Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

12letý konkurz plzeňské Škody končí, věřitelé získají jen zlomek peněz

Ekonomika

  15:42
PLZEŇ - Po téměř 12 letech končí konkurz největšího českého strojírenského podniku – plzeňské akciové společnosti Škoda. Bezmála dva tisíce věřitelů po zbankrotované firmě požadovalo téměř 20 miliard korun, rozděleno však bude jen 577 milionů.

Logo plzeňské Škody. foto: ČTK

Po téměř 12 letech končí konkurz největšího českého strojírenského podniku – plzeňské akciové společnosti Škoda. Bezmála dva tisíce věřitelů po zbankrotované firmě požadovalo téměř 20 miliard korun, rozděleno jim však bude jen 577 milionů.

Nakonec byly uznán nárok věřitelů na 5,4 miliardy, Škoda je však podle konkurzního správce Milana Bufka schopna rozdělit jen zlomek. "Škodovka se postupně ozdravila a funguje dál. Dnes je to nově fungující továrna," uvedl.

Více než rok před konkurzem Škody a.s. vznikla Škoda Holding, která převzala hlavní výrobní aktivity a většinu zaměstnanců strojíren. Škodu Holding v roce 2004 získal nový majitel, který prodal řadu dceřiných firem, které dodnes fungují.

ČTĚTE TAKÉ:

Soud nyní projednává konečnou zprávu správce Škody a.s. a v létě by měl schválit rozvrh výplat. Konkurz by se podle Bufky mohl v ideálním případě uzavřít do konce roku, tedy 12 let od jeho vyhlášení.

Oddělení věřitelé získají z 577 milionů korun přes 98 milionů Kč, z toho 76 milionů Kč AB - Credit a 22 milionů Kč finanční úřad. Ostatní věřitelé si tak rozdělí přes 479 milionů korun.

"Uspokojení nezástavních věřitelů je v obvyklých intencích, tedy mezi pěti až deseti procenty. Není to průšvih, ani moc velký úspěch. Nedořešená je ještě přihláška pohledávky z titulu ručení za úvěry dcer Škody Holding, která činí necelé dvě miliardy korun," uvedl Bufka. Tyto úvěry byly v konkurzu postupně splacené, ale přihláška pohledávky za ručení zatím nebyla vzata zpět.

Ke konečné zprávě vznesl námitku AB - Credit, s nímž vede správce dohady o výši své odměny. "Pokud se námitka objasní, tak se dá předpokládat v červnu návrh na rozvrhové usnesení. Když poté poběží vše hladce, tak by se vyplácelo v srpnu nebo září," uvedl Bufka.

Prodej majetku a státní dotace

Největším příjmem z prodeje majetku bylo 450 milionů korun, za něž byla v roce 2004 prodána veškerá aktiva Škody a.s. včetně výrobního areálu Škody Holding společnosti HQU International, dceřiné firmě Appian Machinery AG ze Švýcarska.

Od Fondu národního majetku získala Škoda a.s. přes miliardu korun na ekologické sanace nemovitostí.

"Doba konkurzu je dlouhá. My jsme však prodej aktiv konkurzní podstaty ukončili už v roce 2007, ale následovalo ještě více než deset incidenčních sporů o přihlášky pohledávek. Navíc se muselo počkat na doběhnutí arbitráže ve Vídni," řekl Bufka.

Šlo o projekt ETI, dodávek trolejbusů do San Franciska, kdy byl správce od roku 2008 vyzýván, aby pojišťovně AIG zaplatil 25 milionů dolarů, což bylo předmětem následného arbitrážního řízení, které skončilo v roce 2011.

Konkurzní maraton

Konkurz Škody a.s. prohlásil krajský soud 12. září 2001 na návrh firem FS Consulting ze Slovenska a tuzemských společností Levitex a Kastko. Soubor všech aktiv byl tehdy vyčíslen na 4,18 miliardy korun, zůstatek na účtech činil 5,4 milionu Kč a v pokladně 111 tisíc.

Úpadce vlastnil obří areál Škodových závodů a dále areály v Plzni-Doudlevcích, Ostrově nad Ohří, Klatovech, více než 1000 bytů, jídelnu, autosalon, letní tábory a rekreační objekty. Hlavním akciovým podílem bylo 51,6 procenta Škody Holding. Nehmotný majetek tvořily hlavně ochranné známky Škoda v Česku.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Mohlo by vás zajímat