19. září 2014 15:45 Lidovky.cz > Byznys > Chytré portfolio

Abramovičovy ocelárny nabídnou v USA své akcie. Sankce nevadí

Ruský miliardář a majitel fotbalistů Chelsea Roman Abramovič | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský miliardář a majitel fotbalistů Chelsea Roman Abramovič | foto: Marina LystsevaReprofoto

WASHINGTON Ocelárny Evraz, které částečně ovládá ruský miliardář Roman Abramovič, se chystají k nečekanému kroku. Podnik připravuje emisi akcií svého severoamerického majetku v hodnotě kolem 2,5 miliardy dolarů. Vadit by mu neměly ani protiruské sankce.

Největší ruská ocelárna Evraz uvažuje o veřejné nabídce akcií (IPO) své severoamerické součásti. Ruský podnik se tak pokusí získat peníze ve Spojených státech navzdory tomu, že Washington uvalil kvůli ukrajinské krizi sankce na Moskvu.

Evraz, který částečně kontroluje ruský miliardář a vlastník londýnského fotbalového klubu Chelsea Roman Abramovič, ale terčem západních sankcí není. Tato opatření mají zabránit některým předním ruským státním firmám a bankám získat kapitál na západních trzích.

ČTĚTE TAKÉ:

Evraz uvedl, že zatím nepodal k americké Komisi pro cenné papíry a burzy žádost (SEC) k registraci, mohl by tak ale učinit v blízké budoucnosti. S nabídkou by firma začala poté, co SEC dokončí proces přezkumu, který začíná po podání žádosti k registraci.

Evraz prozatím neuvedl, jak velký podíl své americké části chce na burze prodat.

Divize Evraz North America vyrábí ocelové produkty pro infrastrukturu, obranu, energetiku a železniční průmysl. Její součástí jsou závody Oregon Steel, Rocky Mountain Steel, IPSCO a Claymont Steel, v posledním jmenovaném závodě je však nyní výroba přerušena.

Hodnota divize se podle analytiků Alfa Banks pohybuje v rozmezí 2,1 až 2,6 miliardy dolarů. Evraz vlastnil i českou společnost Evraz Vítkovice Steel. Tu však letos v dubnu prodal za 287 milionů dolarů skupině investorů.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz