Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

2010: Penzím hrozí kolaps

Ekonomika

  7:21
PRAHA - Penzijnímu systému hrozí kolaps mnohem dřív, než se původně předpokládalo. Pokud se naplní některé odhady vysoké inflace pro příští a přespříští rok, mohl by se důchodový systém zhroutit již o sedm let dříve.

důchodci - ilustrační foto foto: Lidové noviny

„Pokud by následující dvě valorizace důchodů byly od sedmi procent výše, pak by se penzijní systém mohl dostat do deficitu,“ řekl LN ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas.

 Systém se podle něj dostává do obrovských problémů, a pokud by inflace dosáhla odhadované výše pro příští a přespříští rok, tak se systém nedostane do schodku až v roce 2017, ale již v roce 2010. „V tuto chvíli však můžeme těžko odhadnout tempo růstu mezd v příštím roce,“ dodal Nečas.

 Takovou možnost považuje za reálnou i prezident Asociace penzijních fondů ČR Jiří Rusnok. „Není to chiméra.  Podle mého názoru se to skutečně do tohoto stavu může přiblížit, pokud by se prudce zhoršily ekonomické podmínky,“ sdělil LN Rusnok.

 Hlavním faktorem působícím na stav penzijního systému je především vysoká inflace, která by vyžadovala vyšší valorizaci. „Nižší příjmy a zvýšená nezaměstnanost by také způsobily menší odvody na důchody,“ dodal Rusnok. V současné době je penzijní systém v mírném přebytku, ale podle něj není vyloučeno, že tak jako v minulosti se opět může dostat do schodku.

 Aby se tomu zabránilo, je třeba implementovat penzijní reformu co nejdřív. Kamenem úrazu ve vyjednávání mezi vládou a opozicí je však takzvaný opt-out, tedy vyvedení finančních prostředků ze základního systému do kapitálového spoření. „Vláda chce opt-out v době, kdy se ukazuje, že v roce 2009 nebo 2010 bude stávající systém ohrožen kvůli zvýšeným nákladům,“ řekl LN místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. V tom je podle něj základní spor a sociální demokracie nemůže odsouhlasit vyvedení prostředků do fondů, které budou důchody vyplácet až za 15 let. „Ty peníze pak budou chybět v základním systému a nebude na penze, “ dodal.

 Obě strany tvrdí, že mají zájem na dohodě. „Pokud by nebyly ochotny přistoupit na kompromis v průběhu druhého čtení, budeme to muset prosadit bez nich,“ řekl Nečas. Dnes se bude touto otázkou zabývat grémium a výkonná rada ODS.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat