Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Airbus vyhrožuje Evropě: Buď nám přispějete, nebo ukončíme výrobu

Ekonomika

  13:48
PAŘÍŽ - Společnost Airbus vážně uvažuje o zastavení projektu velkého vojenského dopravního letounu Airbus A400M, pokud se podílnické státy do konce ledna nedohodnou na rozdělení zvýšených nákladů. I když sama společnost vzala část na sebe, zbývá 5,3 miliardy eur (asi 139 miliard Kč), které musejí převzít objednavatelé letadla. Prohlásil to dnes šéf firmy Thomas Enders.

Airbus A400M foto: Reuters

"Pokud se podílnické státy nedohodnou na převzetí vícenákladů, projekt zastavíme a stovka inženýrů, která na něm pracuje, může být od počátku února přeřazena na civilní projekt obřího letadla A350," cituje Enderse deník Financial Times Deutschland.

Enders se již před rokem s ohledem na potíže s financováním nechal slyšet, že dává přednost variantě projekt "hrůzně ukončit" než v něm pokračovat s "hrůzou bez konce".

Dosud byl program vojenského dopravního letounu s rozpočtem 20 miliard eur (asi 525 miliard Kč) za celkem 180 strojů překročen o 7,4 miliardy. Koncern EADS, do nějž Airbus patří, již do projektu vložil vlastní 2,4 miliardy eur. Do konce projektu se však schodek podle deníku zvýší na 11,3 miliardy eur, z nějž musí zákazníci převzít 5,3 miliardy eur (asi 139 miliard Kč) a Airbus převezme vedle zmíněných 2,4 miliardy eur další 3,6 miliardy eur.

Prototyp letounu A400M přitom 11. prosince absolvoval bez potíží ve španělské Seville svůj první zkušební let. Na programu, který nabral už tříleté zpoždění a silně se prodražil, se podílejí Belgie, Francie, Lucembursko, Německo, Španělsko, Turecko a Velká Británie.

EADS už dříve účastnické země vyzval, aby kryly zvýšené náklady buď cestou vyšší ceny, kterou budou za letadlo platit a která je teď asi 100 milionů eur za kus, nebo tak, že jich odeberou více. "Sedmička" si objednala dohromady 180 těchto letadel, z toho Německo 60. V současné ekonomické situaci si však žádná vláda nemůže dovolit miliardová zvýšení výdajů na armádu, na druhé straně si nemůže dovolit ani dosud vynaložené prostředky vyhodit tím, že projekt zruší.

Stroj je určen pro bojové i humanitární mise. Je schopen nést 37 tun nákladu. Kromě evropských podílníků zatím o tento letoun projevila zájem jen Malajsie, která si objednala čtyři kusy. Jihoafrická republika, která měla zájem o osm kusů, nedávno od koupě odstoupila, což byla pro výrobce nepříjemná rána. EADS totiž doufal právě v prodej mimo Evropu, aby se celý program vyplatil.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat