Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Byl Dbalý nevěrný manželce? Pomáhala jste mu s PF? ptal se žalobce sekretářky

Česko

  15:42
PRAHA - Citlivým otázkám na adresu svého bývalého šéfa čelila u hlavního líčení někdejší vedoucí sekretariátu Nemocnice Na Homolce. Kromě návštěv v ředitelské kanceláři senát a státního zástupce také zajímalo, zda byl Vladimír Dbalý nevěrný své manželce, jestli chodil do práce opilý či pod vlivem drog a zda mu bývalá podřízená pomáhala s výrobou novoročního přání.

Exředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý foto: Petr TopičMAFRA

„Znala jste jeho manželku? Měla jste nějaké informace, že by jí byl nevěrný? ptal se státní zástupce Zdeněk Matula bývalé šéfky sekretariátu Nemocnice Na Homolce Beáty Petrové.

Dbalý neodvrátil nejnovější stíhání. Exšéfovi Homolky se přiblížil další soud

„Reaguji na obhajobu pana obžalovaného,“ dovysvětlil Matula své motivy, když Dbalý na protest proti osobní otázce zakroutil hlavou. Úřednice posléze připustila, že Dbalého manželku (v kauze Homolka si paradoxně vyslechla rozsudek jako první za výběr z obstaveného účtu) zná podle vidění. „O žádné nevěře ale nevím,“ tvrdila Petrová.

Zdánlivě nepatřičná otázka byla reakcí na výpovědi, které zazněly u soudu v lednu. Dbalý se tehdy snažil vyvrátit tvrzení, že byl spojený s firmou DISOL, přes níž se u zakázky na digitalizaci dokumentů měly vyvádět peníze z Nemocnice Na Homolce.

Ne korupce, ale zálety

Spojují ho s ní mimo jiné jeho poznámky, o nichž ale tvrdí, že jde o literární fikci. Podle obžaloby je to však klíčový důkaz dokládající obří korupci - jen u digitalizace měl Dbalý a další způsobit nemocnici škodu 56 milionů korun. Exšéf Homolky si zapsal několik poznámek, podle nichž několikrát síldo DISOLu navštívil.

U soudu pak připustil, že tam skutečně několikrát zavítal. Avšak ne kvůli manipulacím zakázkami a korupci. Ačkoliv to neřekl naplno, z jeho slov vyplynulo, že to bylo kvůli záletům.

Sekretářka pak musela odpovídat i na dotaz, zda Dbalému pomáhala s novoročním přáním. „Žádal vás pan obžalovaný, aby jste mu pomohla s přípravou péefka?“ dotíral Matula. Petrová to ale popřela.

I tato otázka reagovala na obhajobu exšéfa Homolky. Policisté u něj totiž našli fotografie, na nichž je podle obžaloby zvěčněn s několika miliony korun. Lékař naopak tvrdí, že o žádné miliony se nejedná - bankovky jsou pouze na vrchu balíčků s penězi - a fotografie pořizoval právě jako PF.

Inkriminované obrázky pak soud Petrové předložil s otázkou, zda je zná. „Ne, nikdy jsem je neviděla,“ uvedla Petrová. Stejně jako řada jejich předchůdců musela také zavzpomínat, zda Dbalý chodil do práce opilý či pod vlivem drog.

Měl často rýmu

Podle tehdejší sekretářky, která byla po odchodu Dbalého propuštěna, její nadřízený opilý do práce nechodil. V případě drog neuměla odpovědět. „Nepoznám, zda je někdo pod vlivem drog. Nikdy nebyl v takovém stavu, abych se nad tím musela zamýšlet,“ vysvětlila. Dbalý ale podle ní na závěr svého angažmá v nemocnici „měl často rýmu“.

Úřednice se účastnila i dvou otevírání obálek při zakázkách. „Asi nebyl nikdo jiný, tak mě o to požádali. Vůbec neznám agendu veřejných zakázek. Pro mě to byla novinka, tak jsem tam seděla,“ popsala svou účast.

Stejně tak reagovala, když se soudkyně Silvie Slepičková ptala, kdo z ministerstva zdravotnictví Dbalého navštěvoval. Petrová předtím připustila, že za Dbalým čas od času chodil ministerský úředník Pavel Kocourek: další obžalovaný kvůli digitalizaci.

V kauze figuruje bývalý šéf nemocnice Vladimír Dbalý, náměstek Michal Toběrný a dalších pět lidí.

„Mým úkolem bylo sjednat schůzku, ten jsem splnila,“ odmítla úřednice odkrýt další jména a detaily schůzek s tím, že se navíc odehrávaly před řadou let.

Opakovaně si nevzpomínal ani další svědek Lukáš Zima z archivu Nemocnice Na Homolce, který působil jako jeden z členů výběrové komise u zakázky na digitalizaci.

„Vzhledem k tomu, že mě zajímala jen část týkající se dostupnosti dokumentů, nebylo třeba, abych studoval zadávací dokumentaci nějak podrobně,“ vysvětloval často.

Z jeho výpovědi vyplynulo, že často hlasoval na doporučení ostatních členů komise z vedení nemocnice. Komise z tendru vyřadila společnost ICZ, která přitom digitalizaci nabídla za o desítky milionů nižší cenu, než vítězné (a podle obžaloby nastrčené) sdružení DISOL Group a společnost Scanservis.

Nízká cena byla podezřelá

„Bylo to podezřelé, jako dumpingová cena. Zbylé dvě zakázky stály podobně, tato byla o polovinu levnější,“ vysvětlil Zima soudu. Možnost, že DISOL a Scanservis se naopak domluvily ho prý nenapadla.

Soudkyně Silvie Slepičková v jedné chvíli Zimovi dokonce pohrozila následky kvůli křivé výpovědi, to když uváděl jiné informace než u policejní výpovědi. Na policii vypověděl, že nebyl přítomen vyřazování firmy ICZ, u soudu naopak, že ano. „Musel jsem se zmýlit,“ omlouval se Zima.

Soud v první větvi kauzy Nemocnice Na Homolce týkající se digitalizace a nákupu gama nože tento týden pokračuje dalšími výslechy. Jak informoval server Lidovky.cz, skončilo vyšetřování další větve případu týkající se poradenských služeb a pokračuje vyšetřování nejnovějších obvinění Dbalého s jeho náměstkem Michalem Toběrným a dalších tří lidí.

Autor: