Úterý 22. června 2021svátek má Pavla 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Airbus předehnal rivala z Boeingu. WizzAir si od něj koupí 110 strojů

Letadlo Airbus A321. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo Airbus A321. | foto: Airbus

PAŘÍŽ Největší hráči v byznysu s letadly se opět předhánějí v obřích zakázkách. Krátce poté, co americký Boeing oznámil objednávku 110 letadel, kontroval jeho konkurent z Airbusu oznámením zakázky na stejný počet strojů.

Maďarské nízkonákladové aerolinky WizzAir podepsaly na pařížském aerosalonu předběžnou dohodu o koupi 110 letadel Airbus A321neo. 

Katalogová hodnota objednávky je 13,7 miliardy dolarů, tedy v přepočtu asi 327,6 miliardy korun. Objednávka je zatím největší samostatnou objednávkou modelu A321neo.

Letadlo Airbus A321 společnosti Finnair.
Letadlo Airbus A321.

Konečná cena za dodání letadel bývá obvykle nižší než cena katalogová, protože výrobci poskytují odběratelům při vyšších objednávkách výrazné slevy. Letadla mají být dodána v období let 2019 až 2024. Součástí dohody je také opce na koupi dalších 90 letadel.

„Touto objednávkou jsme vydláždili cestu pro zajištění růstu našeho podnikání v příštím desetiletí,“ prohlásil na tiskové konferenci generální ředitel Wizz Airu József Váradi, jehož citovala agentura Reuters.

WizzAir má v současnosti 61 letadel. Společnost má 22 základen a létá na 380 trasách, zaměřuje se hlavně na střední a východní Evropu. Loni WizzAir přepravil 15,8 milionu cestujících, o 17 procent více než v předchozím roce.

v souboji zakázek na mezinárodním aerosalonu u Paříže ve čtvrtek na poslední chvíli Boeing, ten ale získal na nové letouny o něco více potvrzených prodejních kontraktů. Celkově oba dominantní světoví výrobci velkých dopravních letadel získali nečekaně více zakázek na své stroje než na loňské sesterské akci ve Farnborough u Londýna.

Boeing dnes oznámil, že za čtyři obchodní dny aerosalonu na letišti Le Bourget dohodl celkové zakázky na 331 letadel v katalogové hodnotě 50,2 miliardy dolarů ve srovnání se 421 objednávkami Airbusu za 57 miliard dolarů. 

Boeing ale podepsal pevné zakázky na 145 strojů v částce 18,6 miliardy dolarů, zatímco Airbus nashromáždil potvrzené objednávky na 124 letadel v hodnotě 16,3 miliardy dolarů.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...