Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Bývalá katalánská vláda musí do dvou dnů zaplatit desítky milionů, rozhodl soud. Jinak jí obstaví majetek

Svět

  14:45
MADRID - Členové bývalé katalánské vlády, včetně její tehdejšího premiéra Carlese Puigdemonta, musí do dvou dnů zaplatit společně 2,1 milionu eur (asi 54,6 milionu korun). Nařídil to soudce nejvyššího soudu Pablo Llarena, který bývalou regionální vládu vyšetřoval kvůli obvinění ze vzpoury a zpronevěry veřejných fondů. Informují o tom v pátek španělská média. Pokud částku politici nezaplatí, hrozí jim soudní obstavení majetku.

Katalánská vlajka. foto: ČTK

‚Za demokracii.‘ Katalánci rozmisťují na turistické pláže žluté kříže

Čtrnáct členů katalánské vlády, kterou bývalá španělská vláda loni koncem října sesadila kvůli jejich snahám o nezávislost regionu, musí částku složit jako kauci za svou občanskoprávní odpovědnost. Soudce Llarena to nařídil poté, co tento týden odvolací soud zamítl námitky jejich obhajoby vůči obžalobě. Takže s nimi může na podzim začít soud, přesné datum zatím není známo.

Obžalováni jsou ze vzpoury, za což jim hrozí až 25 let vězení, a ze zpronevěry veřejných fondů. Zpronevěry se měli exministři a expremiér Puigdemont loni dopustit tím, že v Katalánsku uspořádali referendum o nezávislosti regionu. Takové referendum ale odporuje španělské ústavě.

Expremiér Puigdemont je stále v Německu

Většina z obžalovaných členů bývalé katalánské vlády je buď ve vězení, nebo na útěku v zahraničí. Například expremiér Puigdemont je v Německu, kde na svobodě čeká na rozhodnutí německého soudu o vydání do Španělska. Právě v pátek také španělská média informovala, že německý soud prodloužil lhůtu pro své rozhodnutí, která měla vypršet o víkendu. Důvodem je velké množství dodatečných dokumentů, které si vyžádal od španělské strany a které mu přišly až tento týden.

Minulý měsíc rozhodl soud v Belgii, že do Španělska nevydá tři katalánské exministry, kteří loni na podzim utekli s Puigdemontem. Toni Comín, Lluís Puig a Meritxell Serretová nebyli vydáni z Belgie, protože španělský soudce v žádosti o vydání udělal podle belgické prokuratury formální chybu. Belgický soud se nezabýval podstatou žádosti, tedy obviněním exministrů. Co se týče vzpoury, tak tu ale belgický právní řád jako trestný čin nezná.

Autor: