Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Aféra Snowdena umlčela zdroje a ohrožuje svobodu tisku, tvrdí průzkum

Ekonomika

  6:15
WASHINGTON - Skandály kolem rozsáhlých monitorovacích programů amerických tajných služeb omezily ochotu amerických vládních úředníků hovořit s novináři a v konečném důsledku ohrožují svobodu tisku. Ve společné zprávě vydané ve Washingtonu to uvedly organizace Human Rights Watch (HRW) a Americký svaz pro občanské svobody (ACLU).

Edward Snowden foto: ČTK

Obě vlivné skupiny, které se angažují v ochraně lidských práv, ke svým závěrům dospěly na základě pohovorů s 90 americkými novináři a právníky.

Americká Národní agentura pro bezpečnost (NSA) se loni ocitla uprostřed aféry, kterou rozpoutal její bývalý systémový analytik Edward Snowden. Informace, které vyzradil, ukázaly na obří monitorování internetové a telefonické komunikace, kterou NSA shromažďuje po celém světě a vyhodnocuje. Skandál potvrdil, že americké tajné služby jsou schopny zachytit informace o jakémkoli telefonickém hovoru či souboru elektronické pošty.

Strach z problémů

Podle Human Rights Watch a Amerického svazu pro občanské svobody tato skutečnost vyvolala strach amerických vládních úředníků z problémů, které by mohly vyvolat jejich kontakty s novinářskou komunitou. Zaměstnanci vládních úřadů se obávají, že jakýkoli styk s žurnalisty by se mohl obrátit proti nim.

Situaci podle obou organizací zhoršuje i skutečnost, že americká vláda zostřila postih za únik informací do médií. To vše vede k tomu, že novináři mají horší přístup ke zdrojům, tvorba zpravodajství trvá déle a informací je méně.

"Novináři si stěžují, že úředníci jeví daleko menší ochotu než dřív udržovat s tiskem kontakt, i když jde o informace nepodléhající zveřejnění nebo osobní názory," uvádí se ve zprávě. Po Snowdenově aféře se vláda snaží omezit "vnitřní informační ohrožení", kvůli podezření z úniku informací už obvinila osm lidí.

"Vláda USA se označuje za model svobody a demokracie, ale její vlastní monitorovací programy ohrožují právě ty hodnoty, které údajně vyznává," zdůrazňuje se ve zprávě. Její autoři vyzývají prezidenta Baracka Obamu, aby přehodnotil monitorovací techniky zpravodajských služeb a uvolnil pravidla utajování.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!