3. prosince 2008 11:41 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bush zpomalí na nulu a napíše knihu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 69Diskuse
Americký prezident George Bush plánuje, že po svém odchodu z úřadu 20. ledna otevře v Dallasu politický institut | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident George Bush plánuje, že po svém odchodu z úřadu 20. ledna otevře v Dallasu politický institut | foto: MANDEL NGAN AFP

WASHINGTON Americký prezident George Bush plánuje, že po svém odchodu z úřadu 20. ledna otevře v Dallasu politický institut, muzeum věnované své osobě a především se pustí do psaní knihy. Rád by prý totiž, aby lidé pochopili, jak těžké může být činit v jistou chvíli významná rozhodnutí.

Bush tento týden v rozhovoru pro televizi ABC poprvé přiznal, že udělal chybu, když spoléhal na informace tajných služeb tvrdící, že Irák má zbraně hromadného ničení. Tento fakt byl předložen jako důvod k americké invazi do Iráku, zmíněné zbraně ale nikdy nebyly na iráckém území nalezeny.

"Z celého svého prezidentství nejvíce lituji selhání tajných informací ohledně Iráku. Spousta lidí na to vsadila svou pověst, když prohlašovala, že zbraně hromadného ničení jsou důvodem k odstranění (bývalého iráckého diktátora) Saddáma Husajna," řekl odcházející americký prezident. Na otázku, zda by válku zahájil, kdyby zprávy o údajných iráckých zbraních hromadného ničení neexistovaly, odpovědět odmítl.

Bush: Válku jsem nepředvídal
Od vpádu amerických vojsk na irácké území v březnu 2003 zahynulo v Iráku přes 4200 vojáků USA a konflikt znamenal postupný pád popularity současného nejvyššího představitele Spojených států.

Bush, který zanedlouho předá vedení válek v Iráku a Afghánistánu svému následníkovi Baracku Obamovi, v interview také připustil, že při nástupu do úřadu před osmi lety nebyl na válečný konflikt připraven.

"Jinými slovy, nehlásal jsem ve své kampani: 'Volte mne, budu schopen čelit útoku.' Nepředvídal jsem válku," uvedl Bush s poukazem na teroristické útoky na New York a Washington z 11. září 2001, jež ho vedly k vyhlášení globálního protiteroristického tažení.

V posledních měsících v Bílém domě se Bush prý chce zaměřit především na řešení finanční krize, aby se neopakovala situace z 30. let minulého století.

Vrací se do Texasu a zpomalí na nulu
Po odchodu z funkce údajně zamíří rovnou do domovského Texasu. "Vrátím se rovnou domů, o tom není pochyb. Hrozně se mi po Texasu stýská. Miluji ho," podotkl.

Přesné představy o tom, co bude dělat, však Bush ještě nemá. "Vím, že se mé životní tempo zpomalí ze 100 kilometrů v hodině na rychlost blížící se nule. Nevím, co mohu čekat," citovala Bushe agentura AFP. "Mohu však již teď říci, co nechci: nechci přitahovat pozornost," dodal Bush, který prý s ohledem na svého nástupce zůstane alespoň nějakou dobu v ústraní, i když bude připraven Obamovi pomoci svými zkušenostmi.

O některých projektech se dvaašedesátiletý Bush přeci jen zmínil - je to otevření politického institutu a muzea zasvěceného jeho osobě v texaském Dallasu a sepsání pamětí.

Patrně jediný z Bushovy vlády, kdo si svou funkci podrží i v Obamově kabinetu, bude ministr obrany Robert Gates. Naopak odchází šéfka diplomacie Condoleezza Riceová, která se podle svých slov co nejrychleji vrátí na Stanfordovu univerzitu, kde dříve vyučovala. I ona by prý ráda jednu, dvě knihy napsala.

Viceprezident Dick Cheney sdělil pouze, že bude "trávit více času se svými vnoučaty". A mluvčí Bílého domu Dana Perinová si zase slibuje, že po pár dnech odpočinku pojede jako dobrovolnice do jižní Afriky pomáhat s bojem proti infekčním nemocem.

Lidovky.cz
  • 69Diskuse