26. října 2014 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Bývalá jatka přeměnila La Putyka v umělecký prostor. Podívejte se

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Obrazy Martina Šárovce vznikly přímo pro Jatka 78. Jejich ústředním tématem,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obrazy Martina Šárovce vznikly přímo pro Jatka 78. Jejich ústředním tématem,... | foto: Šárka Kabátová, Lidovky.cz

PRAHA Na místech, která téměř sto let sloužila jako jatka, se začátkem listopadu otevře nový divadelní a umělecký prostor Jatka 78. Projekt iniciovaný souborem Cirk La Pytuka vznikl v Pražské tržnici v Holešovicích. První náštěvníci okusí nové umění už 5. listopadu.

Multifunkční prostor nazvaný Jatka78 s podtitulem Místo pro nové umění zahájí svůj provoz představením Dolls, které mělo premiéru na Letní Letné. Proč právě Jatka 78? „Jméno odkazuje na původní účel hal číslo 7 a 8. Sloužily jako jatka téměř sto let až do roku 1983, kdy byl celý areál přebudován na tržnici,“ vysvětlil principál souboru Rosťa Novák.

Podtitul projektu zase naráží na to, že v prostorech nebude vystupovat jen soubor Cirk La Putyka, ale i mnoho dalších uměleckých uskupení. Diváci zde uvidí například 420PEOPLE, Lenku Vágnerovou, Bratry v Tricku, švédské Sisters, nezávislé projekty režijní dvojice SKUTR a další.

Portrét principála LaPutyky Rostislava Nováka ozdobí nově vzniklý prostor Jatka 78.
Tyto obrazy budou mít 5. listopadu přo otevření Jatek 78 svou premiéru. Vznikly přímo pro tento projekt. Ústředním motivem jsou právě jatka, která v hale dříve byla.
Do této a ještě větší výšky se dostanou vystupující umělci....
I taky vypadala poslední brigáda před otevřením 5. listopadu.

Multifunkční prostor

Haly původně určené k porážce zvířat jsou součástí trojlodního objektu v severovýchodní části areálu, který je památkově chráněn. Po dokončení rekonstrukce v roce 2015 nebo 2016 by měl v hale 7 a 8 vzniknout plně vybavený prostor. Divadelní sál by mohl pojmout až 350 sedadel, v prostorách bude také galerie, bar, klub, tréninkové centrum, místo pro workshopy či skladovací prostory.

Prostor iniciovaný Cirkem La Putyka podporuje mnoho známých osobností. Dokladem toho je vstupní prostor do areálu, který zdobí přání určená těm, kdo s nápadem přišli. „Těšit se jako malé dítě, to je přesně to, co cítím, když se dozvídám o Rosťově (Rostislav Novák) a Štěpánově (Štěpán Kubišta) počinu. Těším se na jatka,“ napsal La Putyce filmový režisér Jan Hřebejk. Své přání uměleckému souboru věnoval také moderátor Jan Kraus, muzikant Dana Bárta či slovenská herečka a zpěvačka Szidi Tobiasová.

Budoucí galerii zas ozdobilo několik výtvarných děl a instalací - svá díla zde má například výtvarník Martin Šárovec, Petr Nikl, Lukáš Musil a další. Žluté lepenky na zdech se jmény umělců naznačují, že jich v tu budoucnu bude mnohem více.

Zkušební provoz

Podle manažera projektu Štěpána Kubišty prostory Pražské tržnice, které získali k užívání od Prahy, ale nutně vyžadují rekonstrukci, která zároveň zachová historický industriální charakter. Architektonickou studii vytvořil ateliér Mjölk. „Abychom prověřili možnosti prostoru, rozhodli jsme se v listopadu a prosinci pro dvouměsíční zkušební provoz,“ podotkl Kubišta.

skŠárka Kabátová, ČTK
  • 1Diskuse