1. prosince 2010 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Bývalý soudce Nagy je nesvéprávný

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce

PRAHA Šance, že se bývalý mladoboleslavský soudce Pavel Nagy vyhne vězení, je opět o něco vyšší. Soud totiž muže ochotného brát úplatky zbavil svéprávnosti.

Uplynulo jen šest měsíců od chvíle, kdy vzal úplatného soudce na milost státní zástupce Pavel Prýgl, jemuž byl Nagyův trestní spis přidělen. Žalobce v květnu stíhání nechvalně proslulého soudce přerušil. Znalecký posudek psychiatrů totiž potvrdil to, co od začátku říkal Nagyův obhájce. A sice že kvůli duševní chorobě není Nagy schopen chodit k výslechům. „Obraz osobnosti obviněného je pozměněn probíhajícím organickým onemocněním,“ napsal tehdy v usnesení Prýgl a spis zaklapl. Slíbil však, že se k případu za několik měsíců vrátí a Nagye znovu nechá vyšetřit.

Nyní se však šance, že by stíhání v budoucnu pokračovalo, scvrkla ještě více. Jen tři měsíce poté, co k ledu putovala trestní kauza, se totiž o Nagyově osudu rozhodovalo u soudu v České Lípě. Do tamní podatelny totiž dorazil návrh, v němž příbuzný Pavla Nagye požádal, aby byl někdejší arbitr zbaven svéprávnosti. A soud návrhu koncem prázdnin skutečně vyhověl.

„Na základě znaleckého posudku, ve kterém bylo konstatováno, že pan Nagy trpí závažnou a nikoliv jen přechodnou duševní poruchou, rozhodl soud o omezení způsobilosti posuzovaného k právním úkonům,“ potvrdil Nagyův obhájce Jan Strouhal. Rozhodnutí má vliv na Nagyův běžný život. Vše za něj teď dělá jeho opatrovník, který uzavírá smlouvy, vyzvedává doporučenou poštu, stará se o jeho finance či podepisuje souhlasy s hospitalizací nebo s operačním zákrokem. Nesvéprávný, tedy bez trestu Jenže přiřknutí opatrovníka nemusí být jediný důsledek verdiktu. Ten totiž naznačuje i další vývoj trestního řízení. Pokud někoho soud zbaví svéprávnosti, svědčí to zpravidla o poruše trvalého rázu. Ani zopakování lékařského vyšetření tedy zřejmě Nagye nevrátí zpět do procesu. „Takový krok naznačuje, že nešlo o chvilkovou nepříčetnost, ale trvalou poruchu, a při trvalé poruše konstatujeme v trestním řízení nepříčetnost,“ říká žalobkyně Lenka Bradáčová, která se specializuje na trestní právo.

Bývalý soudce na sebe upozornil poprvé v únoru 2008, když zmeškal líčení, které sám nařídil. Chybu se snažil zakrýt tím, že sepsal protokol o neexistujícím jednání, a dokonce i vynesl rozsudek. V kárném řízení měl přijít o funkci, odvolací senát jej však potrestal pouze snížením platu. O tři měsíce později se už Nagy svého taláru vzdal dobrovolně. Reportéři televize Nova ho totiž natočili při přebírání padesátitisícového úplatku. Nagy byl ochotný za peníze vynášet důvěrné informace, k nimž měl jako soudce přístup.

jas
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz