Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Je 2. prosince 1989 a Václav Havel dává první rozhovor Rudému právu

V sobotu 2. prosince 1989 poskytl Václav Havel, tehdejší dramatik a představitel Občanského fóra, první rozhovor pro komunistický deník Rudé právo. Lidovky.cz přinášejí v rámci připomínání Listopadových událostí jeho zkrácený přepis.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

J. Tobby

17. 11. 2014 8:41
Velice zajímavý článek

Havel vyslal jasný signál, že komouši se namají čeho bát a ideologie byla stejně jen zástěrkou jak se držet u korýtka. Komouši si nakradli a teď je nahradili jiní. Ideologie se změnila, ale podstata - láska k penězům a moci vládne dál. Stejně jako u římského-katolicismu, fašismu a následně u komunismu. Koryto především. Naštěstí pravda nakonec skutečně zvítězí (ale ne dle představ lidí, co mimochodem tento citát ukradli a zcela vytrhli z kontextu).

0 0
možnosti

M.Halasek

16. 11. 2014 12:36
Dobrý dokument

Čtěte , bolševici a dál nás, demokraty, nazývejte Pravdoláskaře. Mám pro vás, kolaboranti špatnou zprávu. Váš zločinný čas , na věčné časy zkončil!

0 0
možnosti

J. Václav 261

16. 11. 2014 12:50
Ano říkali jsme,

komunizmus NA VĚCNÉ ČASY, ALE ANI O MINUTU DÉLE, a ta minuta už dávno uplynula.

0 0
možnosti

J. Václav 261

16. 11. 2014 10:18
Havel chtěl předělat komunisty.

Věděl stejně jako my všichni, že KSČ je složena ze dvou typů lidí,  pravověrných komunistů, kteří jsou ochotni pro stranu zabíjet a prospěchářů, podělanců, kteří potřebují legitimaci jen k tomu, aby se jim žilo lépa a radostněji. Těch druhých bylo více a musel s nimi počítat ve svém programu plurality a demokracie. Nesjpíš zapomněl, že jejich charakter se projeví stejně v demokracii jako v totalitě. Bezpáteřnost a bezmezné lhaní se uplatňuje dále a my se stále divíme, proč nám ta demokracie nějak nefunguje. Škoda, že už nám Václav neporadí co s tím.

0 0
možnosti

16. 11. 2014 12:48
Re: Havel chtěl předělat komunisty.

vykořenit ideologii která v zemi vládla tak dlouho není otázkou jednoho či několika rozhodnutí. v německu začala opravdová denacifikace až ve chvíli, kdy všichni nebo většina nácků, kteří nebyli v norimberku odsouzení, odešli ze svých úřadů do penze - a dodnes se ještě objevují dědkové, kteří mají na rukou krev a nikdo je nepotrestal a už asi nepotrestá. a přitom němci prohráli válku a v prvních poválečných letech tam vládli spojenci. u nás žádná taková vnější síla nemohla působit, o to je na tom demokracie v ČR hůř. ve španělsku je to myslím dost podobné. starých frankistů tam je jako máku a ani tam není s demokracií všechno v pořádku.

0 0
možnosti