Metr dlouhou trumpetu, která dokáže vytvořit ohlušující řev, zvlášť když se do ní opřou tisíce diváků, kritizují především vysílací společnosti, někteří fanoušci a dokonce i část hráčů. To ale Urbase a Kehrberga neodradilo od koupě práv pro EU od jihoafrické firmy Masincedane Sport, která moderní, plastikovou verzi tradičního nástroje z rohů antilopy kudu vyrábí.
Práva si zajistili už v březnu loňského roku a v Německu, které
zatím představuje 90 procent celého evropského trhu s vuvuzelami, jich stihli vyrobit už několik milionů.
Vuvuzela v Česku? VyprodánoPostrach afrických stadionů je možné koupit i v Česku. Trumpetu dováží některé sportovní velkoobchody a nalézt ji můžeme i v nabídce českých armyshopů. |

Většina vuvuzel se v Evropě prodává u benzinových pump, v supermarketech, anebo je nakupují podniky, které je pak rozdávají jako originální dárky klientům. "Nemůžeme si stěžovat," odpovídá Urbas na dotaz, jak jdou obchody.
Čtěte více |
Horší než bubny - zákazy se množí
V Německu už byly vuvuzely zakázány na mnoha místech, kde se shromažďující fanoušci během nynějšího MS včetně Berlína či Dortmundu, a sdělovací prostředky se předhánějí ve varováních před ztrátou sluchu, který mohou způsobit. Nedávná studie zjistila, že vuvuzela je schopná hluku dosahujícího 127 decibelů, což je víc než tradiční bubny - 122 decibelů - či hvizd píšťalky rozhodčího, která má jen 121,8 decibelu.
Organizátoři jihoafrického mistrovství světa ale v pondělí odmítli vuvuzely zakázat s odůvodněním, že jsou symbolem letošního šampionátu. A jejich potenciál v Evropě Urbas nadále vidí navzdory zákazům. "Možná by se mohly rozšířit do sportů, které jsou už samy o sobě hodně hlučné, například závody formulí," dodává s optimismem.
Jak odfiltrovat vuvuzeluPokud jste zručným technikem a rozumíte německy, můžete si otravný zvuk "vosího hnízda" při sledování zápasů na počítači odfiltrovat. Návod v němčině naleznete ZDE |