Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

25% daň pro firmy? Zeman je pro, podle Nečase jde o prostřelenou nohu

Ekonomika

  18:28aktualizováno  18:34
PRAHA - Na potřebě stanovit v Evropě jednotnou daň z příjmu firem alespoň 25 procent, zavedení minimální mzdy ve všech zemích, na zavedení progresivního zdanění a nutnosti investic do zvýšení zaměstnanosti se shodli prezident Miloš Zeman s šéfkou evropských odborů Bernadette Ségolovou. Ta v pondělí přijela do Česka přesvědčovat politiky, aby za tyto požadavky hlasovali. U premiéra ale odborářka narazila, Nečas totiž zavedení jednotné firemní daně ostře odmítl.

Miloš Zeman na jednání s Petrem Nečasem. foto: ČTK

Ségolová do Prahy přiletěla, aby přesvědčila české politiky k hlasování pro posílení sociální politiky v sedmadvacítce na summitu o budoucnosti evropské hospodářské a měnové unie.

Euroodbory

Evropská odborová konfederace zastřešuje kolem 60 milionů odborářů z 36 evropských zemí. Hájí jejich zájmy při jednáních s evropskými představiteli a zaměstnavateli.

Ségolová navštěvuje jednotlivé členské země před summitem EU, který se koná 27. a 28. června. Hlavy států a vlád na něm budou jednat o budoucnosti hospodářské a měnové unie.

"Shodli jsme se na čtyřech základních otázkách, které jsou v programu evropských i českých odborů a které se snažím prosazovat," řekl po zhruba devadesátiminutovém jednání Zeman. Podle Ségolové nemůže Evropská unie fungovat pouze jako prostor volného trhu, ale musí mít i sociální rozměr.

"Opatření k překonání krize byla špatná. Mnozí zaměstnanci za to teď platí účet, a to není fér. Musíme změnit politiku a investovat do pracovních míst," řekla Ségolová.

Medaile s prostřelenou nohou

"Moje vláda je v zásadě odpůrcem harmonizace všech daní, tedy i korporátních. S tímto návrhem v zásadě nesouhlasíme. Ohrozilo by to konkurenceschopnost českých firem na evropských trzích," řekl po jednání se Ségolovou ministerský předseda Nečas. "Jako by českým firmám před atletickým závodem někdo prostřelil nohu a pak by chtěl, aby získaly medaile," přirovnal premiér následky opatření.

Premiér a Ségolová se shodli na tom, že nezaměstnanost je bolestivým problémem Evropské unie. "A především některé její aspekty, jako je nezaměstnanost mladých, mohou přinést nepříznivé sociální a politické dopady," dodal Nečas. Podle něj je důležité, aby evropské státy našly odvahu provést reformy na trhu práce. Česko na jednání Rady Evropy podpoří taková opatření, která povedou ke snížení nezaměstnanosti v EU. Nečas například uvedl, že Praha podpoří program mobility mladých.

Návrhy odborářů, které zatím neuspěly

Evropské odbory kritizují škrty a prosazuje mimo jiné to, aby EU do oživení ekonomiky a snížení nezaměstnanosti investovala až dvě procenta svého HDP, měla jednotnou daň z příjmu pro firmy ve výši 25 procent a ve všech zemích i minimální mzdu.

Podle evropských odborů by se EU bez "sociální dimenze" mohla rozpadnout. Generální tajemnice evropských odborů před jednáním se Zemanem uvedla, že politikům připomíná, že to by ohrozilo i jejich postavení.

EOK navrhuje program pro oživení. Na podporu ekonomického růstu a zaměstnanosti by v něm mělo být procento až dvě evropského HDP. Se svými návrhy evropské odbory podle Ségolové zatím neuspěly. "Vidíme ale, že jsou tu změny v přístupu politiků. Mnozí si uvědomují, že škrty selhaly, takže zvažují jinou cestu," uvedla odborářka.

Autoři: ,