Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

5 největších zelených nesmyslů: skladování uhlíku pod zemí

Ekonomika

  7:30
PRAHA - Čtvrtým projektem v pořadí jsou zřejmě projekty na zachycování a skladování CO2 známé pod zkratkou CCS (Carbon Capture a Storage).
Smog - ilustrační foto.

Smog - ilustrační foto. foto: Lidové noviny

Obecně vzato, technologie CCS znamená zachycování CO2 vyprodukovaného při spalování fosilních paliv v klasických elektrárnách a jeho ukládání do porézních geologických struktur pod zemským povrchem.

TOP 5 největších zelených nemyslů


Hlavním problémem technologie CCS jsou však riziko a náklady. Nikdo netuší, zda vůbec bude fungovat, tj. zda vtlačený CO2 v zemi opravdu zůstane (to se jeví při vhodném výběru lokalit a technologií jako relativně malé). Ale v každém případě platí, že pokud ano, pak bude celá technologie neuvěřitelně nákladná.

Problém není v zachycování CO2. Je sice nákladné, ale funguje. Stejně jako stlačení CO2 - je nákladné, ale technologicky možné. Problémem je uložení CO2- myšleno permanentní (neboli sekvestrace).

Aby skutečně bylo permanentní, pak je nutné, aby byla splněna řada poměrně náročných podmínek jako např. hloubka uložení nejméně 1 km; geologická struktura, do které bude CO2 vtláčen, musí být dostatečně porézní, aby to vůbec bylo možné; geologická struktura, která překrývá porézní horninu, do které je CO2 vtláčen, musí být naopak neporézní a nepropustná, aby fungovala jako "zátka".

V současnosti jsou v provozu pouze čtyři úspěšné projekty typu CCS a ani jeden z nich není realizován v některé ze zemí EU a zároveň ani jeden z nich není nijak přímo spojen s výrobou elektřiny.

A opět typicky - jedná se o poměrně staré projekty a nemají žádné následovníky. A navíc si musíme uvědomit rozsah problému. Každý ze zmíněných projektů dokáže ročně deponovat do země max. jeden a půl milionu tun CO2. Tedy cca jedno procento emisí ČR za rok.

Ve srovnání s jinými většími zeměmi by se jednalo o ještě děsivější čísla. Ale jen v případě třeba ČEZ by to znamenalo mít cca 35 obdobných zařízení a není vůbec jisté, zda by je bylo možné vůbec v ČR vybudovat, nehledě na to, že by měly být nejlépe přímo u provozovaných elektráren, neboť případný transport CO2 by byl nejenom velkým problémem, ale byl by také zcela absurdní - proč by měl někdo nákladně transportovat plyn, který je vlastně zcela neškodný.

Čtěte více


Stejně tak si málokdo uvědomuje, že, jak již bylo zmíněno, díky zachycování a stlačování CO2by bylo nutné spálit v případě ČR zhruba o čtvrtinu více uhlí... V celosvětovém měřítku to snad ani není možné si představit.

Důvodem pro čtvrté místo je to, že na rozdíl od předchozích politik se podpora těchto projektů netýká přímo ČR, neboť jediný projekt tohoto typu, o kterém uvažoval ČEZ v ČR, byl efektivně zastaven tím, že nezískal finanční podporu ze strany Evropské komise. Nebezpečí tak je spíše latentní.

Pokračovaní: Nesmysl číslo 5 - biomasa

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!