15. června 2011 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Design

Bydlení v roce 2020: golf přímo v bytě

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Návrháři do budoucna počítají s tím, že příroda bude pro mnohé jen obtížně dostupná. Součástí interiérů se proto stanou zařízení umožňující věnovat se původně venkovním aktivitám.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Návrháři do budoucna počítají s tím, že příroda bude pro mnohé jen obtížně dostupná. Součástí interiérů se proto stanou zařízení umožňující věnovat se původně venkovním aktivitám. | foto: InterzumReprofoto

Podlahy a nábytek z banánových vláken, matrace, které umí diagnostikovat chorobu, i mini oddechové „parky“ či golfová hřiště přímo v bytě, taková je představa návrhářů, jak budeme bydlet za deset let. Reagují také na stárnutí lidské populace, proto si představené novinky užijí hlavně budoucí senioři.

Jednou za dva roky se do německého Kolína nad Rýnem sjedou vystavovatelé z více než padesáti zemí světa, aby veřejnosti představili novinky ve výrobě nábytku, inovativních materiálech a vybavení veřejných i soukromých prostorů. Veletrh Interzum je největší akcí svého druhu na světě, branami výstaviště prošlo letos na konci května na padesát tisíc návštěvníků.

Interzum je světem vynálezů: lidé si tu mohou udělat představu, jak budeme bydlet za deset let, a dokonce i v ještě vzdálenější budoucnosti. Všechny inovace si tu také mohou na vlastní kůži vyzkoušet. Na novinkách spolupracují vynálezci, řemeslníci, designéři i vědci: umělci inspirují výrobce nábytku a na druhou stranu vynálezci nových technologií zpracování surovin a materiálů inspirují umělce.

Veletrh sleduje trendy v bydlení. Návštěvníci tu mohou uvidět například to, jak bude vypadat kuchyně budoucnosti

Jednou z nejopěvovanějších inovací (která také obdržela hlavní cenu) se na letošním ročníku stal nový materiál vyrobený z banánových vláken. Surovinou je odpad z banánových plantáží, tedy listí, které dříve zůstávalo po sklizni nevyužité a odsouzené ke tlení. Namísto přetváření původní suroviny výrobce využil přirozenou odolnost banánových listů proti vodě i ohni.

S "banány" se počítá na podlahy, nábytek a také na vybavení interiéru aut anebo člunů. Kromě toho, že je funkční, totiž také pěkně vypadá. Zatímco jedni opěvovali banánovníky, druzí naopak zatracovali lýko: u výrobců textilií a čalouníků stoupá zájem hlavně o kokosová vlákna.

Matrace chytřejší než její majitel
Na postel vyrobenou z banánových vláken si brzy budeme moci položit inteligentní matraci, která je chytřejší než Google i obsáhlé vydání domácího lékaře dohromady. Je totiž vybavená senzory, které zaznamenávají naše tělesné funkce, hlavně teplotu těla, a také měří tlak. Postará se tak o každodenní malou "lékařskou" prohlídku.

Trh se spolu se stárnoucí populací v blízké době bude muset přizpůsobit zejména potřebám starších lidí: inteligentní matrace uspějí hlavně v nemocnicích nebo v rodinách, kde se musí starat o osoby dlouhodobě upoutané na lůžko. Zároveň ovšem poslouží také zdravým jako prevence. Výrobce slibuje, že poduška dokáže určit jednodušší diagnózu na základě zaznamenaných dat, a ušetří tak cestu k lékaři.

Interzum je největší veletrh svého druhu na světě, letos ho navštívilo na padesát tisíc návštěvníků

Zatímco v případě nábytku z banánových vláken nebo chytrých matrací jde o produkty, které už jen čekají na širší výrobu, ty nejzajímavější projekty bydlení budoucnosti představili v Kolíně vysokoškoláci. Jejich nápady soustředěné v tematické sekci, jejíž název vychází z anglického slova budoucnost – future bizz –, mají jedno společné: počítají s tím, že se planeta bude dále zalidňovat a příroda se brzy stane vzácností. Svůj zájem proto studenti zaměřili na vymýšlení roztodivných interiérů, do kterých dokonce přenesli napodobeniny lesa nebo městských parků.

Například stroj na běhání by mohl být doplněn o zařízení, které běžce přenese pomocí virtuální reality doprostřed zeleně nebo jiných venkovních prostor, které si naprogramuje dle svého momentálního rozpoložení. K další aktivitě postačí otevřít nenápadnou skříň, z níž se do obývacího pokoje "vyklopí" minigolf.

Jiný návrh zase umožňuje libovolně měnit vnitřní strukturu bytu či vytvořit z jedné bytové jednotky dvě nebo tři pomocí pohyblivých stěn.

Sprcha ve tvaru kapky nad jezírkem-vanou. Jeden ze studentských projektů v sekci future bizz

Vzhledem k potřebě co nejefektivnější úspory místa se hodně pozornosti na veletrhu dostalo mobilní skříni, která zabírá plochu pouhého jednoho metru čtverečního: má různá nastavení a umí se změnit střídavě ve sprchu, hygienický kout s umyvadlem nebo WC.

Pohodlné koupání a chytrá toaleta
Pro starší a méně pohyblivé je koupání často spojeno s fyzicky namáhavým vstupem do nebezpečně kluzké vany. Pro ně je tu novinka v podobě lehátka, které se zmáčknutím spínače promění v pohodlnou vanu s napuštěnou vodou.

Změn se dočká i toaleta. Mísa s opěradlem a opěrkami pro ruce je ergonomická, a navíc i vytápěná, s minimální spotřebou vody, která nepřesahuje jeden litr pro jedno použití. Uživatelovu tělu se přizpůsobí teplotou a umožní bezproblémové vstávání. Jako bonus zvládne analýzu produktu našeho trávení a zpracování zprávy o zdravotním stavu.

Venkovní sprchy a kapsle na spaní
Vedle obydlí se vize mladých designérů zaměřily i na venkovní prostor: ten by se měl proměnit v něco jako společný domov. Vybavili ho třeba sprchami ve tvaru květin či spirál. Ve futuristickém parku nechybí ani minikoupaliště připomínající mýdlovou bublinu. Lehátka a lavičky pak připomínají tvarem i barvou listy sněženek, osvětlení má podobu skupiny lučních zvonků, upomínajících na rostlinné tvary z období secese. Ti, kteří si budou chtít po náročné schůzce zdřímnout přímo na ulici, se budou moci zavřít do oválné spací kapsle, která připomíná kabinu visuté lanovky.

Úspěch sklidilo dřevěné skákadlo pro děti

Chytré dřevo, které se přizpůsobí zátěži
U praktických věcí se vystavovatelé snažili ukázat, jak i obyčejné drobnosti v domácnosti dokážou zpříjemnit den. Zdokonalili třeba mechanismus elektrického ovládání dveří a zásuvek, který nyní reaguje na jemný dotyk a minimalizuje opotřebování nábytku. Nejpoužívanějším materiálem se stalo dřevo, které se nijak nemaskuje a pozná se i přejetím prstů po nábytku. Často se objevoval dub, buk i jehličnany.

Jedna z německých firem ve spolupráci s umělci a designéry představila nové zpracování bukového dřeva. Pevnost a pružnost tepelně opracovaného buku dle jejich speciálních postupů si nezadá s vlastnostmi gumy. Elastický buk padl do oka i porotě, kterou nejvíce zaujali autoři, již jeho vlastností využili. Úspěch sklidilo dřevěné skákadlo pro děti, pérující "bugatka", "němý sluha" – odkladač na šatstvo – nebo židle, která se díky své pružnosti přizpůsobuje váze sedícího člověka.

Ekologické materiály také víc vydrží
Kromě dřeva se v nových výrobcích často uplatňují ekologické materiály, které jsou co nejtrvanlivější a jen pomalu se opotřebovávají. Místo lepidel slouží obilí, škrob nebo přírodní pryskyřice a majitele čerstvě zakoupeného nábytku neobtěžují výpary z chemických lepidel a klížidel.

