18. prosince 2008 8:39 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Byl to terorista z dobré rodiny

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 21Diskuse

LONDÝN/PRAHA  Policejní vyšetřovatele šokovalo, když zjistili, že útočníky byli lékař a inženýr. Neodpovídalo to představám o podobě teroristů.

V brzkých ranních hodinách 29. června minulého roku si mladý irácký lékař Bilál Abdalláh zřejmě zklamaně prohlížel svůj mobilní telefon. Podle britského deníku The Guardian totiž přibližně hodinu a půl marně vytáčel čtyři čísla, která měla detonovat první z bomb určených k zabíjení stovek lidí na londýnské diskotéce Tiger Tiger. Nepovedlo se.

O den později proto spolu se svým indickým komplicem Kafílem Ahmadem zoufale najel s autem naplněným výbušninami do terminálu glasgowského letiště. Vůz sice vzplál, avšak nevybuchl. Abdalláh byl ale přitom zatčen. Včera za svoje činy vyslechl u soudu na jihu Londýna trest – nejméně 32 let vězení. Osmadvacetiletého jordánského lékaře Muhammada Ašu, který měl podle obžaloby podpořit útoky mimo jiné finančně, však soud zprostil viny. Ahmad se již soudního procesu nedočkal – zemřel loni v srpnu na následky popálenin, které utrpěl na letišti v Glasgow.

Soudce v odůvodnění rozsudku uvedl, že Abdalláh byl náboženský extremista a fanatik. Podle policie byl motivací pro Abdalláhův čin zejména nesouhlas s invazí Spojených států a Velké Británie do jeho rodné země. Až sem sahá charakteristika „běžného“ nábožensky motivovaného teroristy. Takový člověk má podle obecných představ navíc pocházet z chudých poměrů. To však v žádném případě nebyl případ Abdalláha a Ahmada. Oba muži totiž patřili do dobře situovaných kruhů.

Jak se tedy vlastně ocitli na teroristické dráze? Devětadvacetiletý Abdalláh se narodil ve Velké Británii. Jeho otec patřil k předním lékařským kapacitám. Když však Abdalláhovi bylo pět, rodina se vrátila do Bagdádu. Později se Abdalláh rozhodl následovat příkladu svého otce a vystudoval medicínu.

V roce 2004 se v britském městě Cambridgi seznámil s Ahmadem, se kterým poměrně rychle navázal úzké osobní přátelství. Přípravy na útoky oběma mužům zabraly delší čas. „Podílím se na velkém, důvěrném projektu. Týká se globálního oteplování. Jeho součástí je hodně cestování. Projekt začne ve Spojeném království,“ řekl například svojí rodině Ahmad. Samotný výbušný systém však útočníci nepřipravili dobře. Chybou bylo například to, že Ahmad při testech v Indii použil palivo, které bylo více hořlavé než to, jaké je v Británii. V autech také nebyl podle expertů pro výbuch dostatek kyslíku. Kdyby však byla otevřená okénka, mohla prý auta přece jen explodovat.

Po neúspěšném pokusu atentátníci věděli, že policie jim bude brzy na stopě. Pokusili se proto o druhý útok, který však také skončil krachem.

Překvapená policie
Policii však totožnost obou mužů zaskočila. „Když se podíváte na profil těchto osob, zjistíte, že se liší od toho, s čím jsme se v této zemi museli vypořádat předtím,“ podotkl policista John McDowell. Dodal, že oba muži byli pravděpodobně samouci s malým nebo žádným kontaktem do zahraničí. Inspiraci pro postup navíc hledali na internetu. Pozoruhodné přitom je, že Abdalláha sledovala špionážní služba MI5. Nic však nenasvědčovalo tomu, že by se o nějaký ozbrojený útok chtěl pokusit.

Petr Janoušek, Lidové noviny
  • 21Diskuse
Najdete na Lidovky.cz