16. prosince 2008 16:35 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bursík, Rath a spol. si zapějí Rybovu mši

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 88Diskuse
Zákonodárci včetně Davida Ratha z ČSSD (vlevo) a Martina Bursíka (vpravo) zazpívají Rybovu mši vánoční. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zákonodárci včetně Davida Ratha z ČSSD (vlevo) a Martina Bursíka (vpravo) zazpívají Rybovu mši vánoční. | foto: Tomáš KristLidové noviny

PRAHA Martin Bursík, David Rath či Lucie Talmanová zapějí unisono. S dalšími zákonodárci zazpívají v sobotu v chrámu svatého Víta Rybovu Českou mši vánoční. Netradiční nabídku využily tři desítky poslanců a senátorů z vládních stran i opoziční ČSSD. Zákonodárci k vystoupení přemlouvali i premiéra Mirka Topolánka.

Zákonodárci vystoupí spolu s hudebníky ze Základní umělecké školy v Praze-Hostivaři a jejich rodiči jako sborem. Sólové party ale budou v podání profesionálních pěvců.

"V adventním čase bude možné v chrámu svatého Víta slyšet a vidět něco, co není v této zemi obvyklé, totiž poslance a senátory, jak jejich hlasy ladí," řekl ředitel školy Jiří Stárek.

Svůj um předvedou vicepremiér a předseda zelených Martin Bursík, místopředseda poslanců ČSSD a středočeský hejtman David Rath, předseda lidoveckých poslanců Pavel Severa, šéf senátní mediální komise Jiří Oberfalzer nebo předsedkyně zdravotnického výboru horní komory Alena Palečková (oba ODS).

Mši si už zazpívali v britském parlamentu
Inspirací pro společné představení podle Stárka bylo loňské předvedení Rybovy mše devadesátičlenným sborem britského parlamentu, který tvořili také bez rozdílu stranické příslušnosti poslanci a lordi spolu s parlamentními zřízenci a uklízečkami. Ostrovní pěvci dokonce kvůli správné výslovnosti obtížných slov angažovali učitelku českého jazyka.

Stárkova škola s "rybovkou" pravidelně vystupovala v minulých letech ve Valdštejnském paláci. "První rok bylo plno, druhý rok bylo hodně plno a loni jsme se tam už nevešli," řekl k návštěvnosti další z organizátorů, senátor ODS Jan Nádvorník. Proto využili nabídky kardinála Miloslava Vlka, aby letos zazpívali ve svatovítské katedrále, a to i se zákonodárci. "Jestli se to podaří, tak uděláte pro ozdravění politické scény více než mnohé politické strany," citoval Stárek Vlkova slova.

Uvozovky dolníV adventním čase bude možné v chrámu svatého Víta slyšet a vidět něco, co není v této zemi obvyklé, totiž poslance a senátory, jak jejich hlasy ladí.Uvozovky horní


Ředitel přiznal, že si pro podobnou akci s ohledem dění na politické scéně možná nemohl vybrat horší termín. Učitelky školy proto kvůli časové zaneprázdněnosti zákonodárců připravily desky s jejich notovým partem jak v písemné, tak ve zvukové podobě na CD, a také CD s celou mší. "Toto děvčata roznášely každé ráno po vrátnicích sněmovny a Senátu a na jméno jednotlivých poslanců a senátorů to rozdávaly. Paní kolegyně z pěveckého sboru byla na telefonu pro individuální nácvik. Takhle se nám to podařilo vlastně připravit," uvedl Stárek.

Ze Senátu podle Stárka účast potvrdili spolu s Nádvorníkem ještě senátoři ODS Vlastimil Sehnal, Vítězslav Jonáš, Richard Svoboda, Tomáš Grulich a Daniela Filipiová a místopředsedkyně lidoveckých senátorů Ludmila Müllerová. Z poslanců vystoupí také Petr Bratský, Josef Ježek a David Kafka (všichni ODS), Petr Zgarba, František Bublan, Karel Kratochvíle, Gabriela Kalábková, Zdenka Dopitová a Lenka Mazuchová (všichni ČSSD).

Místopředseda sněmovny Jan Kasal (KDU-ČSL) se podle Stárka omluvil ze zdravotních důvodů, mezi účinkujícími by ale mohlo být ještě dalších šest zákonodárců včetně místopředsedkyně dolní komory Lucie Talmanové (ODS).

Podle Bratského mají být mezi zpěváky předsedové vládních poslaneckých klubů Přemysl Rabas (SZ) a Petr Tluchoř (ODS), k účasti přemlouvali i premiéra a šéfa ODS Mirka Topolánka.

Sólisty budou sopranistka Milada Jirglová, mezzosopranistka Veronika Fučíková, tenor Bronislav Palowski a basista Ondřej Štefáček.

Lidovky.cz
  • 88Diskuse