Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

600 lidí v Česku žaluje Škodu Auto a VW kvůli dieselům. Žádají desítky milionů

Ekonomika

  14:15
PRAHA - Žalobu na automobilky Škoda Auto a Volkswagen kvůli podvodné úpravě obcházející emisní měření u dieselových motorů podalo dalších téměř 600 lidí. Sdělila to firma Safe Diesel, která majitele dotčených vozů zastupuje.

Výroba Škody Octavia v továrně Škoda Auto v Mladé Boleslavi. foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Celková žalovaná částka podle Safe Dieselu činí zhruba 121 milionů korun a dále se zvyšuje s tím, jak se k žalobě přidávají další majitelé aut. Mezi nimi jsou spotřebitelé, podnikající fyzické osoby i právnické osoby.

Podle serveru Seznam Zprávy žaloba přijde v pátek na Obvodní soud pro Prahu 8.

V USA PENÍZE DOSTANOU

  • V USA dostane většina z téměř 600 tisíc majitelů dotčených koncernových dieselů odškodné 5100 až 10 tisíc dolarů (130 až 255 tisíc Kč).
  • Od této výše se odvíjí i výpočet požadované kompenzace od Safe Diesel.
  • V Evropě je vzhledem k rozdílné legislativě obtížné pro jednotlivé státy nebo Evropskou komisi odškodné od koncernu vymáhat.

Už v březnu se na soud prostřednictvím firmy obrátilo prvních pět osob. Společnost pro každého majitele požaduje od automobilek kompenzaci 220 tisíc korun. Podle zástupců Škody nevznikla ale uživatelům těchto vozů žádná újma.

„Mohli bychom ještě s novou vlnou žalob čekat, informovat nerozhodnuté spotřebitele a prohlubovat argumentaci k soudnímu projednávání, nicméně vidíme reálnou hrozbu promlčení některých nároků. To by mohlo nastat již nyní, s druhým výročím vypuknutí aféry dieselgate. Volkswagen sice veřejně oznámil, že nebude na lhůtě promlčení bazírovat přinejmenším do konce letošního kalendářního roku, nicméně z hlediska právního na toto prohlášení nelze spoléhat,“ uvedl advokát majitelů vozů František Honsa.

Aféra vypukla před dvěma lety, kdy americké úřady zjistily, že značky koncernu VW, včetně Škody, k motorům TDI s emisní normou Euro 5 instalovaly software, který uměl rozpoznat homologační měření emisí a upravit režim motoru tak, aby testem prošel. V běžném provozu však byly emise vyšší.

Celkově se problém dotkl jedenácti milionů aut, z toho více než jednoho milionu škodovek.

Konec dieselů u Fabií a Rapidů. Škoda přestane vyrábět menší auta na naftu

Podle mluvčího Škody pro Vítězslava Pelce automobilka vyvinula technické řešení pro úpravu dotčených motorů EA 189 a v tuzemských servisech již upravila dvě pětiny z 94 tisíc dotčených vozů.

„Provedení technického opatření nemá nepříznivý dopad na údaje o spotřebě paliva, emisích CO2, výkonu motoru, točivém momentu, emisích hluku, což prokázaly testy prováděné pro úřad, který pro vozy udělil typové schválení, i nezávislé testy v odborných automobilových titulech. Údaje týkající se schválení typu vozidla zůstávají v platnosti. Všechny vozy lze tak bez omezení před i po provedení technických opatření používat, zákazníkům nevznikla a s provozováním vozu nadále nevzniká žádná újma,“ řekl Pelc.

Společnost Safe Diesel vznikla s cílem zastupovat tuzemské majitele dotčených vozů a žádat pro ně odškodné, které dosud koncern vyplatil pouze americkým spotřebitelům. Požadovanou výši kompenzace na jeden vůz se přitom zvýšilo z původních 127 500 korun na téměř dvojnásobek. Firma má dostat 25 procent z částky, kterou pro majitele aut vymůže.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat