Sobota 15. května 2021svátek má Žofie 16 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Advokátní komora se pokusí usmířit právníka Janouška s exministrem Kremlíkem

Vladimír Kremlík.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimír Kremlík. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Praha Advokát Martin Janoušek požádal Českou advokátní komoru o urovnání sporu s Vladimírem Kremlíkem. Kremlík po odchodu z funkce ministra dopravy na začátku února Janouška obvinil, že mu nabídl úplatek. Protože jsou oba advokáti, musí svůj spor řešit nejprve mimosoudně před advokátní komorou. Ukládá jim to zákon o advokacii.

„Doktor Janoušek se počátkem února obrátil na Českou advokátní komoru s tím, že žádá zahájení smírčího řízení s doktorem Kremlíkem. Cítil se jeho výroky poškozen,“ řekla serveru iRozhlas.cz mluvčí České advokátní komory (ČAK) Iva Chaloupková.

„Na advokátní komoru jsem se obrátil bez zbytečného odkladu po lživém obvinění exministra Kremlíka. Návrh jsem posléze doplnil o rozhodné okolnosti podstatné pro smírčí řízení. Cílem smírčího řízení je vysvětlení tohoto obvinění, očištění mého jména a veřejná omluva, která by měla zaznít v tištěných a elektronických mediích,“ upřesnil Lidovkám.cz advokát Martin Janoušek.

„Nejsem ve funkci ministra. Jsem soukromá osoba. Nebudu se k tomu vůbec vyjadřovat. Děkuji za pochopení,“ odpověděl Vladimír Kremlík na dotaz serveru Lidovky.cz, jaký postoj zaujal k Janouškovu návrhu ve smírčím řízení před Komorou. 

Komora i advokát Janoušek však už Kremlíkovo vyjádření znají. „Doktor Kremlík již advokátní komoře své vyjádření zaslal a ta ho přeposlala doktoru Janouškovi. Další vývoj bude záležet na jeho postoji k tomuto vyjádření,“ potvrdila pro Lidovky.cz mluvčí ČAK Iva Chaloupková.

Podrobnosti smírčího řízení upravuje advokátní smírčí řád z roku 1998. Smírčí řízení se koná přímo před předsedou advokátní komory. Je-li to vzhledem k okolnostem případu vhodné, může probíhat před tříčlennou komisí složenou výhradně z advokátů.

Protože se Janouškův návrh na smírčí řízení týká sporu mezi advokáty a souvisí s výkonem advokacie, nemůže ho Komora odložit. A to přestože byl Kremlík v době, kdy Janouška z nabízení úplatku osočil, advokátem s pozastavenou praxí, neboť právě čerstvě skončil v čele ministerstva dopravy. 

Pravomoc ČAK ale dopadá i na advokáty s pozastaveným výkonem advokacie. A to včetně její kárné pravomoci. I advokát s pozastavenou praxí je podle etického kodexu Komory „povinen všeobecně poctivým, čestným a slušným chováním přispívat k důstojnosti a vážnosti advokátního stavu…, jiného advokáta nesmí osočovat a nesmí proti němu zahájit právní spor bez závažného důvodu.“.

Ze seznamu advokátů dostupného na webu advokátní komory vyplývá, že Kremlík je v současnosti už opět aktivním advokátem. Lidovky.cz ho se svým telefonickým dotazem zastihly na schůzce.

Komora bude podle advokátního smírčího řádu usilovat nejprve o usmíření obou advokátů. K tomu nemusí ani nařizovat jednání. Teprve pokud se jí to nepovede, požádá Janouška a Kremlíka, aby se takového jednání zúčastnili. „Doba a místo ústního jednání se stanoví tak, aby proběhlo zpravidla nejpozději do dvou měsíců od zahájení smírčího řízení,“ odpovídá článek 11 advokátního smírčího řádu na otázku, kdy by ho v takovém případě bylo možno očekávat. Tedy přibližně začátkem dubna.

Pokud se advokáti Janoušek a Kremlík při ústním jednání před Komorou neusmíří, označí Komora smírčí řízení za bezvýsledné a zastaví ho. Tím by advokát Janoušek splnil svou povinnost obrátit se před případným podáním žaloby na jiného advokáta nejprve na Komoru, jak to všem advokátům ukládají její stavovské předpisy. A od tohoto okamžiku by v tom už Janouškovi nic nebránilo.

Úplatek v souvislosti s mýtem

Kremlík po odchodu z ministerstva dopravy hovořil na začátku února v médiích o tom, že před loňskými Vánocemi dostal od advokáta Janouška nabídku úplatku. Mělo se tak stát během jejich schůzky na ministerstvu, v jehož čele Kremlík stál jako nestraník za hnutí ANO od 30. dubna 2019. Janouškova advokátní kancelář ROWAN LEGAL zastupuje mimo jiné společnost CGI. Ta v zakázce na mýtného auditora uspěla.

Návrh na Kremlíkovo odvolání z vlády podal předseda vlády Andrej Babiš (ANO) prezidentu Zemanovi před koncem ledna. Krelmík podle premiéra manažersky nezvládl situaci kolem zakázky na IT systém k elektronickým dálničním známkám. Zeman Babišův návrh akceptoval a na Kremlíkovo místo jmenoval Karla Havlíčka (za ANO), v té době již místopředsedu vlády a ministra průmyslu a obchodu.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Čistá podlaha včetně všech rohů? S mopem Vileda Spin & Clean to zvládnete snadno
Čistá podlaha včetně všech rohů? S mopem Vileda Spin & Clean to zvládnete snadno

Přihlaste se o testování lehkého a praktického mopu od Viledy Spin & Clean. Zaujme nejen kulatou rotační hlavou, ale hlavně pak unikátní konstrukcí...