Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Aerolinky zavedly islámské lety. Cestující se báli Alláhova hněvu

Ekonomika

  12:00
KUALA LUMPUR - Malajsijská letecká společnost Rayani Air zahájila na domácích linkách z Kuala Lumpuru lety, při nichž se důsledně dodržují zásady islámu. Reagovala na stížnosti tamních muslimů, podle nichž dvě velké letecké katastrofy, které loni postihly Malaysia Airlines, byly důsledkem Alláhova hněvu.

Ilustrační foto. foto: archiv CK Marco Polo

Před startem domácích letů Rayani Air se teď posádka a cestující modlí a vznášejí prosby k prorokovi Mohamedovi. V letedlech se nepodává alkohol ani jídla z vepřového a letušky jsou oblečeny podle muslimské tradice.

Rayani Air podle agentury AP zavedla islámské lety v reakci na množství stížností konzervativních muslimů. Podle nich ztrátu Boeingu 777 s 239 lidmi na palubě v březnu loňského roku způsobil boží hněv.

Chcete je? Na letišti v Kuala Lumpuru někdo zapomněl tři obří letadla Jumbo Jet

Z téhož důvodu se podle nich o několik měsíců později nad Ukrajinou zřítil další boeing společnosti Malaysia Airlines; zahynulo tehdy 298 lidí. Vedení Rayani Air dospělo k závěru, že božímu hněvu lze předejít jedině zachováním přísných zásad islámu při letu.

První let byl podle nových pravidel vypraven v neděli. AP píše, že jde o další z důkazů uplatňování tvrdých islámských zásad v Malajsii, kde se k islámu hlásí asi 60 procent z 30 milionů obyvatel.

„Reagujeme na výzvy Malajsijců, kteří si přáli islámskou leteckou společnost. Netvrdíme, že jsme vírou se řídící společnost nebo že létáme do posvátných destinací. Chceme pouze cestujícím poskytnout určitou možnost, ale jsme otevřeni všem věřícím i všem rasám,“ řekl ředitel Rayani Air Jaafar Zamhari.

Společnost zatím létá z hlavního města do tří destinací a jejími zakladateli jsou hinduisté. Cestující od sebe nejsou oddělováni podle pohlaví a nemusejí být oblečeni jenom v islámském oděvu. „Lidé jsou vítáni, i když budou v kraťasech. Máme smysl pro to, že jsme každý jiný,“ řekl Zamhari.

Malajské mezinárodní letiště v Kuala Lumpuru vyzvalo majitele tří boeingů 747,...
Malajské mezinárodní letiště v Kuala Lumpuru vyzvalo majitele tří boeingů 747,...
Autor:

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?