Ekologický, odolný a hlavně levný materiál, po takovém bude v budoucnu největší poptávka

Ekologičnost, jednoduchost, kvalita a co nejnižší cena – to jsou čtyři východiska, na jejichž základě by se během deseti let měla podstatně změnit výroba vybavení interiéru.

Kůže, která umí držet špínu na uzdě
Pro oblast textilií a čalounění vypadá budoucnost mazlivě: mají hladit, laskat, nedráždit pleť, odolávat vodě a špíně. Matrace jsou antibakteriální: bez plísní, bez alergenů, bez roztočů.

Kůže na sedačkách odpuzuje vlhkost, olej, alkohol, špínu, bude odolná proti plísni, chlorované vodě i slané mořské vodě, proti opalovacím krémům i proti repelentům. Obzvláštní důraz na výrobky bez škodlivých chemikálií kladli turečtí vystavovatelé, a to zejména u ložního vybavení. Dnes prodávané matrace, které hubí roztoče, podle nich často ohrožují i spáče. Turci proto sází na čistě přírodní materiály, které umožní bezpečný relax nejen v nočním spaní, ale i při odpočinku v průběhu dne.

Světla, která nesvítí do očí, ale umí zútulnit prostor
Mezi centrálním osvětlením místnosti a lokálním osvětlením existuje propast, kterou má překlenout umístění nenápadných osvětlovacích těles přímo do nábytku a podlahy. Úkolem nové technologie je zároveň snížit ztrátu světla na minimum. Nenápadné senzory budou také průběžně přizpůsobovat osvětlení celého prostoru přirozenosti lidského oka a zajistí tak další úsporu světla. Nové technologie řeší problém spočívající na jedné straně v příliš ostrém, často oslňujícím lokálním světle stolních a jiných lampiček, na druhé straně pak ve slabém, příliš rozptýleném světle z tradičních svítidel umístěných na stropě.

Kapsle připomínající kabinku lanovky nabídne unaveným chodcům poležení přímo na ulici

Novinek v osvětlení se již chopili bytoví architekti. Působením světla lze kontury nábytku zdůraznit, rozostřit či jinak proměňovat, a tím dosáhnout v bytových prostorách harmonie.

Houpat se na židli nebudeš!
Na letošní ročník veletrhu zavítalo i několik vystavovatelů z České repubilky. Návštěvníky nejvíc zaujala sympatická pražská firma My dva, která představila jednoduché a funkční výrobky v nápadných a veselých barvách: vyvedli v nich učitelské katedry i školní lavice. Židle pro malé studenty jsou navíc konstruované tak, že žák nemůže při vyučování napínat kantorovy nervy oblíbeným houpáním.

Naďa Johanová
  • 0Diskuse
REGISTRACE NA SERVERU LIDOVKY.CZ, NEVIDITELNÉM PSU A ČESKÉ POZICI

SMS Registrace

Diskuse LN jsou pouze pro diskutéry, kteří se vyjadřují slušně a neporušují zákon ani dobré mravy. Registrace je platná i pro servery Neviditelný pes a Česká pozice. více Přestupek znamená vyřazení Vašeho telefonního čísla z registrace a vyřazený diskutér se již nemůže přihlásit ani registrovat pod stejným tel. číslem. Chráníme tak naše čtenáře a otevíráme prostor pro kultivovanou diskusi.
Viz Pravidla diskusí. schovat

Jak postupovat

1. Zašlete SMS ve tvaru LIDOVKY REG na číslo 900 11 07. Cena SMS za registraci je 7 Kč. Přijde Vám potvrzující SMS s heslem.

2. Vyplňte fomulář, po odeslání registrace můžete ihned diskutovat

Tel. číslo = login,
formát "+420 xxx xxx xxx"
Kód ze SMS je rovněž heslo
Vaše příspěvky budou označeny Vaším jménem, např. K. Novák.
* Nepovinný.
Odesláním souhlasíte s Pravidly diskusí.