlasím. Mě ta nadávka neurazila. Já mám jiný zásadní problém. A to je ta nedůvěra vůči mně a neochota mě vyslyšet a pochopit. Martin Bursík ani Kateřina Jacques nikdy neměli důvod mi nedůvěřovat.

LN Stropnický mluví o tom, že ve straně už tomuto procesu říkáte „Lužného kolečko“. Jde prý o to, že se někdo najednou nehodí, tak ho vedení dehonestuje v médiích a tím se ho zbaví.

Ano, to, co se tehdy dělo kolem Dušana Lužného, jsme skutečně nazvali Lužného kolečko.

 LN Takže i vy jste si už prošla Lužného kolečkem.

Já jsem si prošla Zubové kolečkem. U nás ve straně má každý své kolečko.

  • 117Diskuse
REGISTRACE NA SERVERU LIDOVKY.CZ, NEVIDITELNÉM PSU A ČESKÉ POZICI

SMS Registrace

Diskuse LN jsou pouze pro diskutéry, kteří se vyjadřují slušně a neporušují zákon ani dobré mravy. Registrace je platná i pro servery Neviditelný pes a Česká pozice. více Přestupek znamená vyřazení Vašeho telefonního čísla z registrace a vyřazený diskutér se již nemůže přihlásit ani registrovat pod stejným tel. číslem. Chráníme tak naše čtenáře a otevíráme prostor pro kultivovanou diskusi.
Viz Pravidla diskusí. schovat

Jak postupovat

1. Zašlete SMS ve tvaru LIDOVKY REG na číslo 900 11 07. Cena SMS za registraci je 7 Kč. Přijde Vám potvrzující SMS s heslem.

2. Vyplňte fomulář, po odeslání registrace můžete ihned diskutovat

Tel. číslo = login,
formát "+420 xxx xxx xxx"
Kód ze SMS je rovněž heslo
Vaše příspěvky budou označeny Vaším jménem, např. K. Novák.
* Nepovinný.
Odesláním souhlasíte s Pravidly diskusí.

Najdete na Lidovky.cz