14. prosince 2008 19:32 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bush v Iráku? Přísně tajné

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 161Diskuse
George Bush si na utajované návštěvě Iráku potřásl rukou s iráckým prezidentem Džalalem Talabáním. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy George Bush si na utajované návštěvě Iráku potřásl rukou s iráckým prezidentem Džalalem Talabáním. | foto: AFP

BAGDÁD Nynější, již čtvrtou cestu amerického prezidenta George Bushe do Iráku provázelo nejpřísnější utajení. O jeho dnešní neohlášené návštěvě na rozloučenou vědělo předem pouze 13 novinářů, kteří ho do Bagdádu doprovázeli, ostatním Bílý dům zaslal falešný prezidentův denní rozvrh ve Washingtonu, napsala agentura AP.

Tiskový odbor Bílého domu dal vybraným novinářům pokyn, aby si sbalili věci na cestu s prezidentem, a zavázal je k mlčenlivosti. V noci na dnešek potom zástupci vlády dopravili reportéry na leteckou základnu Andrews, kde jim zabavili veškeré vybavení. Věci jim vrátili až v polovině jedenáctihodinového letu.

Během letu Bush přišel mezi novináře, což nepatří mezi jeho zvyky. Byl oblečen jako obvykle, když se chce "zamaskovat": měl na sobě sportovní bundu a baseballovou čepici s číslem 43, které znamená, že je 43. americkým prezidentem.

"Nikdo nevěděl, kdo jsem. Spletli si mě s jiným prezidentem," žertoval podle AP Bush s novináři o svém "převleku".

Americký prezident se v Iráku setkal se svým protějškem Džalálem Talabáním a s premiérem Núrím Málikím. S iráckými politiky chtěl především oslavit uzavření bilaterální dohody, která umožní setrvání amerických vojáků v Iráku až do roku 2011.

Členům křesťanského hudebního souboru, na jehož vystoupení ve Washingtonu měl Bush podle falešného rozvrhu večer dorazit, nevadilo, že je prezident nenavštíví. Zpěvák Mark Hall dokonce žertoval, že o všem věděl předem a připadal si díky tomu jako tajný agent.

Utajení cesty mělo přispět k zajištění Bushovy bezpečnosti. Tajné služby v bojových oblastech podle AP obvykle sázejí na to, že překvapený protivník nemá šanci zareagovat.
Lidovky.cz
  • 161Diskuse